شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:31 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670336
کارشناس ارشد گیاهان دارویی مطرح کرد؛

کشت آئروپونیک راهکار موثر کاهش مصرف آب در استان خشک کرمان/ کارشکنی جهاد کشاورزی سد راه ایده های نوین کشت زعفران

کشت آئروپونیک راهکار موثر کاهش مصرف آب در استان خشک کرمان/ کارشکنی جهاد کشاورزی سد راه ایده های نوین کشت زعفران
مرضیه خسروی گفت: با روش آئروپونیک، گلخانه را می توان در محیطی کمتر از فضای افقی و عمودی گلخانه برای پرورش بیشتر و به نحو موثرتری آماده کرد، البته در این روش آب کمتری نیز مصرف می شود که متناسب با شرایط استان کم آب کرمان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، مرضیه خسروی دانشجوی بسیجی و کارشناس ارشد گیاهان دارویی است که در این زمینه توانسته با مطالعات خود به ابتکارات نوینی دست یابد.

یکی از این مطالعات در حوزه کشت زعفران به روش آئروپونیک صورت گرفته است، این ایده خلاق نخبه کرمانی برای اولین بار در اردیبهشت ماه سال گذشته در شهرستان بردسیر اجرایی شد.

خسروی در خصوص نحوه کشت زعفران به شیوه آئروپونیک به خبرنگار ما گفت: ائروپونیک یا هواک شت یک روش باغبانی سرپوشیده است، در این روش خاک مورد استفاده قرار نمی گیرد.

وی افزود: عدم استفاده از خاک به این دلیل است که ریشه گیاهان به طور دائمی در معرض مه غنی از مواد مغذی قرار دارد و همچنان می توانند به رشد خود ادامه دهد.

کارشناس ارشد گیاهان دارویی مطرح کرد: کشت آئروپونیک در فضای بسته، راهکاری موثر برای پرورش گیاه در اختیار ما قرار می دهد بدون آنکه نیازی به کشت در گلدان و تغییر مجدد گلدان به منظور دسترسی بیشتر گیاه به فضا و مواد غذایی در خاک داشته باشیم.

کشت آئروپونیک راهکار موثر کاهش مصرف آب در استان نسبتا خشک کرمان

خسروی اذعان کرد: با روش آئروپونیک، گلخانه را می توان در محیطی کمتر از فضای افقی و عمودی گلخانه برای پرورش بیشتر و به نحو موثرتری آماده کرد، البته در این روش آب کمتری نیز مصرف می شود که متناسب با شرایط استان کم آب کرمان است.

وی یادآور شد: بسته به نوع سیستم آئروپونیک، مواد مغذی ممکن است به صورت دستی با وقفه هایی در هر شب و روز اسپری شوند، اما ما در طول دوره گلدهی زعفران عملا نیاز به تغذیه نداریم و صرفا با سیستم های مه پاش رطوبت، آب مورد نیاز پیازهای زعفران را تامین کنیم.

کارشناس ارشد گیاهان دارویی اظهار کرد: بدین منظور بیشتر سیستم های آئروپونیک دارای یک یا چند پمپ هستند که به طور اتوماتیک و بدون نیاز به نظارت مستمر رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین می کنند.

خسروی تصریح کرد: بنه های زعفران خریداری شده از قسمت پوشال جداسازی می شود، سپس از تیرماه تا اواخر شهریور بنه های زعفران در یک محیط تاریک و بدون رطوبت نگهداری می شود.

وی ادامه داد: قبل از انجام مراحل کشت، بنه های زعفران را برای جلوگیری از هرگونه بیماری، در قارچ کش و کنه کش قرار می دهیم و بعد ازاینکه کمی رطوبت ازدست داد آن ها را در سینی های چوبی به ابعاد ۱*۱ قرار داده و به مدت ۱ ماه در معرض  رطوبت ۷۵% قرار می دهیم.

کارشکنی جهاد کشاورزی سد راه ایده های نوین کشت زعفران

کارشناس ارشد گیاهان دارویی تشریح کرد: سپس زعفران ها را درتاریکی و دمای۲۳درجه قرار می دهیم، باید توجه داشت که نوردهی را بعد از یک ماه آغاز و دما را به ۱۳ درجه و رطوبت را به۸۵  درصد می رسانیم تا پس از یک هفته گلدهی آغاز شود.

خسروی گفت: در پاییز سال جاری با تهیه دستگاه هوادهی مجهز به سنسور دمایی، رطوبتی و افزایش بنه از۳۰۰ به  ۷۰۰کیلو توانستیم زعفران بیشتری کشت دهیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مدت تنها نهادی که به صورت کامل این طرح را حمایت کرد، دانشکده کشاورزی باهنر واحد بردسیر بود و متاسفانه مسئولان جهاد کشاورزی در راه جز کارشکنی و عدم حمایت اقدامی انجام ندادند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670336
ارسال نظر
نظرات