شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 10:35 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670359
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد؛

آغاز تحولات اساسی در ساختار بازار سرمایه توسط کمیسیون اقتصادی

آغاز تحولات اساسی در ساختار بازار سرمایه توسط کمیسیون اقتصادی
محمدرضا پورابراهیمی گفت: با تصویب کمیسیون اقتصادی تحولات اساسی در ساختار و جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور آغاز می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در تشریح نشست کمیسیون اقتصادی با حضور رئیس سازمان بورس و اعضای هیات مدیره گفت: در این نشست محورهای مهم طرح اصلاح قانون اوراق بهادار که در دستور کار قرار داشت مورد بررسی قرار گرفت و یکی از محورهای مهم آن اصلاح ساختار بازار سرمایه بویژه ارتقا جایگاه سازمان بورس در تصمیم گیری های اقتصادی کشور بود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این نشست مباحثی با ومحورهای مختلف مطرح شد تصریح کرد: به دلیل نقش، اهمیت و جایگاه سازمان بورس در عرصه اقتصادی کشور و با توجه به حجم گسترده فعالیت ها و اثرگذاری در نظام اقتصادی کشور یکی از بندهایی که در کمیسیون اقتصادی مصوب شد این بود که جایگاه بازار سرمایه از طرق تقویت اصلاح ساختاری سازمان بورس ارتقا یابد.

پورابراهیمی اعلام کرد: نحوه انتخاب رییس سازمان بورس بر اساس مصوبه و قانون جدید با حکم رئیس جمهوری به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور و با پیشنهاد وزیر اقتصاد و تصمیم هیات وزیران انجام خواهد شد و این سازمان به عنوان یک عضو فعال در هیات وزیران نقش ایفا خواهد کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: نقش محوری آن (سازمان بورس) در تصمیمات اقتصادی هیات وزیران خواهد بود که بتواند نقش اصلی و محوری خود را تصمیمات کلان اقتصادی کشور با حضور در هیات وزیران ایفا کند و ساختار آن شبیه به ساختار بازار پول خواهد شد که محوریت آن بر عهده بازار مرکزی است لذا بازار سرمایه با محوریت سازمان بورس نیز نقش متناظر بانک مرکزی در هیات دولت ایفا خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس بخشی از مصوبات امروز کمیسیون، قرار است هیات مدیره سازمان بورس به صورت غیرموظف و با شرایط ویژه انتخاب شود که حداقل 10 سال سابقه تخصصی و اجرایی در حوزه بازار سرمایه داشته باشند تا با حضور افراد غیر موظف مرتبط امکان اداره هر چه بهتر بازار سرمایه فراهم شود.

وی گفت: موضوع ایجاد مرکز پژوهش ها و مطالعات تخصصی بازار سرمایه از دیگر محورهای مهمی بود که در این نشست به آن پرداخته شد که در ساختار جدید بازار سرمایه ایفای نقش خواهد کرد.
پورابراهیمی افزود: موضوع تشکیل ساختار نظارتی جدید در بازار سرمایه نیز یکی از ظرفیت های جدید است و در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

پور ابراهیمی تاکید کرد: با توجه به اینکه مقرر شد ویرایش نهایی در زمینه مصوبات کمیسیون طی چند روز آینده با حمایت مرکز پژوهش ها کمیته تخصصی و ناظرین مجلس در شورای عالی بورس و همچنین سازمان بورس عملیاتی شود گزارش نهایی آن ظرف چند روز آینده عملیاتی خواهد شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بندهای گزارش اصلاح ساختار در نشست های بعدی جمع بندی و نهایی می شود و محورهای دیگر صندوق تثبیت بازار و موضوعات مربوط به وظایف بازار گردانان و اقدامات لازم در زمینه تکالیف شرکت ها برای حمایت از بازر از محورهای مهم دیگر این نشست بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670359
ارسال نظر
نظرات