شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 10:35 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670378
در گفت و گو با کارشناس مسائل اجتماعی مطرح شد؛

بسیج؛ مصداق عینی مشارکت اجتماعی در حل مشکلات جامعه/ تضعیف فرهنگ ساده‌ زیستی علت بروز شکاف اقتصادی است

بسیج؛ مصداق عینی مشارکت اجتماعی در حل مشکلات جامعه/ تضعیف فرهنگ ساده‌ زیستی علت بروز شکاف اقتصادی است
حسنیه ارباب افضلی گفت: بسیج الگوی سبک زندگی اسلامی ایرانی و مصداق عینی مشارکت اجتماعی در حل مشکلات جامعه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حسنیه ارباب افضلی، کارشناس مسائل اجتماعی در گفت و گو با عصرهامون، گفت: مشارکت اجتماعی از پدیده‌های اجتماعی واجب‌ الوجودی است که در ضرورت وجودی و کارکردهای آن هیچ تردیدی وجود ندارد.

وی با بیان این که مشارکت اجتماعی یکی از اصول اساسی سبک زندگی اسلامی – ایرانی در بعد اجتماعی است، ادامه داد: براساس آیات قرآن و روایات و احادیث معتبر بزرگان دین اسلام همواره بر کمک کردن، مشورت کردن و حل مشکلات دیگران تاکید شده و تجربه های مختلف نیز نشان داده است که هر وقت مردم برای حل یک مشکل عزم خود را جذب کردند و بسیجی وار وارد میدان شدند، آثار بسیار خوبی به جا گذاشتند.

به گفته ارباب افضلی، بسیج به عنوان بزرگترین نهاد مردمی در ایران که ده ها میلیون نفر از مردم کشور در آن عضویت دارند، ظرفیت بسیار بزرگی برای بروز و ظهور مشارکت اجتماعی فعال و تاثیر گذار در جامعه است که این نقش آفرینی را بارها در رویدادها و مسائل مختلف از جنگ تحمیلی عراق علیه ایران تا بلایایی طبیعی مانند سیل و زلزله شاهد بوده ایم.

وی اضافه کرد: این روزها نیز بعد از شیوع ویروس کرونا در طرح کمک های مومنانه که با رهنمود مقام معظم رهبری شکل گرفت، نیروهای بسیج مردمی نشان دادند که برای باز کردن گره های اقتصادی از زندگی مردم نیز آمادگی کامل دارند.

ظرفیت بالای تفکر بسیجی برای ترویج سبک زندگی ایراینی - اسلامی

این کارشناس با تاکید بر این که اصل تفکر بسیجی با ویژگی‌های منحصر به فردش ظرفیت بالایی برای اجرا و ترویج سبک زندگی اصیل ایرانی - اسلامی دارد، اذعان کرد: با توجه به عضویت ده‌ها میلیون ایرانی در این نهاد مردمی، بسیج و تفکر بسیجی قابلیت آن‌ را دارد تا سبک زندگی اصیل ایرانی - اسلامی را در کشور به اجرا در آورد.

وی عنوان کرد: یکی از پایه‌های سبک زندگی ایرانی - اسلامی ساده زیستی است، موضوعی که در شرایط اقتصادی فعلی، جامعه ما بسیار نیازمند آن است تا بار سنگین تشکیل خانواده و فرزندآوری از دوش مردم برداشته شود، این در حالی است که تفکر بسیجی تشریفات را کنار می گذارد و ساده‌زیستی را برای همراهی با عموم مردم ترویج می کند.

ارباب افضلی با اشاره به این که تضعیف فرهنگ ساده‌ زیستی علت بروز شکاف اقتصادی است، بیان کرد: یکی از موانع تشکیل خانواده در جامعه امروز همین موضوع های حاشیه‌ ای، تجملات و تشریفات است، اما ساده زیستی می تواند به ازدواج آسان و تشکیل خانواده به موقع و پایدار کمک و سطح توقعات را تعدیل و مدیریت کند.

وی تصریح کرد: اگر ساده‌زیستی در سبک زندگی همه مردم نهادینه شود، اضافه درآمدهای ما به جای آن که صرف تشریفات شود، می تواند در جهت تولید و سازندگی مورد استفاده قرار گیرد.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: فرهنگ ساده‌زیستی، شکوفایی اقتصادی، یکپارچگی مردم، تحقیر نشدن گروه‌های با درآمد پایین جامعه و بسیاری از کارکردهای اجتماعی را به دنبال خواهد داشت که این مهم جز با تفکر و روحیه بسیجی تحقق نخواهد یافت.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670378
ارسال نظر
نظرات