شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:56 منتشر شده در مورخ: 1399/09/04 شناسه خبر: 1670536
در گفتگو با عضو هیات امنای مسجد مسلم ابن عقیل (ع) مطرح شد؛

مسجدی در تراز نظام اسلامی/ از راه اندازی کارگاه های اقتصادی تا فعالیت های عام المنفعه

مسجدی در تراز نظام اسلامی/ از راه اندازی کارگاه های اقتصادی تا فعالیت های عام المنفعه
مسجد تراز اسلامی عهده‌دار نقشهای مهمی در زمینه عبادی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و نظامی است، امروزه بسیاری از مساجد فارغ از نقطه نظرات سیاسی و اجتماعی به خانه دوم افراد تبدیل شده و با ارائه آموزش در بحث کار آفرینی، فرهنگی و اجتماعی پای خود را از فعالیت های سنتی فراتر گذاشته اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک از شیروان، هیات امنای مسجد مسلم ابن عقیل (ع) شیروان با برنامه ریزی درست و اعتماد به نسل جوان و جذب اهالی محله توانسته اند این مسجد را به محلی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل کنند که توانسته مشکلات زیادی از مردم را حل کند و در روزهایی که مردم بخاطر شرایط اقتصادی جامعه روزگار سختی را می گذرانند یاریگر آنان باشد.

 محمد محمدزاده قانعی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری شیروان گفت که زمین مسجد مسلم ابن عقیل قبل از انقلاب اسلامی ایران توسط زنده یاد علی اصغر کشوری جهت احداث مسجد به متراژ حدود دو هزار متر در یکی از محله های قدیمی این شهر واقع در شهرک ولی عصر(عج) یا همان زمین های کشوری به قول افراد محلی قدیم وقف شد و در سال 1356 با کمک مردم نیکوکار، خیرین و ساکنین محله بنای اولیه مسجد احداث شد تا اینکه در 10 سال اخیر با تغییر هیئت امنای مسجد و حضور افرادی جوان و پر انرژی و با مشورت و همفکری و کمک از پیشکسوتان تغییراتی محسوس در این مکان صورت گرفت .

 

این تغییرات با چه هدفی انجام گرفت؟

تلاش همه ما بر این بود که این مسجد جدای از اینکه برای عبادت نمازگزاران بنا شده و فقط با شروع جنگ تحمیلی در سال 1357 پایگاه مقاومت بسیج مردمی در آن شکل گرفته و همراه با سایر مناطق کشور در اعزام نیرو، کمک رسانی های نقدی و غیر نقدی و با تقدیم 23 شهید دفاع مقدس و یک شهید مدافع حرم شهید مرتضی زرهرن در این مسیر یاریگر انقلاب و نظام بوده، تصمیم بر این شد که همانند مساجد صدر اسلام با هدف رسیدگی به مشکلات مردم با تسهیل در انجام خدمات عام المنفعه و کمک به نیازمندان و محرومین محله و شهرستان گام های مثبتی دیگری را نیز برداریم.


اولین اقدام هیات امنای جدید چه بود؟

اولین کاری که هیات امنای جدید، ضمن احترام به پیشکسوتان و تقدیر از راهنمایی ها و تلاش های آنان، جذب جوانان محله و شهرستان، با اعتماد کردن و سپردن بسیاری از مسئولیت ها به آنان با برنامه ریزی و تقسیم کار بود.


در بخش سیاسی اجتماعی در مسجد چه کارهایی انجام گرفته است؟

همه مناسبت های ملی و مذهبی اعم از گرامیداشت ولادت و شهادت ائمه اطهار(ع)، یادواره شهدا و شخصیت های برجسته، برگزاری آیین اعتکاف، حضور پر شور در راهپیمایی ها، برگزاری برخی جلسه های مهم شهرستان در این مسجد و همچنین در مناسبت های اصلی شهرستان نیز به ویژه در راهپیمایی ها، تامین صوت مراسم با پیشرفته ترین سیستم توسط این مسجد به صورت رایگان پشتیبانی می شود.


در بخش آموزش چه اقداماتی انجام داده اید؟

با ایجاد مجتمع آموزشی در جنب مسجد، بسیاری از کلاس های آموزش و حفظ قرآن، ایجاد مهد کودک های دخترانه و پسرانه با رویکرد قرآنی و پرورش بیش از 200 حافظ قرآن، ارائه درس های نظری همانند مدارس در تمامی پایه ها با استفاده برای تمام سنین، پرورش قارچ، گیاهان دارویی و ... جهت استفاده عموم شهروندان راه اندازی شده است.


در بخش فرهنگی و هنری چه اقدام شاخصی صورت گرفته است؟

این مسجد دارای کانون فرهنگی و هنری وابسته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان است که به عنوان یکی از بازوان توانمند در امور فرهنگی یاریگر مسجد است و این مسجد دارای کتابخانه ای فعال با بیش از پنج هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف جهت مطالعه علاقمنداناست.

یکی از نیازهای مهم شهرستان در مناسبت های ملی و مذهبی کمبود اقلام فرهنگی، هنری و مذهبی بود که توانستیم با کمک جمعی از دوستان فروشگاه محصولات فرهنگی، هنری و مذهبی را در قالب عرضه کتاب های مختلف قرآن، ادعیه و...، رحل، سجاده، تسبیح، لوازم تحریر، تندیس، چادر نماز، پرچم و پرده های مناسبتی، کتیبه، جوایز، گرفتن کپی و... راه اندازی کنیم.


در راستای پدافند غیر عامل و در تربیت نوجوانان بسیجی چه برنامه هایی را دارید؟

این مسجد دارای دو پایگاه مقاومت بسیج حضرت ابوالفضل(ع) ویژه برادران و حضرت زینب(س) ویژه خواهران است که با همکاری سپاه ناحیه شیروان یک سری برنامه هایی را در قالب کلاس های مختلف عقیدتی، بصیرتی، فرهنگی، رزمی، آموزشی و... با حضور جوانان پرشور انجام می دهند.


چه کارگاه هایی را با هدف کارآفرینی و ایجاد اشتغال در بسیج راه اندازی کرده اید؟

جهت ایجاد اشتغال به ویژه در بخش بانوان، با مجوز فنی و حرفه ای کارگاه های گلیم، جاجیم، تابلو فرش و همچنین کارگاه خیاطی با 13 دستگاه چرخ خیاطی جهت تولید لباس های فرم و ... راه اندازی شده است تا کمک خرجی برای خانواده های آنان باشد و در ایام گسترش بیماری کرونا نیز حدود 315 هزار ماسک توسط کارگاه خیاطی این مسجد تولید و در اختیار مراکز بهداشتی و... قرار گرفت و همچنین در فصل برداشت زعفران، با انعقاد قرارداد با کشاورزان، گل زعفران آنان دریافت و برای پاک کردن بین اهالی محل توزیع می شود و دستمزدی نیز به صورت روزانه به این خانواده ها پرداخت می شود.


آیا در بخش کمک به محرومین و نیازمندان هم فعالیت دارید؟

بله، همانطور که در جنب مسجد مشاهده می کنید دفتری با عنوان مرکز نیکوکاری محله شهرک ولی عصر(عج) با همکاری کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) شهرستان شیروان راه اندازی شده است که با جذب کمک های این کمیته و خیرین نیک اندیش و ...، در حد توان توانسته ایم در جهت کاهش محرومیت های آنان قدم هایی را برداریم و در همین راستا بیش از پانصد خانواده تحت پوشش این مرکز هستند که از خدمات رایگان (نان، غذای گرم، سبدهای معیشتی، بهداشتی، هزینه های ثبت نام و تحصیل، دارو، درمان، عمرانی، جهیزیه و...) استفاده می کنند.

در شش ماهه اول سال جاری بیش از یکصد میلیون تومان خدمات نیکوکاری به آنان داده شده و همچنین بیش از سه میلیون و هشتصد هزار تومان نیز از بدهی نیازمندان آبرودار محله به مغازه داران، اجاره بهای مستاجران، قبوض انشعابات و... توسط این مرکز پرداخت شده است.


در رابطه با تابلوی صندوق قرض الحسنه چه توضیحاتی دارید؟

یکی دیگر از فعالیت های مهم این مسجد پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بدون هیچ گونه سپرده گذاری و نوبت دهی است که به نیازمندان اعطاء می شود و در این بخش نیز، نیازمند حمایت های خیرین ارجمند هستیم که با سپرده گذاری در این صندوق یاریگر نیازمندان در جهت رفع محرومیت های آنان باشند.


در حوزه اقتصادی چه کارهای مهمی را انجام داده اید؟

در جهت معرفی و حمایت از تولیدکنندگان بومی، نمایشگاه دائمی و عرضه مستقیم تولیدات و محصولات ارگانیک کشاورزان، باغداران، بافندگان، صنایع غذایی و... شهرستان شیروان با قیمت مناسب را راه اندازی کرده ایم و از طرفی هم از تولیدکنندگان کوچکی که توانایی اجاره محل کسب و فروش محصولات و تولیدات خود را ندارند را نیز، حمایت می کنیم و چون این نمایشگاه به عنوان اولین مرکزعرضه تولیدات بومی شهرستان محسوب می شود نیازمند حمایت های معنوی و مالی مسئولان در جهت ادامه فعالیت خود است.

در کنار این فروشگاه در سال جاری ساختمان کارگاه بسته بندی همه نوع از تولیدات و محصولات شهرستان را با هزینه ای بالغ بر 90 میلیون تومان ساخته ایم که به زودی با خرید یک دستگاه بسته بندی، این کارگاه را هم فعال خواهیم کرد.

با توجه به اینکه این شهرک در جنوب غربی شهرستان واقع شده و تا مرکز شهر یک مقدار فاصله دارد و هیچ دستگاه خودپردازی در این شهرک وجود ندارد به همت مسجد یک دستگاه خودپرداز جهت استفاده عموم خریداری و در محل صندوق قرض الحسنه مسجد نصب و راه اندازی شد.

لازم به یادآوری است که درآمد حاصل از فروش همه این محصولات صرف برنامه های فرهنگی، عمرانی، امور خیریه و ... در این مسجد می شود.


در بخش عمرانی چه کارهایی انجام گرفته است؟

در طول 10 سال گذشته تا کنون، ساختمان های جدید خانه های عالم و خادم، وضوخانه با 17 چشمه و روشویی، حمام و سرویس های بهداشتی ویژه آقایان و بانوان همراه با تجهیزات گرمایشی جدید، مجتمع آموزشی، عرضه محصولات فرهنگی، هنری و مذهبی، تولیدات و محصولات بومی، کارگاه های خیاطی و بسته بندی، آشپزخانه، پیاده رو، فضای سبز و... احداث، توسعه و یا بازسازی شده است.


برای آینده چه برنامه هایی دارید؟

ان شاء الله در آینده نزدیک کار ساخت و راه اندازی درمانگاه عمومی در سه طبقه با کمک خیرین محترم در ضلع غربی مسجد آغاز خواهد شد.

 

در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

تمامی فعالیت های انجام گرفته و در دست اقدام به یاری خداوند متعال و با همت و تلاش خانواده های معظم شاهد و ایثارگر، خیرین عزیز، امام جمعه ، فرمانداری، شورای اسلامی شهر و شهرداری، امام جماعت مسجد، اداره های کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، اوقاف و امور خیریه، تبلیغات اسلامی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، فنی و حرفه ای، نیروهای نظامی و انتظامی و ... نمازگزاران ، خادم مسجد، پیشکسوتان، جوانان و اعضای پایگاه های مقاومت بسیج و کانون های فرهنگی و هنری، هیئت امنای فعال و اهالی محترم محله صورت گرفته و به نمایندگی از هیئت امنای مسجد از همه این عزیزان تشکر می کنم و امیدواریم که این مسجد را همچون گذشته با حمایت های معنوی خود یاری کنند.

این مسجد در شهرستان شیروان(خراسان شمالی)- شهرک ولی عصر(عج)- خیابان جهاد قرار دارد و همه شهروندان می توانند با مراجعه حضوری از نزدیک فعالیت های این مرکز را مشاهده و از فروشگاه های این مسجد اقلام مورد نیاز خود را خریداری کنند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1670536
ارسال نظر
نظرات