شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 08:48 منتشر شده در مورخ: 1399/09/05 شناسه خبر: 1670693
زنان توانمند و کارآفرین، پتانسل‌های رشد اقتصادی؛

گره عشق بانوی بسیجی بر تارو پود قالی/ دست‌بافته‌هایی که مشتری آنها کشورهای همسایه هستند

گره عشق بانوی بسیجی بر تارو پود قالی/ دست‌بافته‌هایی که مشتری آنها کشورهای همسایه هستند
سیما مرادخانی، بانوی بسیجی موفق سنندجی با راه‌اندازی کارگاه قالی‌بافی به یکی از الگو‌های موفق اقتصاد مقاومتی شهرستان سنندج تبدیل شده و امروز فرش‌های بافته شده در کارگاهش راهی کشور‌های همسایه، می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، هنر نقش نگاران ایران ‌زمین برگرفته از تاریخ و تمدن اسلامی، در دل نقشه‌های قالی با دستان پرتوان بافندگان فرش‌ها که خامه و رنگ نخ‌های تار و پود آن از کارگاه‌هایی در همین دیار بر دارهای قالی نشانده شده محصولی پدید آورده که سرمایه‌ای فرهنگی، تاریخی و اقتصادی محسوب می‌شود.

فرش دستبافت، کالایی ملی است که با کار و سرمایه ایرانی گره خورده است و قالی‌بافان این استان با دانش تقاضای بازار، سعی در تولید فرش‌ها و تابلوفرش‌های دستبافت دارند.

بسیج قلب تپنده و بسیجی شریان حیاتی یک ملت است، بسیجی می تواند با انقلابی که در خود به وجود می آورد در اطرافیان و جامعه نیز دگرگونی و تحول ایجاد کند، در هفته بسج به سراغ یکی از کارآفرین های برتر استان رفتیم تا  از نزدیک در جریان فعالیت های وی قرار بگیریم.

 خانم سیما مرادخانی 15 سال پیش کار خود را به صورت غیرمتمرکز در سنندج آغاز می‌کند و با همراهی عده کمی از بانوان سفارش فرش گرفته و به آنها تحویل می‌داده است. به دلیل رضایتی که تاجران از کار داشتند و سفارشات آنها تصمیم گرفت که کارگاهی متمرکز راه‌اندازی کند و در حال حاضر امیدآفرین 30 زن سرپرست خانوار است که از این طریق امرار معاش می کنند.

وی می گوید: کارآفرینی به ظاهر شاید ساده به نظر بیاید، اما در واقع مشکلات خودش را دارد. یک کارآفرین در حالی که باید ایده داشته باشد، نباید به سادگی مایوس شود، بلکه هر چه مورد کم لطفی قرار می‎گیرد، ناامید نمی‎شود و همین کارشکنی‎ها باعث می‎شود تا انگیزه اش بیشتر شود.

این بانوی هنرمند سنندجی گفت: قالیبافی سختی کار خودش را دارد  چرا که تا زمانی که فرش بافته نشود و به فروش نرسد، پولی دست ما را نمی‌گیرد، بعضی از بافندگان که نیاز مالی دارند، باید دلگرم باشند تا به ادامه بافت بپردازند.

وی با بیان اینکه دستمزدها بسته  به میزان بافت فرش توسط هر بافنده فرق می‌کند، افزود:  قطعا هر فردی که زمان بیشتری را اختصاص دهد، درآمد بیشتری هم خواهد داشت و بطور معمول  هر بافنده ای بین 3 تا 4 میلیون برای بافت هر فرش درآمد خواهد داشت و اگر فردی فرش بیشتری ببافد، قطعا درآمدی بیشتر کسب خواهد کرد.

بی توجهی مسئولان یکی از دغدغه های بافندگان فرش است

این  کارآفرین بسیجی نمونه در ادامه  افزود: متاسفانه در این راه بی‌توجهی مسؤولان و حمایت نکردن آن ها از قالی‌بافان زیاد به چشم می‌‎خورد،  بیمه بافندگان فرش هم از مشکلاتی است که بیشتر بافنده‌ها با آن دست به گریبان هستند.

وی گفت: متاسفانه ما در شهرمان محلی برای عرضه مستقیم محصولات و صنایع دستی، بویژه صنایع دستی آن هم بدون واسطه و از تولید کننده به مصرف کننده نداریم و محصولات پس از چند دست واسطه و قیمتی چند برابر قیمت واقعی اش به دست مصرف کننده می‌رسد. ما مشکل در فروش فرش داریم که چشم انتظار حمایت و کمک دولت در این زمینه هستیم.

این کار آفرین مهمترین عوامل  خود در موفقیت را قبل از هر چیزی توکل به خدای متعال و داشتن پشتکار  می داند و افزود: کارم را در شرایطی آغاز کردم که حتی یک میلیون تومان هم پول نداشتم، و در این راه متوجه این امر شدم که  بدون ریسک هیچ کاری  شدنی نیست  چرا که من این تجربه را در شروع کارم داشتم، اما با گذر از این مرحله اکنون در وضعیت ثبات و آرامش قرار دارم.

وی با توصیه به تمامی جوانان جویای کار عنوان داشت: توصیه‌ام به جوانان این است که هیچ کاری را تنها با اتکا به پشتوانه مالی آغاز نکنند، بلکه در هر کاری باید در ابتدا تحقیق کرد و بازار را به خوبی شناخت و اطلاعات  لازم در مورد حرفه ای که میخواند انجام دهند را به دست آورند و به گونه‌ای عمل نکنند که اندک سرمایه خود را از دست بدهند و ناامید شوند.

زنان توانمند پتانسل های  خوبی در زمینه اقتصادی هستند 

 مراد خانی عنوان داشت: زنان توانمندی در سطح کشور وجود دارند که می‌توانند با شهامت و استقامت پا به پای مردان در زمینه اقتصادی، فعالیت کرده  و در حوزه های مختلف امید آفرین و نقش آفرین باشند.

 این کار آفرین کردستانی در پایان عنوان داشت: هم اکنون آنچنان ظرفیتی در بین زنان این استان وجود دارد که یک نفر آن‌ها می‌تواند به اشتغالزایی و توانمند کردن ۱۰ زن دیگر اقدام کند؛ چرا که امروز زنانی را سراغ دارم که تولیدات خودشان را به کشورهای خارجی صادر می‌کنند و همه این‌ها نشان ‌می‌دهد که سهم آن‌ها در اقتصاد و اشتغال بسیار بالا است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670693
ارسال نظر
نظرات