شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 14:48 منتشر شده در مورخ: 1399/09/05 شناسه خبر: 1670972
دانا گزارش می دهد؛

مستندسازان ایرانی دست پر از «ژان روش» برگشتند

مستندسازان ایرانی دست پر از «ژان روش» برگشتند
مستند «سایه های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی توانست جایزه «نانوک» سی و نهمین دوره جشنواره «ژان روش» را دریافت کند؛ همچنین «پروژه ازدواج» ساخته حسام اسلامی و عطیه عطارزاده نیز موفق به دریافت ۲ جایزه از این جشنواره فرانسوی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مستند «سایه های بی خورشید» به کارگردانی مهرداد اسکویی توانست جایزه «نانوک» سی و نهمین دوره جشنواره «ژان روش» را دریافت کند. این جایزه بزرگ جشنواره محسوب می شود که دهمین جایزه فیلم در کارنامه آن است.

فیلم «سایه های بی خورشید» یکی از ۲۵ فیلم بخش رقابتی جشنواره امسال رویداد «ژان روش» در کشور فرانسه بود. در بخش رقابتی این دوره جشنواره که آثار تولید شده مربوط به ۲ سال گذشته در آن حضور داشتند. این جشنواره یکی از مهم ترین جشنواره‌های مردم شناسی دنیا و از پراعتبارترین جشنواره های علمی و هنری در کشور فرانسه است.

پیش تر سی‌وپنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های مردم‌شناسی «ژان روش» جایزه بزرگ خود را به مستند «رویاهای دم صبح» به کارگردانی مهرداد اسکویی اهدا کرده بود. این جایزه «نانوک ژان روش» نام دارد.

اسکویی در سی و ششمین دوره ایم جشنواره جشنواره به عنوان داور حضور داشته است.

مستند «سایه های بی خورشید» تاکنون در بیش از ۳۰ جشنواره معتبر جهانی شرکت کرده و جایزه بهترین کارگردانی مستند بلند از جشنواره ایدفا آمستردام، جایزه ویژه از جشنواره بیگ اسکای آمریکا، بهترین کارگردانی مستند بلند از جشنواره  کراکو لهستان، بهترین فیلم به مفهوم مطلق از نظر داوران دانش آموزی، جشنواره کراکو لهستان را برده است.

بدین ترتیب شانس حضور این مستند در فهرست فیلم های اسکار ۲۰۲۱ زیادتر شد.

«سایه های بی خورشید» در سال ۲۰۱۹ در مدت زمان ۷۵ دقیقه تولید شده و محصول ایران و نروژ است.

«پروژه ازدواج» هم از جشنواره «ژان روش» دست پر بیرون آمد

فیلم مستند «پروژه ازدواج» به کارگردانی حسام اسلامی و عطیه عطارزاده، ۲ جایزه نسل آینده و کتابخانه‌ ملی فرانسه را از سی و نهمین جشنواره «ژان روش» فرانسه از آن خود کرد.

جایزه‌ کتابخانه ملی فرانسه در این جشنواره از سوی کتابخانه ملی فرانسه به فیلم منتخب اهدا می‌شود و این فیلم بعد از اتمام جشنواره در کتابخانه‌های مدارس و دانشگاه‌های این کشور به نمایش در خواهد آمد.

این جشنواره یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های مردم‌شناسی دنیا و از پراعتبارترین جشنواره‌های علمی و هنری در کشور فرانسه است.

در خلاصه مستند «پروژه ازدواج» که محصول مشترک ایران، قطر و فرانسه است، آمده است: «مطرح شدن پیشنهاد ازدواج بیماران در یک مرکز نگهداری از بیماران اعصاب و روان با مخالفت‌ها و مشکلات زیادی روبرو می‌شود…»

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1670972
ارسال نظر
نظرات