شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: ورزشی
ساعت: 14:10 منتشر شده در مورخ: 1399/09/09 شناسه خبر: 1672148
اعضای مجمع باید در قبال آرای خود پاسخگو باشند

علی‌نژاد: سلطانی‌فر به خاطر منافع مردم و فوتبال گذشت کرد/ فدراسیون فوتبال به عنوان موسسه‌ای با شخصیت حقوقی مستقل ثبت شد

علی‌نژاد: سلطانی‌فر به خاطر منافع مردم و فوتبال گذشت کرد/ فدراسیون فوتبال به عنوان موسسه‌ای با شخصیت حقوقی مستقل ثبت شد
معاون توسعه ورزش قهرمانی و ‌حرفه‌ای وزارت ورزش با تاکید بر اینکه گذشت وزیر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود، اظهار داشت: سلطانی فر برخلاف بسیاری از مسوولان ورزش در گذشته، به خاطر منافع فوتبال از حضور خود در مجمع فدراسیون گذشت کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مهدی علی نژاد فرایند تایید اساسنامه فدراسیون فوتبال در مجمع عمومی این فدراسیون را طولانی توصیف کرد که از خردادماه سال پیش آغاز شده بود و می بایست با قواعد بین المللی تنظیم و مطابقت پیدا می کرد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و ‌حرفه ای در این باره گفت: آذرماه سال پیش آقای مهدی تاج استعفا داد و هیات رییسه تصمیم گرفت اواسط اسفندماه انتخابات را برگزار کند به این ترتیب همه شرایط برای برگزاری انتخابات فراهم شده بود. در فاصله دو‌ هفته به انتخابات، فیفا برگزاری انتخابات را منوط به اصلاح اساسنامه کرد، این در حالی بود که این فرایند از خردادماه سال گذشته شروع شده بود، گروهی از فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا نقطه نظراتشان را بیان کرده بودند که پس از مدتی مسکوت گذاشته شد.

علی نژاد با اشاره به اهمیت فدراسیون فوتبال برای ورزش کشور بیان کرد: در همین راستا در قالب همکاری نزدیک با این فدراسیون، تلاش شد فیفا برای برگزاری انتخابات متقاعد شود تا فدراسیون جدید، اصلاح اساسنامه را در دستور کار قرار دهد، اما فیفا نپذیرفت و انتخابات ملغی شد.

وی در ادامه توضیح داد: از همان ابتدای اصلاح اساسنامه، چند موضوع مدنظر فیفا بود که مورد تاکید فدراسیون ‌و وزارت هم قرار داشت، بنابراین تلاش شد، موارد اصلاح شود. در این راستا تصمیم گرفته شد، شرایطی ایجاد شود که کمیته های انظباطی، حسابرسی و... توسط مجمع تایید نهایی شوند.

او تصریح کرد: مورد دیگر، ایجاد شرایط مناسب برای کاندیداهای بیشتر برای پست های ریاست و‌ هیات رییسه بود به این ترتیب اعلام حمایت برای ریاست را از ۱۰ تاییدیه به 5 تاییدیه تقلیل داده شد یا از 5 تاییدیه برای کاندیدای اعضای هیات رییسه به دو اعلام حمایت رسید، بنابراین فرایندی ایجاد گردید که صلاحیت تعداد بیشتری برای کاندیدا شدن تایید شود. در عین حال حضور در تیم های ملی فوتبال به عنوان بازیکن و مربی هم معادل قرار دادیم تا زمینه حضور بیشتر اهالی فوتبال در انتخابات فراهم شود.

وی به نکات مدنظر فیفا و ورزش ایران در خصوص تاکید فدراسیون جهانی فوتبال، مبنی بر صاحب رای نبودن وزیر ورزش و معاون وزیر ورزش اشاره کرد و گفت: عموما دولت ها این مورد را نمی پذیرند، وقتی به سابقه تاریخی این موضوع نگاه می کنیم، مسوولان اسبق سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش همیشه علاقمند بودند که نقش خود را در اداره فدراسیون فوتبال حفظ کنند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای افزود: اما این بار، نظر سلطانی فر این بود که پافشاری به حضور وزیر و معاون به عنوان صاحب رای، می تواند منجر به عدم تایید اساسنامه و ایجاد کمیته انتقالی و حتی تعلیق فدراسیون شود. با توجه به فهم بین المللی وزیر ورزش و جوانان، ایشان نظر فیفا را به خاطر حفظ منافع ملی پدیرفت که نقش وزارت ورزش در اداره فوتبال به عنوان عضو صاحب رای، کمتر شود.

او در ادامه با بیان اینکه این تصمیم سلطانی فر باید در تاریخ فوتبال ثبت شود اظهار داشت: ایشان برخلاف بسیاری از مسووولان ورزش در گذشته، نقش خود را به خاطر منافع مردم و فوتبال کمرنگ و از منافع خود گذشت.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای یکی دیگر از مناقشات فیفا در خصوص اساسنامه فدراسیون فوتبال را تاکید بر غیردولتی بودن این موسسه دانست و توضیح داد: براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی، فدراسیون ها نهاد عمومی غیردولتی هستند، بدیهی است مقررات بین المللی تا جایی قابل پذیرش است که مغایرتی با قوانین داخلی نداشته باشد، از طرفی سلطانی فر جایی که لازم بود از خودگذشتگی کرد.

او این نکته را متذکر شد که سلطانی فر و فدراسیون فوتبال تاکید داشتند که کاری برخلاف قوانین کشور انجام نخواهند داد. به این ترتیب مذاکرات سخت و فشرده اما مفید با کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا انجام شد تا بالاخره این جلسات به فهم مشترک رسید. به این ترتیب با تعریفی که انجام شد، فدراسیون فوتبال، موسسه ای با شخصیت حقوقی مستقل است که بر اساس قوانین جمهوری اسلامی فعالیت می کند و در واقع نهاد عمومی غیردولتی است.

علی نژاد همچنین توضیح داد: فیفا نیز فرصت داد که یکسال بعد از انتخابات، لایحه ای در دولت مطرح شود و سپس به مجلس به تقدیم شود که فدراسیون فوتبال در قانون به یک موسسه غیر دولتی و غیر انتفاعی تبدیل شود.

او تاکید کرد: هدف وزارت ورزش و جوانان، دولت و در نهایت با همکاری نمایندگان مجلس این است که برای منافع فوتبال تصمیم درست اتخاذ شود در واقع آنجا که بحث قانون بود فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش مشترکا ایستادگی کردند تا این اساسنامه سندی برای توسعه فوتبال ایران باشد.

علی نژاد در ادامه یکی از شاخصه های اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال را افزایش تعداد نفرات اعضای مجمع اعلام کرد و گفت: اعضای مجمع از ٧٥ به ٨٩ نفر رسید و آنهایی که اضافه شدند مستقیم به عنوان بازیکن، مربی و داور در فوتبال حضور دارند و فرصت جدیدی در اختیار اهالی فوتبال قرار گرفت.

معاون وزیر ورزش و جوانان توضیح داد: تهیه کنندگان اساسنامه زمینه مشارکت فوتبالی ها را فراهم کردند. این مترقی ترین رفتاری بود که وزیر وزارتخانه و فدراسیون می توانست انجام دهد. امروز مجمع فدراسیون فوتبال شاهد یک روز تاریخی بود، اساسنامه به تایید مجمع رسید و مطمئن هستم که این اساسنامه سال های سال مَی تواند برای فوتبال منشأ خیر و برکت باشد.

علی نژاد تصریح کرد: حالا نوبت اهالی فوتبال است که دقت کنند چه نامزدهای را برای انتخابات برمی گزینند و به چه کسانی رای میدهند و آنها باید آینده فوتبال را بسازند و بعد هم باید در مقابل آن آرا پاسخگو باشند.

علی نژاد مراحل و فرایند اصلاح اساسنامه را حاصل کار تیمی دانست و با تشکر از همه کسانی که در آن نقش داشتند گفت: این تیم مذاکره کننده، کارش را برای اصلاح اساسنامه خیلی حرفه ای انجام داد و قطعا این اقدام در تاریخ ورزش و فوتبال کشور باقی خواهد ماند.

او تصریح کرد: تشکیلات فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش در کنار هم با همکاری و کمک فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا دستاورد تاریخی را به ارمغان آوردند.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای گفت: قریب به ٩ ماه انتقادهای بسیاری به فدراسیون فوتبال شد سپس وزارت ورزش مورد نقد قرار گرفت که در واقع فدراسیون و وزارت ورزش مظلوم واقع شدند.

معاون وزیر ورزش و جوانان گفت: با وجود اینکه فدراسیون فوتبال با سرپرست مدیریت می شود با اصلاح اساسنامه وتایید مجمع علی رغم کارشکنی هایی که انجام شد، این دوران به عنوان دورانی درخشان و تایید اساسنامه به سندی برای توسعه فوتبال تبدیل شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1672148
ارسال نظر
نظرات