شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:11 منتشر شده در مورخ: 1399/09/09 شناسه خبر: 1672185
همتی:

رهبر انقلاب استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول را نفی کردند/ تأمین کسری بودجه با انتشار اوراق و فروش سهام

رهبر انقلاب استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول را نفی کردند/ تأمین کسری بودجه با انتشار اوراق و فروش سهام
رئیس‌کل بانک مرکزی با اعلام اینکه دولت کسری بودجه ۸ ماه اول سال را از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش سهام نیز قابل تأمین کرده است، تأکید کرد: رهبر انقلاب استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول برای تأمین کسری بودجه را نفی کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی با انتشار یادداشت در صفحه اینستاگرام خودش نوشت: رهبر معظم انقلاب، در دیدار ۴ آذرماه ۹۹ با اعضای شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، نکات مهم و راهبردی در خصوص اقتصاد کشور بیان فرمودند.

ایشان در بخشی از بیاناتشان در مورد نحوه تأمین کسری بودجه دولت، روش فروش اوراق و سهام دولت را مورد تأکید قرار داده و استقراض از بانک مرکزی و انتشار پول برای تأمین کسری بودجه را نفی کردند. از بابت عنایت ویژه ایشان به کنترل پایه پولی و نقدینگی در جهت مهار تورم صمیمانه قدردانی می‌کنم. همراهی دولت محترم در تأمین کسری بودجه ۸ ماه اول سال، از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش سهام نیز قابل‌تقدیر است.

امیدوارم با توجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این روند، در ماه‌های باقیمانده سال نیز، با جدیت ادامه یابد تا بتوان بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان و معیشت مردم، تأمین مالی کرد.

بانک مرکزی نیز با توجه به آرامش موجود در بازارها و چشم‌انداز آن، ضمن تقویت اقدامات و جدیت برای ایجاد تعادل در بازار ارز، از کلیه ابزارهای پولی در دسترس خود، در نیل به تورم هدف‌گذاری شده استفاده خواهد کرد.

سیاست‌های احتیاطی کلان برای جلوگیری از ناترازی سیستم بانکی و اثر آن بر متغیرهای پولی و تورم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد در این راستا شورای پول و اعتبار نیز پیش‌تر کنترل رشد ترازنامه شبکه بانکی را به تصویب رسانده و همکاران من دستورالعمل‌های مرتبط با این مصوبه و سقف‌های تعیین شده برای میزان رشد دارایی بانک‌ها را به‌زودی اعلام خواهند کرد.

با توجه به تغییر قابل‌ملاحظه در انتظارات تورمی در هفته‌های اخیر، امید می‌رود که با این اقدامات التهابات و نااطمینانی‌های تورمی کاهش یافته و از مسیر کاهش تورم انتظاری در افق پیش‌رو، بستر مناسب‌تری برای فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و تقویت سرمایه‌گذاری و جهش تولید فراهم شود.

 

 
https://www.dana.ir/1672185
ارسال نظر
نظرات