شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 09:12 منتشر شده در مورخ: 1399/09/10 شناسه خبر: 1672339

ایران بشدت تحت تاثیر تغییرات اقلیم است

ایران بشدت تحت تاثیر تغییرات اقلیم است
با قرار گرفتن ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان و با استناد به نتایج پژوهش‌ها و مدل‌سازی‌ها، ایران تحت تاثیر تغییر اقلیم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شرایط متفاوت و تغییرات اقلیم در جهان رخ می‌دهد و معتقد است، حرکت در مسیر بهبود کیفیت زیست‌پذیری شهر‌ها از جمله ضروریاتی است که برای کاهش تبعات و پیامد‌های آتی ناگزیر باید به آن توجه کرد.

همچنین معتقد است، مسیری که مهمترین مولفه آن درک این واقعیتی است که انسان شهرنشین علی‌رغم دستاورد‌های بزرگ خود نیازمند برقراری ارتباطی تنگاتنگ با طبیعت و محیط زیست و تبعیت از نظام حاکم بر آن است، وقتی صحبت از تغییر اقلیم به میان می‌آید معمولا موضوع مقابله با انتشارگاز‌های گلخانه‌ای و کاهش آن‌ها مطرح می‌شود و متاسفانه مقوله تاب‌آوری و سازگاری به‌عنوان محوری مهم در مقابل این پدیده مغفول می‌ماند در حالی‌که این موضوع برای کشور‌هایی همچون ایران که بسیار متاثر از پیامد‌های تغییر اقلیم هستند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
 
از طرف دیگر کارشناسان معتقدند، با قرار گرفتن ایران در کمربند خشک و نیمه‌خشک جهان و با استناد به نتایج پژوهش‌ها و مدل‌سازی‌ها، کاهش میزان بارندگی در ایران در یک دهه گذشته را تحت تاثیر تغییر اقلیم می‌داند.

متخصصان معتقدند، کاهش ازن دلیل اصلی است که منجر به تغییرات آب و هوایی و گرمایش جهانی می‌شود، بر اساس نظر دانشمندان مواجهه با گرمایش جهانی به این معنی است که ما در یک زمان با دیگر گرفتاری‌های زیست محیطی مواجه خواهیم شد، که بحران‌هایی غیر قابل حل بوجود خواهد آورد.

گاز‌های گلخانه‌ای در اثر فعالیت‌های انسانی به اتمسفر رها می‌شوند، زمانی که سوخت‌های فسیلی برای تولید انرژی استفاده شده و جنگل‌ها قطع و سوزانده می‌شوند، آلاینده‌هایی که در اثر فعالیت‌های صنعتی رها می‌شوند و انتشار می‌یابند، میزان زیاد انتشار دی‌اکسیدکربن و از جمله سوزاندن سوخت‌های فسیلی و جنگل‌زدایی، نابودی ریه‌های تنفسی زمین و در نتیجه رشد انتشار ذرات آلاینده، حاکی از فعالیت‌های صنعتی انسان که اصلیترین عامل بحران‌های بوجود آمده زیست محیطی است.

گاز‌های گلخانه‌ای اصلی شامل بخار آب، دی اکسید کربن (CO ۲)، ازن تروپوسفری (O ۳)، متان (CH ۴)، اکسید نیتروس (N ۲ O)، گاز‌های صنعتی (هالوکربن‌ها) و ... می‌باشند که بجز گاز‌های صنعتی بقیه آن‌ها به طور طبیعی ایجاد می‌شوند و در مجموع کمتر از یک درصد گاز‌های اتمسفر را تشکیل می‌دهند این مقدار از گاز‌ها برای ایجاد اثر گلخانه‌ای و حفظ طبیعی دمای کره زمین در حدود ۳۰ درجه سانتیگراد بیشتر از دمای ضروری جهت حیات بر روی کره زمین کافی است.

در حالی که نابهنجاری‌های زیست محیطی و به دنبال آن نگرانی‌های شدیدی را برای زندگی امروز بوجود آورده است، نگرانی‌هایی از قبیل معیشتی، آلودگی، شیوع بیماری‌های مسری، استفاده از مواد ضدعفونی کننده نه تنها محیط زیست را تهدید میکند، بلکه اسیب‌های جبران ناپذیری به محیط زیست و چرخه اکوسیستم میزند که نگرانی‌هایی میان دوستداران محیط زیست و متفکران و مصلحان اجتماعی را فراهم نموده است.

روش‌های احتراق سوخت باعث تولید مواد گاز‌های گلخانه‌ای و همچنین آئروسل می‌شود، اما در حالی که گاز‌های گلخانه‌ای و به خصوص دی اکسید کربن دارای مدت و طول عمر و حضوری در حدود یک قرن در جو کره زمین است، ماهیت منابع انتشار در بخش انرژی یا به صورت احتراق و انتشارات فرار بوده و یا انتشار بدون احتراق. بر این اساس نیاز به تعریف دقیقی از احتراق است. صنایع کلیدی موثر در انتشار گاز‌های گلخانه‌ای بر اساس دستورالعمل محاسبه موجودی انتشار IPCC عبارتند از: صنایع معدنی، تولید سیمان و کلینکر، تولید آهک و گچ، تولید شیشه/ تولید فلزات، تولید آهن و فولاد و آلیاژ‌های فولادی، آلومینیوم/ صنایع شیمیایی، تولید آمونیاک، اسید نیتریک و اسید آدی پیک و ... می‌باشد.

انتهای پیام/

منبع: میزان

 

https://www.dana.ir/1672339
ارسال نظر
نظرات