شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:27 منتشر شده در مورخ: 1399/09/10 شناسه خبر: 1672557
عضو کمیسیون صنعت مجلس:

دولت به جای واردات غیرضروری از تولیدات داخلی حمایت کند/ جولان دلالان عامل اصلی گرانی مرغ

دولت به جای واردات غیرضروری از تولیدات داخلی حمایت کند/ جولان دلالان عامل اصلی گرانی مرغ
روح الله عباسپور گفت: به جای اینکه در این کمبود ارز، برویم ارز بخریم و گوشت وارد کنیم باید از تولیدکنندگان داخلی حمایت و خرید تضمینی داشته باشیم و شرایطی ایجاد کنیم که برای این تولیدکنندگان هم به صرفه باشد و هم با اشتیاق بتوانند تولیدات خودشان را انجام دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روح الله عباسپور، عضو کمیسیون صنعت مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی صبح قزوین، با اشاره به چالش‌های ایجاد شده در بحث فرآورده‌های لبنی و مواد پروتئینی از جمله گوشت اظهار کرد: دولت در این شرایط کمبود ارز از یک طرف مبالغی ارز را برای واردات در نظر می‌گیرد، اما از طرف دیگر تولیدکنندگان دام سنگین و سبک در داخل کشور علی‌رغم سال جهش تولید، مورد حمایت جدی قرار نمی‌گیرند.

وی افزود: اکنون تولیدکنندگان نیز دام‌های سنگین را به منظور تامین مواد پروتئینی تولید کردند اما بازار خوبی ندارد و نهاده‌های دامی هم در اوج قیمت است، از طرفی هم قیمت دام زنده به صرفه تولیدکننده نیست لذا تولیدات روی دست مردم مانده است که حل این مشکل نیاز به تدبیر جدی دارد.

نماینده مردم آوج و بوئین زهرا در مجلس ادامه داد: به جای اینکه در این کمبود ارز، برویم ارز بخریم و گوشت وارد کنیم باید از تولیدکنندگان داخلی حمایت و خرید تضمینی داشته باشیم و شرایطی ایجاد کنیم که برای این تولیدکنندگان هم به صرفه باشد و هم با اشتیاق بتوانند تولیدات خودشان را انجام دهند.

تنظیم بازار و بخش نظارتی باید به طور جدی صورت گیرد

این مقام مسئول با بیان اینکه مهمترین مشکل امروز ما در نهاده‌های دامی است، گفت: در دهه اول انقلاب که مسئولین ما بی‌تجربه بودند و مملکت‌داری نکرده بودند، طرح‌هایی را ارائه می‌دادند و اجرا می‌شد؛ مانند اصلاح الگوی کشت که دولت محکم پای کارش ایستاد و مردم را از کشت غیرضروری در کشور منع کرد.

عباسپور بیان کرد: کشت محصولات با مصرف آب بالا همچون هندوانه، خربزه و گوجه باید کنترل و در حد نیاز کشور تولید شود و کشاورزان برای کشت محصولات استراتژیک ترغیب و تشویق شوند؛ اگر از کشاورزان در کشت نهاده‌های دامی حمایت و خریدهای تضمینی انجام شود، هم می‌توانیم از خروج ارز جلوگیری کنیم و هم موجب تشویق تولیدکنندگان در سال جهش تولید و صرفه اقتصادی برای آن‌ها می‌‎شود.

وی درباره افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر ابراز کرد: تولید مرغ برای خود مرغداران هم گران تمام می‌شود، وقتی نهاده‌های دامی و خوراک طیور در اختیار تولیدکنندگان نیست، ناچار هستند که به شکل آزاد و با نرخ‌های بالا تهیه کنند که عاملی برای گران تمام شدن تولید و در نتیجه افزایش قیمت است، اما این گرانی که ما در جامعه می‌بینیم سوداگری و مربوط به واسطه‌گران است و باید دست واسطه‌ها را ببندیم و درواقع بحث نظام تنظیم بازار و بخش نظارتی را جدی بگیریم.

آسیب دیدگان از کرونا در اولویت دولت قرار گیرند

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به اعمال محدودیت‌های جدید کرونا ادامه داد: باتوجه به اینکه جان و سلامتی هم‌وطنان در خطر قرار گرفته است لذا باید این محدودیت‌ها و سختی‌ها را تحمل کنیم تا به حفظ تندرستی جامعه و کادر درمان کمک کنیم اما امرارمعاش برخی بستگی به فعالیت‌های روزمره آن‌ها دارد که باید هم از طرف دولت و هم مردم مورد حمایت قرار گیرند.

عباسپور تصریح کرد: اینکه صاحب‌خانه‌ها اجاره‌هایشان را به تاخیر انداختند مصداقی از کمک‌های مردمی است اما از یک طرف هم دولت باید این قشر را در اولویت قرار دهد؛ تسهیلاتی هم در این زمینه به افراد آسیب‌دیده از کرونا پرداخت شد که دولت باید به این افراد فرصت دهد و سود و جریمه برای آن‌ها اعمال نشود.

وی در پایان گفت: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار افراد آسیب‌دیده از کرونا بگذارد و در جایی که دولت ظرفیت لازم دارد نیز کمک بلاعوض به این قشر داشته باشد تا بتوانند شرایط فعلی را حفظ کنند و به چالش نیفتند و ما هم وظیفه داریم که در مجلس کمک کنیم.


انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1672557
ارسال نظر
نظرات