شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 10:00 منتشر شده در مورخ: 1399/09/12 شناسه خبر: 1673148
گزارشی از بازار پرتلاطم مرغ و تخم مرغ؛

سبقت قیمت تخم مرغ از مرغ/از شوک گرانی تا ردپای صادرات بی رویه

سبقت قیمت تخم مرغ از مرغ/از شوک گرانی تا ردپای صادرات بی رویه
چند روزی از آرام شدن شرایط تهیه مرغ برای مردم می گذرد اما گویی حالا نوبت تخم مرغ است که با گرانی باری دیگر بر دوش خانواده ها بگذارد و باعث شود کابوس افزایش قیمت ها تمامی نداشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، چند صباحی است که قیمت بالای مرغ به یکی از اخبار مهم برای مردم و جامعه تبدیل شده است، تغییرات ناگهانی قیمت و کمبود این محصول در بازار، به معضلی برای مردم تبدیل شده و کسانی که زمانی با توجه به قیمت پایین تر مرغ نسبت به سایر منابع پروتئینی می توانستند از این ماده غذایی استفاده کنند حالا باید با همان هم خداحافظی کنند.

با ورود دستگاه های مربوطه در حال حاضر مصوب شده که مرغ گرم در استان خراسان شمالی با قیمت کیلویی 21 هزار و 200 تومان به دست مصرف کننده برسد به اینکه این طرح چه میزان تداوم دارد، کاری نداریم اما آنچه جالب توجه است این است که به دنبال مرغ، ظاهرا تخم مرغ هم چشم و هم چشمی کرده و می خواهد با قیمت بالایش در میان مردم خودنمایی کند.

این دو قلم مواد غذایی پروتئینی با توجه به این که زمان زیادی است با گرانی گوشت قرمز به عناصر اصلی سفره های مردم تبدیل شده است، با کمبود و گرانی شان برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه دردسرهای زیادی ایجاد کرده اند.

 

متعهد شدن جهاد کشاورزی برای تامین مرغ گرم با قیمت مصوب تا انتهای آذر

حسین قاسم زاده، رئیس اتحادیه لبنیات، مرغ‌ فروشان و قصابان بجنورد در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با قیمت امروز مرغ در بازار بجنورد اظهار داشت: در حال حاضر مرغ گرم با قیمت کیلویی 21 هزار و 200 تومان به دست مصرف کننده می رسد.

وی با اشاره به اینکه به صورت متوسط روزانه 30 تن مرغ در بازار بجنورد توزیع می شود، گفت: این میزان مرغ از تولیدات مرغدارای های داخل استان خراسان شمالی است.

قاسم زاده اضافه کرد: براساس تعهدات سازمان جهاد کشاورزی استان، باتوجه به میزان جوجه ریزی در مرغداری ها، مرغ تولید استان تا پایان آذرماه با همین قیمت وجود دارد و هیچ کمبودی نخواهد بود.

 

 

رئیس اتحادیه لبنیات، مرغ‌ فروشان و قصابان بجنورد خبر داد: این در حالی است که برای تامین مرغ استان از ابتدای زمستان و واردات این محصول با قیمت آزاد، پیش بینی می شود که قیمت افت و ریزش داشته باشد نهایت تا کیلویی 24 هزار تومان در بازار عرضه شود.

وی ادامه داد: متاسفانه بعد از التهاباتی که در بازار مرغ وجود داشت، چند هفته ای می شود که قیمت تخم مرغ به یکباره حدود کیلویی پنج هزار تومانی گران شده که به یک مشکل جدید برای مردم تبدیل شده است.

 

افزایش قیمت تخم مرغ از کیلویی 13 هزار به 18 هزار تومان

یکی از توزیع کننده گان تخم مرغ در بازار بجنورد در این باره با اشاره به اینکه خراسان شمالی تمامی تخم مرغ مورد نیاز استان را از استان های دیگر تامین می کند، گفت: با آزاد شدن صادرات تخم مرغ به دستور وزارت جهاد کشاورزی و پشتیبانی امور دام و کم شدن این محصول در بازار قیمت ها به یکباره گران تر شد.

وی ادامه داد: خراسان رضوی یکی از قطب های تولید تخم مرغ در کشور است که علاوه بر تامین تخم مرغ استان های کشور، به خارج از کشور نیز صادرات دارد و صادرات مهم ترین دلیل افزایش قیمت است.

 

این توزیع کننده تخم مرغ  در بجنورد اضافه کرد: تخم مرغ دو هفته گذشته با قیمت کیلویی 12 هزار تومان به صورت عمده و مصرف کننده کیلویی 13 هزار تومان بود که اکنون توزیع کننده به قیمت کیلویی 15 هزار و 500 تومان تا 16 هزار و 500 تومان و  مصرف کننده قیمت کیلویی 17 هزار تا 18هزار تومان در بازار عرضه می شود.

وی قیمت خرید یک شانه تخم مرغ را 37 هزار تومان اعللام کرد و گفت: همچنین باتوجه به اینکه در فصل های سرد سال میزان مصرف تخم مرغ افزایش پیدا می کند، عرضه و تقاضا نامتناسب دلیل دیگری بر گرانی این محصول شده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1673148
ارسال نظر
نظرات