شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 11:28 منتشر شده در مورخ: 1399/09/13 شناسه خبر: 1673498
کارشناس مسائل اقتصادی :

اصل تعادل در بودجه مورد توجه قرار گیرد/ حرکت کلی باید در امتداد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد

اصل تعادل در بودجه مورد توجه قرار گیرد/ حرکت کلی باید در امتداد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد
یونسی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه نمایندگان مجلس مقهور چانه‌زنی‌ها برای بودجه نشوند گفت: باید اصل تعادل در بودجه که برابری درآمدها و هزینه‌هاست بسیار مورد توجه قرار بگیرد به همین خاطر باید بودجه‌ای که در حوزه مصارف برای سال ۱۴۰۰ نوشته می‌شود در بخش مصرف انقباضی و در بخش عمرانی یا رفاهی باید بودجه‌ای انبساطی باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی یونسی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با دیارآفتاب؛ پیرامون بحث بودجه سال آینده و نکاتی که باید در رابطه با آن موردتوجه مجلس قرار بگیرد گفت: درباره بودجه ۱۴۰۰ چند نکته بسیار مهم است که اگر مجلس به آن‌ها توجه کند باعث خواهد شد در سال آینده مشکلات و بخصوص کسری بودجه که یک متغیر مؤثر بر سایر متغیرهای اقتصاد و حتی تورم است کاهش پیدا کند.

باید اصل تعادل در بودجه بسیار مورد توجه قرار بگیرد

یونسی با بیان اینکه در بودجه سال آینده یک نکته مدیریت هزینه‌ها است افزود: باید اصل تعادل در بودجه که برابری درآمدها و هزینه‌هاست بسیار مورد توجه قرار بگیرد به همین خاطر باید بودجه‌ای که در حوزه مصارف برای سال ۱۴۰۰ نوشته می‌شود در بخش مصرف انقباضی و در بخش عمرانی یا رفاهی انبساطی باشد چون اثرات کرونا در اقتصاد ایران به شکلی است که نیاز به کمک‌های دولتی را برای بخش خصوصی یا افراد آسیب‌پذیر اجتناب‌ناپذیر می‌کند.

این استاد اقتصاد دانشگاه اظهار کرد: اگر منابع محدود ما در بودجه به‌خوبی تخصیص داده نشود و به بخش‌های خدمات رسان اختصاص پیدا نکند مشکلات معیشتی مردم افزایش پیدا می‌کند.

یونسی با تأکید بر اینکه دولت سال ۱۴۰۰ مجری بودجه‌ی مصوب زمانی است که خودش هنوز به وجود نیامده است تصریح کرد: چون با دولتی مواجه خواهیم بود که بودجه‌ای برای آن تصویب‌شده است که لزوماً با استانداردهای خودش منطبق نیست و ممکن است دارای انحراف باشد و این دولت به مشکل بخورد لذا باید رعایت اصول بودجه به‌طور خاص دیده شود.

وی ادامه داد: موضوع دیگر که باید در بودجه دیده شود انقباضی شدن هزینه‌های جاری دولت است، به شکلی که بودجه حوزه رفاه، بهداشت، آموزش و دستگاه‌های حمایتی گسترش پیدا کند و بودجه‌های جاری و مصرفی بدنه دولت به حداقل ممکن برسد چراکه این می‌تواند فشار بر روی درآمدهای محدود را کم کند.

خطرناک‌ترین قسمت بودجه وابستگی به فروش نفت است

این کارشناس مسائل اقتصادی اظهار کرد: در حوزه درآمدها هم نکته مهم این است که با توجه به درآمدهای اقتصادی در شرایط کرونا نمی‌توان در حوزه افزایش درآمدهای مالیاتی فشار زیادی را به مردم وارد کرد مگر اینکه آن فشار به سمت حوزه‌های سوداگری و دلالی حرکت کند.

یونسی با بیان اینکه فشار مالیاتی باید به سمت خرید و فروش سکه، دلار و مالیات بر خانه‌های خالی جهت داده شود افزود: اساساً باید پایه‌های مالیاتی، مالیات بر ثروت افزایش پیدا کند و نرخ‌های آن اصلاح شود، در واقع شفافیت مالی در آن افزایش پیدا کند ولی نمی‌توان مالیات بر تولید را زیاد کرد مگر اینکه سال آینده گشایشی در این بخش ایجاد شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه معمولاً بودجه با کسری نوشته می‌شود یعنی همیشه هزینه‌ها الزام‌آور به نظر می‌رسد و به امید درآمدهای محقق شده نوشته می‌شود گفت: خطرناک‌ترین قسمت اینجاست که بودجه به فروش نفت وابسته شود؛ جدای از قیمت دلار و مقدار فروش نفت به‌عنوان دو متغیر مهم در تعیین درآمدهای دولت مسئله مهم این است که اگر دولت بخواهد بودجه را با توجه به‌پیش بینی صادرات نفت بنویسد و بعد مثل سال گذشته این پیش‌بینی‌ها محقق نشود نتیجه استقراض از بانک مرکزی خواهد بود و این یعنی افزایش پایه پولی، حجم نقدینگی و تورم در اقتصاد که مردم در سال ۹۸ و ۹۹ به‌خوبی آن را لمس کردند.

وی اظهار کرد: به نظر می‌رسد ابتدا باید درآمدهایی که احتمال تحققشان نزدیک ۹۰ درصد است شناسایی و بودجه بر اساس آن نوشته شود، دولت باید از هزینه‌ها بکاهد و بسیاری از برنامه‌های سازمان‌هایی که نقش خدمات رسان ندارند را محدود کند.

حرکت کلی باید در امتداد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشد

این تحلیلگر مسائل اقتصادی در رابطه با موضوع تعیین نرخ ارز در بودجه نیز گفت: درآمد حاصل از فروش نفت از مقدار صادرشده به دلار ضربدر ارزش دلار به دست می‌آید، چون بودجه ما به‌صورت ریالی است و درآمدهای نفتی به‌صورت دلاری است پس به نفع دولت است که نرخ دلار را در بودجه بالا بگیرد اما یک ایرادی وجود دارد و اینکه وقتی عددی به‌عنوان نرخ ارز در بودجه در نظر گرفته شود به فعلان اقتصادی این علامت را خواهد داد که در اقتصاد ما قیمت دلار از این عدد مصوب پایین‌تر نخواهد آمد.

یونسی ادامه داد: یعنی قیمت متعادل شده دلار این نرخ مصوب است لذا این خودش در شرایط خوب و پر رونق آینده تأثیر دارد ولی اگر ما شرایط فعلی اقتصاد را بپذیریم که مثلاً نرخ دلار ۲۸ هزار تومان است و حالا دولت عدد خوبی را در بودجه برای دلار در نظر گرفته این‌یک علامت مثبت است ولی واقعیت این است که در بلندمدت اقتصاد ایران به‌عنوان یک کشور پر از پتانسیل‌های مختلف نیروی انسانی، منابع و تولیدکننده‌های متنوع قطعاً امتداد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تلاش در جهت جهش تولید باعث می‌شود ما این‌قدر تولید داشته باشیم که ضمن فروش آن در داخل امکان صادرات خوب و وارد شدن ارز به کشور حتی بدون رفع شدن محدودیت صادرات نفت باشیم.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد حرکت کلی اقتصاد ما باید به این سمت باشد، مردم فشار زیادی را تحمل می‌کنند و اقتصاد دچار نوسانات و شوکه‌ی منفی زیادی شده است اما اگر این شوک به جهش تولید تبدیل شود یک نقطه روشن برای اقتصاد ما متصور است.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه خود بودجه و لایحه و قانون به‌صورت شفاف موجود است و کسانی که در واقع اهل مطالعه هستند و به‌راحتی با یک جستجو به آن دسترسی پیدا می‌کنند گفت: متأسفانه در کشور ما برخی از مطالعه نکردن مردم سوءاستفاده می‌کنند، مثلاً دشمنان معمولاً علاقه‌مند هستند که نشان بدهند در بودجه حجم پول تخصیص داده‌شده به نهاده‌ها انقلابی بسیار زیاد است یا گروهی معتقدند حجم پول اختصاص‌یافته به دستگاه دیگری زیاد است ولی این را مردم می‌توانند با یک مقایسه به دست بیاورند.

وی ادامه داد: اعتقاد دارم مهم نیست به هر دستگاه چقدر پول می‌دهیم بلکه این مهم است که آن دستگاه چقدر برای رفاه و آسایش مردم گام برمی دارد، لذا نکته مهم این است که ما به اهمیت برگشت و مطلوبیت و بازدهی حاصل از بودجه اختصاص‌یافته به یک مجموعه برای مردم بیندیشم.

یونسی اظهار کرد: مردم درباره اعداد و ارقام دستگاه‌های مختلف خودشان آمار را ببینند، اینکه بخواهیم از یک خبر در فضای مجازی بدون اطلاعات کافی برداشتی داشته باشیم احتمال فریب دادن ما بسیار بالاست.

دستگاه‌های خدمت رسان دچار محدودیت و کمبود نشوند

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: نکته‌ای که باید به نمایندگان مجلس متذکر شد این است که باید یک تخصیص بهینه از منابع کم به نیازهای متنوع به دست بیاید به‌طوری‌که دستگاه‌های خدمت رسان دچار محدودیت و کمبود نشوند.

این استاد اقتصاد دانشگاه خاطرنشان کرد: معتقدم بودجه حداقل جزو مسائلی است که شفاف است آنچه مهم است اینکه نمایندگان مجلس مقهور چانه‌زنی‌ها برای بودجه نشوند، علاوه بر این بعد از تصویب بودجه موضوع متمم‌ها و انحراف از بودجه هم باید بسیار با حساسیت ویژه‌ای نگاه شود که این پول از یک بخش به بخش دیگری منتقل نشود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1673498
ارسال نظر
نظرات