شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 13:00 منتشر شده در مورخ: 1399/09/13 شناسه خبر: 1673537
با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور صورت گرفت؛

افتتاح 15 پروژه صنعت برق در جنوب شرق کشور/ روحانی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه سیستان و بلوچستان دعوت کرد

افتتاح 15 پروژه صنعت برق در جنوب شرق کشور/  روحانی از سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای توسعه سیستان و بلوچستان دعوت کرد
15 پروژه صنعت برق با اعتبار هزار و چهارصد و بیست و هشت میلیارد تومان با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور در سیستان و بلوچستان افتتاح شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون،طرح های خط انتقال 400 کیلوولت زاهدان - بم، نیروگاه های سراوان، ایرانشهر و میل نادر و 11 پروژه دیگر در سی‌امین هفته پویش "هر هفته الف ب ایران" و همزمان با سفر معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی به سیستان و بلوچستان و با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره برداری رسید.


سیستان و بلوچستان؛ پیشانی امنیتی کشور

روحانی، رئیس جمهور در این آیین گفت: سیستان و بلوچستان، استان بسیار مهمی برای کشور است، همیشه تعبیر کردم به پیشانی امنیتی ما در برابر قدرت های خارجی، برای ما بسیار حائز اهمیت است که بخشی از افتتاح های امروز به نیروگاه های تجدیدپذیر این خطه اختصاص دارد.

وی با بیان این که سیستان و بلوچستان این استعداد را دارد که از نیروگاه های بادی استفاده کند، افزود: نیروگاه های تجدیدپذیر اهمیت ویژه ای در دنیای امروز دارد، هم برای محیط زیست و هم یک صنعت نویی است که در حال گسترش خواهد بود که یکی از آن ها نیروگاه های بادی است.

روحانی ادامه داد: 2.5 مگاواتی که امروز افتتاح شد تا پایان دولت دوازدهم به 50 مگاوات خواهد رسید که کار بسیار ارزشمندی است، همچنین خط  بسیار مهمی به مساحت 270 کیلومتر به بهره برداری رسید که برای مردم سیستان و بلوچستان و توسعه زیرساخت ها که هر روز بییشتر می شود حائز اهمیت است.

وی گفت: از همه سرمایه داران داخلی و خارجی می خواهیم که با توجه به استعدادهای فراوان سیستان و بلوچستان در حمل و نقل، معادن، تجارت و در سایر امور سرمایه گذاری کنند تا شاهد سرزندگی بیشتر این استان باشیم.

ایجاد 20 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی

رضا اردکانیان، وزیر نیرو با اشاره به ایجاد ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در کشور در دولت تدبیر و امید گفت: به طور متوسط سالانه 2 هزار و پانصد مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی کشور اضافه شده است.

وی ادامه داد: امروز 25 پروژه در سه استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان رضوی به ارزش پنج هزار و نهصد و سی و شش میلیارد تومان افتتاح شد که 15 پروژه به سیستان و بلوچستان اختصاص داشت.

به گفته این مقام مسئول، از ابتدای انقلاب تاکنون ۶۲ هزار مگاوات به طور متوسط سالانه هزار و هفتصد و هفتاد مگاوات به ظرفیت تولید نیروگاهی کشور اضافه شده که ظرفیت ایجاد شده در این بخش از زمان فعالیت دولت تاکنون ۲۰ هزار مگاوات بوده که سالیانه ۴۰ درصد افزایش سالانه داشته است.
 
 

 

آغاز عملیات اجرایی 3 پروژه


همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی هم در مراسم افتتاح این طرح ها بیان کرد: همزمان با هفته سی‌ام پویش «هر هفته الف-ب-ایران» 15 پروژه به ارزش یک هزار و چهارصد و سی و هشت میلیارد تومان در شهرستان های زاهدان، زابل، ایرانشهر، سراوان و نیکشهر به بهره  برداری رسید.

وی بیان کرد: عملیات اجرایی سه پروژه به ارزش 235 میلیارد تومان، شامل خط 132 کیلو ولت فنوج - کتیج به طول 150 کیلومتر مدار، خط 230 کیلو ولت زاهدان - میرجاوه به طول 150کیلومتر مدار و ساخت مرکز کنترل راهبری شبکه انتقال سیستان و بلوچستان با نرم افزار بومی از پروژه‌های احداثی برق منطقه‌ای در این استان آغاز شد.

به گفته حائری، پروژه خط 400 کیلو ولت زاهدان-بم به طول 270 کیلومتر که عملیات اجرایی آن تیر ماه 86 آغاز شد، پس از فراز و نشیب‌های مختلف طی 13 سال گذشته مهرماه سال گذشته به پیشرفت 65 درصدی رسید و پس از 14 سال تکمیل و افتتاح شد.

وی خاطر نشان کرد: تکمیل رینگ 400 کیلو ولت شرق کشور، بهبود پایداری و قابلیت اطمینان شبکه برق در استان و جنوب‌ شرق، کاهش تلفات شبکه و تامین نیازمندی صنایع جدید در سیستان‌وبلوچستان در سال «جهش تولید» از جمله مزایای این پروژه است.

 

 معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود: اولین واحد نیروگاه بادی (میل نادر) به ظرفیت ۲.۵ مگاوات از طریق این خط انتقال به شبکه سراسری متصل می‌شود و تا پایان دولت تدبیر و امید، ظرفیت فاز نخست نیروگاه به ۵۰ مگاوات می رسد.

 این مقام مسئول ادامه داد: با ایجاد این زیرساخت، امکان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث نیروگاه‌های بادی بزرگ تا هزار مگاوات در این منطقه فراهم شده که ضمن تامین بخشی از انرژی منطقه، قابلیت صادرات برق به کشورهای همسایه را نیز افزایش می‌دهد.

افزایش ظرفیت شبکه سراسری

وی تقویت شبکه انتقال و فوق توزیع، بهبود وضعیت ولتاژ، افزایش ظرفیت شبکه سراسری به میزان 41 مگاوات، تامین برق پایدار و مطمئن، تامین برق، کاهش تلفات و بهبود کیفیت برق، پایداری شبکه میرجاوه، توسعه صنایع میرجاوه و افزایش صادرات را از اهداف افتتاح این 15 پروژه اعلام کرد.

گفتنی است؛ در این آیین فاز اول نیروگاه بادی میل نادر و نیروگاه تولید پراکنده رشد و آسایش ایرانشهر، فاز دوم نیروگاه 50 مگاواتی سراوان، احداث 60 کیلومتر مدار خط 63 کیلوولت و پست 63 کیلو ولت چانف در منطقه نیکشهر، توسعه پست‌های 63 کیلو ولت خاتم الانبیا ایرانشهر، 63 کیلوولت نیکشهر، 63 کیلوولت رحمت آباد سیب سوران، پست 63 کیلو ولت امام علی (ع) زاهدان، پست 63 کیلوولت پلان چابهار، افزایش ظرفیت بانک‌های خازنی در پست میلک و سرباز و همچنین Unmanned کردن پست 63 کیلوولت نیکشهر همزمان افتتاح شد.

انتهای پیام/

 
https://www.dana.ir/1673537
ارسال نظر
نظرات