شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 15:57 منتشر شده در مورخ: 1399/09/13 شناسه خبر: 1673641
استاندار گیلان در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری:

بانک‌ها پرونده‌های پرداخت تسهیلات اشتغال را به‌سرعت رسیدگی کنند/ ضرورت شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌های صادراتی استان

بانک‌ها پرونده‌های پرداخت تسهیلات اشتغال را به‌سرعت رسیدگی کنند/ ضرورت شناسایی فرصت‌ها و ظرفیت‌های صادراتی استان
ارسلان زارع با بیان اینکه ۸۹ درصد از تسهیلات مذکور در استان جذب شده، به تعدادی از پرونده های باقیمانده نزد بانک ها اشاره و تاکید کرد که هرچه سریع‌تر نسبت به پرداخت تسهیلات این تعداد اقدام شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ۸دی، ارسلان زارع امروز در جلسه کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری شورای برنامه ریزی و توسعه استان که 23 مدیر دستگاه اجرایی نیز به صورت ارتباط تصویری در جلسه حضور داشتند؛ به اثرات مخرب کرونا بر اقتصاد و اشتغال اشاره کرد و گفت: بخشی از مشاغل و خدمات به ویژه در حوزه گردشگری با شیوع کرونا دچار آسیب شدند که لازم است در جهت حل مشکلات واحدهای فعال در این بخش و بیکاری موقت شاغلان آن، اقداماتی موثر صورت گیرد.

وی پرداخت تسهیلات حمایتی دولت را اقدامی در جهت کاهش آسیب های ناشی از کرونا خواند و افزود: خوشبختانه در پرداخت تسهیلات کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، گیلان رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده و در تحقق این مهم تلاش و هم افزایی فرمانداران، مدیران دستگاه های اجرایی و بانک های عامل نقش موثری داشته است.

وی با بیان اینکه 89 درصد از تسهیلات مذکور در استان جذب شده، به تعدادی از پرونده های باقیمانده نزد بانک ها اشاره و تاکید کرد که هرچه سریع‌تر نسبت به پرداخت تسهیلات این تعداد اقدام شود.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم هم افزایی برای حل مشکلات حوزه تولید و توسعه اشتغال، نیل به اهداف استان در حوزه های مذکور را یادآور شد و گفت: لازم است بانک های عامل، موضوع تخصیص اعتبارات مرحله پنجم تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری را پیگیری کنند.

نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر لزوم برنامه ریزی مدیران دستگاه های اجرایی جهت برقراری پیوند حلقه های مفقوده بین شاغلان مشاغل خانگی و واحدهای پشتیبان، به اهمیت توسعه مشاغل خانگی در کاهش نرخ بیکاری و گسترش فضای کسب و کار اشاره کرد و افزود: باید پیگیری های لازم در جهت تسریع در پرداخت تسهیلات این بخش و نیز رفع موانع فعالیت پشتیبان ها صورت گیرد.

زارع ثبت دقیق اشتغال ایجاد شده استان در سامانه رصد وزارت کار و راستی آزمایی آن را امری مهم خواند و گفت: پایش مستمر بنگاه های اقتصادی از سوی دستگاه ها و جلوگیری از تشکیل بحران کارگری با ارائه ساز و کار قانونی، یک ضرورت است .

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: استقرار دبیرخانه اوراسیا در گیلان و تمرکز بر روی صادرات و بازاریابی محصول بویژه در این اتحادیه اقتصادی ، بنادر صادراتی و نیز فعالان بخش خصوصی استان از ظرفیت های ارزشمندی به شمار می آیند که باید نسبت به بهره گیری مطلوب از آنها گام برداشت .

وی با اشاره به رشد صادرات محصولات کشاورزی گیلان و افزایش سهم صادراتی استان از 9 و هفت دهم درصد در سال 1390 به 20 و شش دهم درصد در سال 1398 ، بر ضرورت کیفیت بخشی کالا و خدمات در حوزه صادرات از مبادی گیلان تاکید کرد و گفت: ضمن کیفی سازی جریان تولید ، باید به موضوعاتی همچون توسعه صنایع تکمیلی، تبدیلی و بسته بندی و نیز برندسازی که ارتقا ارزش افزوده را به دنبال دارد ، توجه کرد.

زارع تقویت کمی و کیفی جبهه تولید در این بخش را موجب توسعه پایدار اقتصاد کشاورزی خواند و بیان داشت: باید پیوند صنعت و کشاورزی را تحکیم بخشیم.

استاندار گیلان برنامه ریزی برای توسعه صادرات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را موضوعی مهم خواند و بر لزوم شناسایی فرصت ها و ظرفیت های صادراتی استان به ویژه کالا و خدمات انحصاری تأکید کرد.

وی فعال سازی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد را در مسیر خودکفایی اقتصادی استان و توسعه فضای کسب و کار از الزامات دانست و اظهار داشت: باید با رویکرد نقشه راه صادرات بویژه به مقصد اوراسیا، بکوشیم امنیت سرمایه گذاری در همه بخش ها ، تقویت و از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی برای افزایش سرمایه گذاری در حوزه های مختلف دعوت به عمل آید.

در این جلسه گزارش هایی از وضعیت اقتصادی استان از سوی مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان، آخرین وضعیت جذب تسهیلات اشتغال خانگی و تسهیلات حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری و همچنین تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا از سوی مدیرکل تعاون ،کار و رفاه اجتماعی گیلان بیان شد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1673641
ارسال نظر
نظرات