شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:49 منتشر شده در مورخ: 1399/09/17 شناسه خبر: 1674766
خبرنگار سابق صدا و سیما در سوریه در گفتگو با مدرسین فضای مجازی تبریز:

جولان تفاسیر بی‌بی‌سی‌ها در صورت عدم شفافیت در رسانه ملی/ بایدها و نبایدهای تحلیل بحران

جولان تفاسیر بی‌بی‌سی‌ها در صورت عدم شفافیت در رسانه ملی/ بایدها و نبایدهای تحلیل بحران
حسن شمشادی گفت: در تحلیل خبر بحران، نباید از کسی استفاده کرد که در همه موضوعات تحلیل می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریز بیدار، حسن شمشادی خبرنگار سابق صدا و سیما در سوریه در گفتگوی اینستاگرامی با مدرسین فضای مجازی تبریز اظهار داشت: بحران انواع متفاوتی داشته و هر بحرانی چند مرحله دارد مانند سیل که یک مرحله پیش از بحران در آن وجود دارد که در این مرحله می توان نسبت به وقوع سیل اطلاع رسانی کرده و جلوی خسارات بیشتر را گرفت.

وی افزود: ترور نیز نوعی بحران است اما با این تفاوت که مرحله پیش از بحران نداشته و فرد به طور ناگهانی به آن بحران دچار می شود.

شمشادی ضمن اشاره به اینکه ترور یک اقدام ضد امنیتی می باشد، گفت: چینش خبری و رسانه ای این موضوع نیز باید به نوع چینش بحرانی بوده و باید سریعترین و دقیق ترین و شفاف ترین خبر را اطلاع رسانی کرد.

وی ادامه داد: در این نوع بحران شورای عالی امنیت ملی جلسه تشکیل داده و بعد از تصمیمات، آن خبر در رسانه ملی مانند صدا و سیما با برخی ملاحظات منتشر می شود؛ ولی تا این ستاد از خبر مطلع شده و درباره آن تصمیم بگیرند که رسانه از چه نوع بیانی برای اطلاع رسانی این خبر استفاده کند، خبر ترور در فضای مجازی پیچیده و بعد از انتشار آن انواع تحلیل ها به کار رفته است.

جولان تفاسیر بی بی سی ها در صورت عدم شفافیت در رسانه ملی

این فعال رسانه ای ضمن تاکید بر لزوم اطلاع رسانی صحیح اخبار به مخاطبین، اظهار داشت: مخاطبین در وهله اول دنبال اطلاعات و جزئیات درباره یک خبر هستند و در وهله بعدی منتظر تحلیل از سوی کارشناسان می باشند. البته باید در تحلیل از کسی استفاده نکرد که در همه موضوعات تحلیل می دهد؛ در اینصورت مخاطبین تحلیل او را قبول نخواهند کرد.

شمشادی گفت: رسانه ها باید به شعور و فهم و نیاز مخاطب احترام گذاشته و در نوشتن خبر دقت به خرج بدهند. همچنین رسانه ها باید عرق ملی و دینی و ناموس و عرق پیشرفت مملکت داشته باشند که مخاطبین بتوانند به آنها اعتماد کنند.

وی افزود: مخاطبین نیز باید سواد رسانه ای داشته و در تمامی موضوعات دنبال خبر موثق باشند. همچنین مخاطبین باید از رسانه ها مطالبه خبر و اطلاعات درست داشته باشند.

شمشادی به معرفی انواع تحلیل خبری پرداخته و گفت: زمانی که رسانه ها به مخاطبین خود خبر درست و دقیق ندهند، چند نوع روایت از یک خبر در ذهن مخاطب پیش می آید؛گاها تحلیلی شنیده می شود که همسو با تفکرات و تحلیل های شبکه های خارجی مانند بی بی سی و... می شود.

خبرنگار سابق صدا و سیما در سوریه افزود: موقعی که یک خبر به صورت دقیق اطلاع رسانی نشود، رسانه ها برداشت های خود را نوشته و منتشر می کنند. هیچکس نمی تواند ادعا کند که کدام خبر صحیح و کدام خبر نادرست است.

رشادت محافظ شهید فخری زاده قابل تقدیر است

وی ضمن تقدیر از رشادت های محافظ شهید فخری زاده،گفت: اخباری که درباره این محافظ توسط بنده منتشر شده، بسیار نزدیک به واقعیات تعریف شده از سوی خانواده شهید فخری زاده می باشد. طبق این روایت تنها محافظی که خود را جلوی این دانشمند شهید سپر گلوله ها کرده و چهار گلوله خورده است، حامد اصغری بوده که بالاترین ایثار را برای حفظ جان شهید فخری زاده انجام داد.

وی ادامه داد: امیدواریم که از این محافظی که الان تحت درمان و مداواست تقدیر به عمل آمده و از تجربیات او تحت عنوان فرماندهی و مربی گری محافظان شخصیت ها استفاده شود. او می تواند فرمانده و مربی بسیار خوبی برای محافظان شخصیت ها باشد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1674766
ارسال نظر
نظرات