شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:08 منتشر شده در مورخ: 1399/09/18 شناسه خبر: 1675189
کارشناس مسائل اجتماعی مطرح کرد؛

واقعی‌بودن تعریف و تمجید را در ارتباطات جدی بگیرید/ رک‌گویی؛ مهمترین گام برای اعمال نفوذ و پیشرفت

واقعی‌بودن تعریف و تمجید را در ارتباطات جدی بگیرید/ رک‌گویی؛ مهمترین گام برای اعمال نفوذ و پیشرفت
احمد رحیمی گفت: هر میزان فرهنگ تعارف، تمجید و تعریف الکی را کمتر کنیم و به سمت واقع‌گویی نسبتاً رک و عقلانی حرکت کنیم؛ مشکلات اجتماعی کمتر خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  یک مددکار اجتماعی خانواده در گفتگو با خبرنگار تیتریک، درباره روانشناسی تعریف و تمجید گفت: واقعی بودن تعریف و تمجید نکته خاص و جالبی است که به تجربه و زیستن بر می گردد. شخص باید در محیط خانواده، اجتماع و مدرسه شرکت کند؛ تعریف و تمجید های مختلفی را بشنود و متوجه شود که طرف مقابل کیست و این تعریف و تمجید از سر تخریب، دست انداختن و یا از سر واقع گویی است و بداند که از چه جهتی این نوع تعریف را از او دارد. در بین جمع روی چه حسابی ویژگی های این فرد را نمایان می کند.

احمد رحیمی ادامه داد: باید بداند که از چه جنبه ای فرد را واکاوی و معرفی کرده؛ یعنی این فرد را به عنوان عضوی از یک گروه یا خانواده به دیگری معرفی می کند یا به خود شخص به سان آینه او را نمایان می کند، یا از طریق مثلاً فضای مجازی یا یک رسانه برای طیف مشخصی او را معرفی می کند. آیا در قالب نجوا ویژگی هایش را گفته یا تحقیر آمیز بوده است.

وی افزود: بحث تعریف و تمجید یک نیاز ذاتی برای هر فردی است که می شود آن را از جوانب مختلف بررسی کرد که تا حد معقولی به جامعه و خودش معرفی می شود. حالا می تواند آن معرف کسی باشد که او را به عنوان یک مشورت کننده یا نصیحت کننده، ارزیابی می کند؛ یا در تعامل با او در کسوت یک مدیر، مادر و یا یک دوست است که دارد تعریف می کند که مثلاً پسر خوبی هستی، تو شنونده با وجود و دقیقی هستی، تو شهروند نمونه و مسئولیت پذیری هستی. همه این نوع مسائل در معرفی، تعریف و خصیصه رفتاری یک فرد یا گروه و خانواده دخیل است.

این کارشناس تصریح کرد: برای اینکه مطمئن شویم که از روی چه و به چه دلیل تمجید می شویم؟ و آیا این تمجید که فرد مقابل در مورد آن با ما به گفتگو می پردازد در بزرگداشت، شکرگزاری و ارزشمندی ماست؟ همه این ها وقتی که زندگی کنیم، طرف مقابل را بشناسیم و کم کم متوجه زندگی اجتماعی افراد خواهیم شد که او از سر دوستی یا عناد و تخریب به تعریف و تمجید ما می پردازد.

رحیمی ادامه داد: از جنبه ای دیگر می توان این موضوع را بیان کرد که اگر طرف مقابل از ما تعریف می کند ما باد نکنیم، غره نشده و یا جوگیر نشویم؛ به ادبیات شفاهی، کلامی و توانایی بازخوردهای مثبت طرف مقابل، سن و سال، پختگی، اعتماد به نفس فرد، توانایی ارتباط موثردر گروه یا بین فردی؛ به ابراز کردن بر می گردد که وقتی یک شخص حالا در یک همایش یا هر جایگاه و پایگاهی تقدیر و تشکر می کند بسیار توانا، شیوا و پخته عمل می کند، پس طرف مقابل با توجه به شرایط می تواند تشکر کند، هر دو این موارد در واقع پینگ پنگی رفتار می کنند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: در این تعریف ها تعارف نباید باشد و ما هرچند فرهنگ تعارف، تمجید و تعریف الکی را کمتر کنیم و به سمت واقع گویی نسبتاً رک و عقلانی حرکت کنیم؛ مشکلات اجتماعی کمتر خواهد شد. به جای اینکه تعریف و تمجید کنیم، نقد هایی سازنده به همدیگر داشته باشیم و بتوانیم صحبت کنیم، تعریف واقعی داشته باشیم و ارتباط موثر برقرار کنیم. جامعه پذیری و رشد اجتماعی مخصوصاً اگر برنامه ریزان جامعه بخواهند یک مقدار فرهنگی و فرهیخته مردم را پیش ببرند؛ می توانند به خوبی آنها را آموزش دهند و فضای گفتگو، فضای بازتری بشود؛ به راحتی ، با دوستی، اخلاق و عقل می شود گفتگو کرد و سلامتی بیشتری را به ارمغان آورد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1675189
ارسال نظر
نظرات