شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 12:56 منتشر شده در مورخ: 1399/09/19 شناسه خبر: 1675629
ماجرای قطع آب مدارس اهواز:

قطع اشتراکات مدارس، خلاف مصوبه فرمانداری است/ مدیران مدارس برای پرداخت قبوض با مسئولان آبفا به تفاهم برسند

قطع اشتراکات مدارس، خلاف مصوبه فرمانداری است/ مدیران مدارس برای پرداخت قبوض با مسئولان آبفا به تفاهم برسند
در بحبوحه کرونا و افزایش سرانه هزینه های مدارس برای رعایت دستورات بهداشتی، قطع اشتراک آب برخی مدارس اهواز، معضلی است حل آن که با پبگیری رسانه و تفاهم مدیران مدارس و آبفا، دور از دسترس نخواهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، این روزها در حالیکه کرونا تار و پود جامعه بشری را در نوردیده و رعایت پروتکل های بهداشتی تنها راه نجات از این ویروس بی رحم است، خبرنگار رهیاب خبری مبنی بر اقدام شرکت آب و فاضلاب اهواز نسبت به قطع و پلمب کنتور آب ۳ مدرسه در مناطق سپیدار، منبع آب و ۳۰۰ دستگاه دریافت کرده است. 

مدیر یکی از مدارس اهواز در گفتگو با خبرنگار رهیاب از قطع شدن اشتراک آب برخی مدارس خبر داده است: «دبستان مشعر۱ و ۲  واقع در سپیدار، خرداد سال جاری برای مبلغ  ۸۰۰ هزار تومان و شهریور ماه برای قبض آبی معادل ۹۶۰ هزار تومان پلمپ شده و اکنون نیز به جهت عدم پرداخت مبلغ یک میلیون و ۵۰  هزار تومان بدهی، از سوی اداره آب و فاضلاب اقدام به پلمپ کرده اند. 
 
وی افزود: ماموران آبفا همچنین برای قطع آب چندین بار به دبستان زاگرس در منبع آب مراجعه نموده که با مقاوت مدیر مربوطه مواجه شده اند اما کنتور آب دبستان بدر واقع در ۳۰۰دستگاه فولاد نیز خردادماه سال جاری پلمپ شده است.»
 
قطع اشتراک آب مدارس، خلاف مصوبه سال گذشته فرمانداری است
 
بر اساس این گزارش، در حالی مأموران شرکت آب و فاضلاب نسبت به پلمپ کنتور برخی مدارس آن هم در مناطق محروم اهواز اقدام کرده اند که فرماندار اهواز سال گذشته طی جلسه ای با موضوع پیگیری مشکلات نواحی آموزش و پرورش، که با حضور ادارات آبفا و برق شهرستان برگزار شده بود، قطع هر گونه اشتراکات آب و برق مدارس را ممنوع کرده است.
 
 

این مصوبه بدین شرح است که ادارات آب و برق باید از قطع اشتراکات مدرسه خودداری نموده و در عوض مدارس نسبت به پرداخت بدهی اقدام لازم را به عمل آورند و همچنین نسبت به رعایت الگوی مصرف اهتمام ویژه داشته باشند؛ ادارات آب و برق نیز آمادگی خود را در خصوص تقسیط بلند مدت بدهی مدارس اعلام نمودند.

حال با توجه به شیوع ویروس کرونا و حضور کادر و معلمان در مدرسه و صدور بخشنامه در این زمینه جای این پرسش باقی ست است که چرا اداره آبفا در برخی مناطق اقدام به قطع آب این مدارس کرده است؟
حقوق کارکنان آبفا از محل آب بهای مشترکین تأمین می شود
 
احمد باقری سرپرست شرکت آبفای اهواز درگفتگو با رهیاب در این خصوص، از عدم پرداخت آب بها توسط مشترکین گلایه نموده و اظهار داشت: با توجه به اینکه از لحاظ مالی وابسته به دولت نیستیم، هنگامی که اعتراضات صنفی به دلیل عدم پرداخت حقوق مقابل شرکت آب و فاضلاب انجام می شود، به نظر شما حقوق کارمندان را چطور پرداخت می کنیم؟ 
 
وی افزود: حقوق پرسنل شرکت اب و فاضلاب از محل پرداخت هزینه آب بهای مشترکین و دستگاه های اجرایی، تامین می شود و از جهت دیگر، لازم به یادآوری است که سازمان نوسازی مدارس از اعتبار دولتی وکمک های خیرین بهره مند هستند و می تواند از این طریق اقدام به تامین منابع مورد نیاز را داشته باشد.  
 
باقری با بیان اینکه ضرورت تامین منبع مالی برای پرداخت بدهی مدارس به اطلاع استاندار خوزستان و فرماندار اهواز رسیده است، گفت: در آبفای اهواز ماهیانه نزدیک به ۱۳ میلیارد تومان صرف حقوق کارمندان، هزینه خرابی تاسیسات مانند سوختن پمپ، خرید لوازم برقی و... می شود که تأمین این رقم از محل پرداخت مشترکین خواهد بود.  
 
وی ادامه داد: البته اعلام کرده ایم که اشتراک آب مدارس را در صورت حضور دانش آموزان پلمب نکنند و مدیر مدرسه آب بهای مدرسه متبوع خود را قسط بندی نموده و یا به ما اعلام کند که پس از سه ماه، بدهی مدرسه را پرداخت می کند.  
 
مدیران مدارس برای پرداخت قبوض با مسئولان آبفا به تفاهم برسند
 
سید ابراهیم عبدالله زاده معاون امور مشترکین اهواز در گفتگو با خبرنگار رهیاب، در خصوص قطع آب مدارس گفت: بر اساس مصوبه ای که ابلاغ نموده ایم، کسی حق قطع آب مدارس را نداشته و البته انتظار می رود مدیران مدارس با مدیران منطقه ما جهت نحوه پرداخت قبض آب خود به یک تفاهم مشترک برسند. 
 
وی همچنین از پیگیری خبر قطع آب ۳ مدرسه خبر داده و اعلام کرد مدیران این مدارس برای حل این مسأله اقدام و به امور مشترکین آبفا مراجعه نمایند و البته، در صورت وقوع تخلفی در پلمپ اشتراک آب این مدارس، با آن برخورد خواهد شد.
 
جای خالی آموزش و پرورش در حمایت از مدیران مدارس
 
یکی از مدیران مدارس همچنین در گفتگو با خبرنگار رهیاب، از جای خالی آموزش و پرورش در حمایت از مدیران مدارس و اقدام برای رفع و حل این مشکلات گلایه کرده و می گوید: وقتی مشکل برای چند مدرسه به وجود آمده و منحصر در یکی و دو تا نیست، اداره آموزش و پرورش استان باید نقش حمایتی خود را برای مدارس و مدیران ایفا کند.
 
 وی افزود: هزینه های جدید مانند تامین وسایل و مواد بهداشتی جهت رعایت الزامات سلامت در شرایط ویژه کرونا موجب بالا بودن سرانه مورد نیاز مدارس شده و این امر، منجر به عدم توان پرداخت قبوض اشتراکات مدارس شده است.
 
 وی تاکید کرد: در حل مشکلاتی از قبیل قطع آب مدرسه و مسائلی از این دست، متاسفانه نقش اداره آموزش و پرورش استان چندان پررنگ نبوده و مدیران مدارس باید به تنهایی برای حل معضلاتی از این قبیل اقدام نمایند.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1675629
ارسال نظر
نظرات