شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:50 منتشر شده در مورخ: 1399/09/22 شناسه خبر: 1676529
مدیرکل منابع طبیعی البرز؛

فرسایش ۱۴ تن در هکتاری خاک در البرز نگران‌کننده است/ خطر در کمین اراضی بالادست سد طالقان و کرج

فرسایش ۱۴ تن در هکتاری خاک در البرز نگران‌کننده است/ خطر در کمین اراضی بالادست سد طالقان و کرج
حامد فرضی گفت: سرعت فرسایش خاک در اراضی بالادست سد طالقان و کرج ناشی از سیل و فعالیت‌های مجاز و غیرمجاز انسانی زیاد است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، مدیرکل منابع طبیعی البرز امروز شنبه با اشاره به اینکه میزان فرسایش خاک در برخی عرصه‌‌های استان به ۱۴ تن در هکتار می ‌رسد؛ در جمع خبرنگاران، گفت: این روند نگران کننده است چرا که برای ایجاد یک سانتی متر خاک قریب به 750 سال زمان لازم است.

حامد فرضی به لزوم افزایش حساسیت عمومی برای نگهداری از میراث باارزش خاک در البرز اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه از گذشته‌های دور تا امروز خاک و آب منشا آبادانی بوده اند باید آن را به درستی حفاظت کرده و در اختیار آیندگان قرار دهیم.
 
وی افزایش سرعت فرسایش خاک در اراضی بالادست سد طالقان و کرج را ناشی از سیل و فعالیت های مجاز و غیر مجاز انسانی دانست و اظهار داشت: با توجه به اعتبار مناسبی به طرح های آبخیزداری اختصاص پیدا کرده است طرح هایی که رشد ۷۰ درصدی داشته اند با کاهش برودت هوا دنبال می شوند.
 
مدیرکل منابع طبیعی البرز در خاتمه با اشاره به اینکه از سال 96 تا کنون ۱۱۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های ابخیزداری البرز جذب شده است، تصریح کرد: در این مدت طرح‌ های آبخیزداری، جنگلکاری و کپه‌کاری در ۱۷۰ هزار هکتار از عرصه های استان انجام شده است.
 
 
 
انتهای پیام/


 
https://www.dana.ir/1676529
ارسال نظر
نظرات