شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:19 منتشر شده در مورخ: 1399/09/23 شناسه خبر: 1676983
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی عنوان کرد؛

تاثیر نبود شبکه ملی اطلاعات بر خیانت‌های خانوادگی/ مسئولان در مدیریت این حوزه کوتاهی می‌کنند

تاثیر نبود شبکه ملی اطلاعات بر خیانت‌های خانوادگی/ مسئولان در مدیریت این حوزه کوتاهی می‌کنند
صادق اسپیدکار فضای مجازی را خطرناک ترین موضوع در بحث طلاق عنوان کرد و گفت: متاسفانه در کشور به دلیل نبود فضای مجازی طبقه بندی شده، هر شخصی در هر سنی می تواند به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشد و در واقع مسئولان متولی امر آنگونه که باید در این حوزه کار نکرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صادق اسپیدکار، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی در  گفتگو با خبرنگار عصراترک فضای مجازی را خطرناک ترین موضوع در بحث طلاق عنوان کرد و گفت: افراد به واسطه فضای مجازی از یکدیگر دور می شوند و بعد از آن خیانت ها رقم می خورد.

وی اضافه کرد: گاهی اوقات افراد براثر ساده لوحی یا ترس درگیر ارتباطات مجازی می شوند، به طور نمونه پنهان کاری از ناحیه زوج یا زوجه، که از ترس موضوع را مطرح نمی کند و سماجت های طرف مقابل در حالی که حتی فرد او را همراهی نکرده است اما ایجاد شائبه می کند و بی اعتمادی در خانواده را ایجاد می کند.

اسپیدکار به نبود شبکه ملی اطلاعات در کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه در کشور به دلیل نبود فضای مجازی طبقه بندی شده، هر شخصی در هر سنی می تواند به تمامی اطلاعات دسترسی داشته باشد و در واقع مسئولان متولی امر آنگونه که باید در این حوزه کار نکرده اند.

وی  با اشاره به اینکه طلاق و دعاوی خانواده به جز در موارد محدود، معمولا علل واحدی دارند، گفت: افزایش طلاق ها در سال های نخست زندگی مشترک با توجه به اینکه زوجین هر کدام از خانواده ای که به صورت صد درصد به آنان توجه می شود به حریمی وارد می شوند که باید بخشی از منافع خودشان را بگذرند، طبیعی است.

وی اضافه کرد: در زندگی های امروزی باتوجه به کم بودن تعداد فرزندان توجه خانواده ها به آنها بالاست و تقریبا تمام خواسته های فرزندان مرتفع می شود، اما وقتی وارد زندگی مشترک می شوند، به محض برآورده نشدن یک سری از نیازهایشان دچار تزلزل می شوند.

اسپیدکار ادامه داد: در استان خراسان شمالی دوره نامزدی به دوران بعد از عقد دائم و فاصله عقد تا آغاز زندگی مشترک گفته می شود و این دوران بهترین فرصت برای شناخت کامل زوجین از همدیگر و یافتن نقاط ضعف و برطرف کردن عیوب است.

این مقام مسئول یکی از دلایل اصلی تزلزل خانواده ها را کوتاهی در نگاه به مباحث دینی عنوان کرد و گفت: دوام خانواده هایی که فرزندانشان را معتقد بار آورده اند، پایدار تر است.

وی ازدواج در سنین پایین را یکی ازعوامل طلاق در استان خواند و گفت: دختر و پسری که احساس بچگی دارند به یکباره باید پایه و اساس یک زندگی باشند که آسیب زا است.

 

ورود به زندگی مشترک بدون گذراندن هیچ آموزشی

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان شمالی با بیان اینکه هیچ آموزش و آمادگی برای ازدواج،  از سوی والدین، مدرسه، آموزش و پرورش و دانشگاه انجام نمی شود، افزود:  فرد با ازدواج، وارد یک چالش اساسی می شود در حالی که هیچ آموزشی ندیده است و در واقع باید فرمول زندگی را در مسیر زندگی یاد بگیرد.

وی با اشاره به ناکافی بودن آموزش های قبل ازدواج گفت: معاونت اجتماعی دادگستری، آموزش های کارگاه های تحت عنوان علاقه، شناخت  و قناعت برای دانشجویان در آستانه ازدواج برگزار می کند که اکنون به دلیل محدودیت های کرونایی به صورت مجازی برگزار می شود اما قطعا تاثیر حضوری کارگاه ها بیشتر خواهد بود.

این کارشناس مسئول ادامه داد: نکته قابل توجه دیگر در گروه عوامل طلاق بحث اعتیاد است که متاسفانه تست هایی که در آزمایش پیش از ازدواج گرفته می شود کافی نیست و نیاز به گرفتن آموزش های تخصصی احساس می شود.

اسپیدکار  تفاوت سطح تحصیلات زوجین، بیکاری و عدم اشتغال به کار را نیز در گروه عوامل دیگر موثر در طلاق برشمرد و گفت: دخالت های خانوادگی نیز در پرونده های طلاق به ندرت دیده می شود که والدین با دخالت هایشان از سر دلسوزی کاری را انجام می دهند که نتیجه عکس داده است.

وی گفت: معاونت اجتماعی برنامه های مختلفی را در جهت کاهش طلاق در دستور کار دارد که یکی از آنها انعقاد تفاهم نامه ای با سپاه استان است که براساس آن از ظرفیت بسیج استفاده شده تا در هر محله ای هیئت های حل اختلاف راه اندازی شود و مشکلات محله در مرحله اول در آنجا سازش شود، که این طرح ها آغاز شده است، اما هنوز تمامی محلات پوشش داده نشده است.

 

سازش 191 پرونده طلاق در مشاوره های دادگستری

اسپیدکار یادآور شد: در 6 ماه نخست امسال از یک هزار و 265 پرونده راه یافته برای طلاق، 191 پرونده در مراکز مشاوره منتهی به سازش شدند.

وی با بیان اینکه منفور ترین فعلی که در اسلام وجود دارد طلاق است،گفت: در اجرای صیغه طلاق تا لحظه آخر باید تمام افراد سعی در  منصرف کردن طرفین داشته باشند.

این مقام مسئول اظهار داشت: به جرات می توان گفت که از هر یک هزار طلاقی که ثبت می شود تنها پنج مورد به هیچ عنوان امکان ادامه زندگی مقدور نبوده و مابقی بیجا انجام شده اند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1676983
ارسال نظر
نظرات