شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:34 منتشر شده در مورخ: 1399/09/24 شناسه خبر: 1677343
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

آوار فقر سواد رسانه‌ای و عملکرد ضعیف دولت بر سر اوقات فراغت جوانان

آوار فقر سواد رسانه‌ای و عملکرد ضعیف دولت بر سر اوقات فراغت جوانان
علی سریزدی گفت: با سیطره رسانه‌ها و تبدیل شدن آن‌ها به مهم‌ترین ابزار گذراندن اوقات فراغت، نه تنها مرجعیت خانواده و مدرسه در انتقال ارزش‌ها به نسل آتی رنگ باخته است، بلکه والدین و معلمان رسانه‌های مدرن را به منزله یکی از مهم‌ترین منابع خود برای آشنایی با شیوه‌های جامعه‌پذیر کردن فرزندان برگزیده‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: مصرف کالای فرهنگی اثرات مثبت و سازنده ای در اعضای جامعه بر جای می گذارد و به نوعی سبب افزایش توان خلاقیت، نوآوری و ابتکار در افراد شده و صبر، بردباری و سعه صدر آنها را در برابر مشکلات و مسایل موجود در جامعه افزایش می دهد و از طرف دیگر مصرف کالای فرهنگی بهبود و ارتقاء سرمایه فرهنگی را به دنبال دارد و بهبود سرمایه فرهنگی کاهش ناهنجاری های اجتماعی را در پی دارد.

علی سریزدی ادامه داد: افراد از طریق فعالیت و مصرف این نوع کالاها منزلت و شأن اجتماعی خویش را نشان می دهند و از این طریق می توان رفتار و عکس العمل آنها را در وقایع اجتماعی تبیین و پیش بینی نمود.

وی افزود: کوچکترین اما مهم ترین نهاد اجتماعی، یعنی "خانواده" عامل اساسی در گسترش و ترویج فرهنگ و استفاده از کالای فرهنگی محسوب می شود، خانواده در هر شرایطی می تواند با مدیریت مالی صحیح، هزینه لازم را برای خرید کالای فرهنگی اختصاص دهد.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: با سیطره رسانه ها و تبدیل شدن آن ها به مهم ترین ابزار گذراندن اوقات فراغت، نه تنها مرجعیت خانواده و مدرسه در انتقال ارزش ها به نسل آتی رنگ باخته است، بلکه والدین و معلمان رسانه های مدرن را به منزله یکی از مهم ترین منابع خود برای آشنایی با شیوه های جامعه پذیر کردن فرزندان برگزیده اند.

سریزدی ادامه داد: الگوی هویت پذیری نسل نو تا حد زیادی از اوقات فراغت و محصولات فرهنگی تاثیر می گذارد؛ که متاسفانه امروز با فقر کالا و محصولات فرهنگی در کشور مواجهه هستیم.

وی افزود: دولت هیچ اقدام مثبتی برای غنی سازی اوقات فراغت مردم کشور انجام نمی‌دهد و متاسفانه گاهی اوقات حتی با محدود کردن بعضی از فضاهای عمومی این مشکل را بیشتر هم می‌کند.

این کارشناس گفت: امروز که به دلیل شیوع بیماری کرونا خانواده ها بیشتر زمان خود را در خانه می گذراندند زیرساختی برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان فراهم نشده است و آسیب های آن گریبان جامعه را می گیرد.

سریزدی تصریح کرد: به همین دلیل، جوانان به گذراندن اوقات فراغت در محافلی روی می آورند که دیگر نمی‌توان بر روی آن کنترلی داشت. بنابراین به نظر می‌رسد دولت باید از انرژی و زمان نوجوانان و جوانان استفاده مثبت کند تا آسیبها را در سطح جامعه کاهش دهد.

وی ادامه داد: دشمنان با استفاده از فقر فرهنگی جامعه به دنبال ضربه زدن به اعتقادات مردم در قالب جنگ نرم هستند.

این استاد دانشگاه استانی با اشاره به اینکه لازمه مبارزه با فقر، هماهنگی و همکاری همه سازمانها و نهادها در جامعه است، افزود: فقر مدرن ناشی از اعتیاد، طلاق و آسیب های دیگر اجتماعی بوده و نتیجه عملکرد غلط نهادها و دستگاههای دولتی است.

سریزدی افزود: اگر می بینیم کودک ما حوصله برخی جلسات علمی را ندارد و به دنبال سرگرمی است، به جای اینکه به دنبال ارائه محتوای این جلسه علمی از طریق سرگرمی باشیم، به دنبال ساکت کردن کودک هستیم.

وی گفت: در سال های گذشته بیش از آنکه به زیر ساخت های نرم افزاری و فرهنگی رسانه توجه شود بیشتر به زیرساخت های سخت افزاری توجه شده است و لذا می بینیم زیرساخت های تلفن همراه گسترش پیدا می کند ولی زیر ساخت فکری و فرهنگی استفاده صحیح از این فناوری متناسب با حجم گسترش زیرساخت های فیزیکی نبوده است.

ایشان ادامه داد: یک جوان ۲۰ ساله باید بهترین مسائل را در اوقات فراغت خود یاد گرفته و تجربه کرده باشد اما بعضی از والدین به جای اینکه این امکان را برای فرزندان خود فراهم کنند آنها را درگیر مسائلی می کنند که برایشان مفید نیست.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: دشمن در عرصه فرهنگی در‌پی اندلسی دیگر است تا به آسانی سنگرهای از پیش تعیین شده را فتح کند. آنچه در این نبرد کار‌ساز است، جهاد فرهنگی و بسیج عمومی مسئولان و دست‌اندرکاران فرهنگی را می‌طلبد تا با به کارگیری راهبردها و راهکارهای طراحی شده در تقابل با ناتوی فرهنگی پیروزی را نصیب خود سازند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1677343
ارسال نظر
نظرات