شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/09/27 شناسه خبر: 1678431

وحدت حوزه و دانشگاه نیازمند ارتباط هدفمند است/ فقدان نظریات علمی در حوزه علوم انسانی

وحدت حوزه و دانشگاه نیازمند ارتباط هدفمند است/ فقدان نظریات علمی در حوزه علوم انسانی
با توجه به ضرورتی که احساس شده دانشگاه ها ارتباط خود را با حوزه بیشتر کردند و حوزه هم سازوکارهای بیشتری را برای خدمت گزاری در نوع خودش تعریف کرده است اما وحدت حوزه و دانشگاه به بهترین وجه نیازمند ارتباط قوی و هدفمند است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ۸دی، از خجسته ترین پیامدهای انقلاب اسلامی، وحدت حوزه و دانشگاه است که به نوعی می‌توان آن را یکی از آثار انقلاب فرهنگی دانست که حاصل رهنمودهای امام خمینی(ره) در سال ۵۹ است.

بیست و هفتم آذرماه، یادآور شهادت آیت اللّه مفتح از پیشروان اندیشه وحدت حوزه و دانشگاه است. این شهید در راه تحقق این اندیشه و آرمان که از اندیشه امام راحل برخاسته بود، تلاش های بی وقفه ای انجام داد، به پاس فعالیت های چشم گیر شهید مفتح در راه تحقق وحدت حوزه و دانشگاه لزوم ارتباط، همکاری و هم فکری این دو قشر، روز ۲۷آذر روز وحدت حوزه و دانشگاه نام گذاری شده است.

شهید مفتح همان گونه که در حوزه به درجه اجتهاد رسیده بود، در دانشگاه نیز موفق به اخذ درجه دکتری شد و پس از گذراندن دوره دانشگاه، علاوه بر تدریس در حوزه به تدریس در دبیرستان های شهر مقدس قم پرداخت.

رهبر معظم انقلاب بارها بر وحدت دانشگاه و حوزه تاکید کردند‌ و در سخنرانی ۲۷ آذر ماه سال ۱۳۷۳ در جمع زیادی از طلاب و دانشجویان به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله دکتر مفتح و روز وحدت حوزه و دانشگاه، با رد برخی از تعابیر نادرست از وحدت حوزه و دانشگاه که پذیرش صد در صد یکی از این دو نهاد در دیگر را مطرح می‌کند، تصریح فرمودند: «این برداشت ساده‌ای از قضیه مهم و پیچیده وحدت حوزه و دانشگاه است. مقصود این است که این دو نهاد با تبادل روش ها، یکدیگر را کامل کنند».

امروزه بیش از پیش شاهد استادان حوزوی در دانشگاه ها هستیم که در این رابطه میتوان به حجت الاسلام کریمیان، یکی از اساتید خبره دانشگاه گیلان اشاره کرد.

حجت‌الاسلام کریمیان، استاد دانشگاه گیلان، به مناسبت گرامیداشت روز وحدت حوزه و دانشگاه در گفت و گو با خبرنگار ۸دی با بیان اینکه ابتدا باید بدانیم مقصود از این وحدت چیست، اظهار کرد: اگر مقصود از چیستی وحدت حوزه و دانشگاه را درک کنیم چرایی و کمک های این دو نهاد باهم نیز روشن می‌شود.

مقصود از وحدت، حوزه شدن دانشگاه و بالعکس نیست

حجت‌الاسلام کریمیان با اشاره به اینکه قطعا مقصود از این وحدت، حوزه شدن دانشگاه ها و بالعکس نیست ابراز کرد: وحدت حوزه و دانشگاه در حوزه های اصل هدف و کمک در برخی حوزه‌ ها است.

استاد دانشگاه گیلان با بیان اینکه اصلی ترین هدف حوزه و دانشگاه باید به گونه ای باشد که جامعه ایرانی را در هسته های گوناگون اعم از علمی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به بالندگی برسانند تا ایران الهام بخش تمام کشور های امیدوار شود گفت: حوزه و دانشگاه باید به مانند ۲ بال پرنده عمل کنند.

وی با اشاره به مبحث علوم دانشگاهی ادامه داد: در دانشگاه ها مبانی علوم کشوری دارای ضعف و متزلزل هستند و به رغم تولیدات علمی فراوانی که دانشگاه در حوزه علوم پیدا کرده اما متاسفانه جامعه‌ از این مباحث علوم به ویژه علوم انسانی هنوز رنج می‌برد و تا این مبانی حل نشود دچار مشکل هستیم همان‌طور که این علوم در غرب در عین حال که در احتمال ماندند، به جان هم افتادند، اکنون در دانشگاه های ما نیز در حوزه علوم انسانی، صرفاً مترجم و مقرر نظرات یا تئوری ها و ساختار های ذهنی آدم ها هستند.

حجت‌الاسلام کریمیان با تاکید بر بازنگری مبانی علوم در دانشگاه ها گفت: در جایی که دین می‌تواند به دانشگاه کمک کند در مباحث مبانی است و حوزه های علمیه از آنجایی که ساز و کاری هستند تا مبانی را در جامعه‌ و دانشگاه پمپاژ و برای مسیر دانشگاه در حوزه مبانی و بن مایه های نظری ریل گذاری کند می‌تواند نقش بسیاری داشته باشد‌.

استاد دانشگاه گیلان تصریح کرد: سالهاست که با توجه به ضرورتی که احساس شده دانشگاه ها ارتباط خود را با حوزه بیشتر کردند و حوزه هم سازوکارهای بیشتری را برای خدمت گزاری در نوع خودش تعریف کرده است.

وی ادامه داد: اصلا در دانشگاه ها تولید علم در حوزه علوم انسانی نداریم و این موضوع به این دلیل است که بعد از سال‌ها که از عمر دانشگاه می‌گذرد بر اساس نگاه های خاص که بر دانشگاه حاکم است رسیدن به نظرات قطعی برای دانشگاه به یک آرزو تبدیل شده است.

حجت‌الاسلام کریمیان افزود: آنچه که ما امروز در دانشگاه ها با آن مواجه هستیم تحت عنوان تئوری است و فقط در مباحث ریاضی، هندسه یا بخشی از فلسفه یک سری علوم قطعی به دست بشر رسیده و از آن استفاده می‌کند.

فقدان نظریات علمی در حوزه علوم انسانی

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در دانشگاه ها به شدت در حوزه علوم انسانی فقدان و فقر نظریه واقعا علمی داریم افزود: آنچه که الان تولید می‌شود به معنای یقین و علم واقعی نیست و خود دانشگاه ها بر این موضوع معترف هستند، کافیست فقط کسی مقدار اندکی با مبانی فلسفه و علم آشنا باشد، متوجه می شود که جوهره آن که تحت عنوان یافته های علمی در دانشگاه است فقط ساخته ذهنی است.

وی با بیان اینکه امروز حوزه می‌تواند با نشستن بر سفره قرآن و اهل بیت(ع) از این جهت که این دو راسخان علم هستند و علم قطعی در نزد خداوند و اهل بیت(ع) است خاطرنشان کرد: اگر حوزه بتواند مبانی علوم را از آنچه که در قرآن و روایات است استخراج کند، دانشگاه امروز تشنه تر از همیشه برای سیراب شدن از یک مجرای مطمئن است تا از این دلواپسی‌ فرار کند.

حجت‌الاسلام کریمیان با اشاره به سخن فردریک کاپلستون مبنی بر اینکه دنیای غرب در قرن ۲۰، ۲۱ به ویژه در حوزه علوم انسانی به شدت دچار شکاکیت مدرنی شده که فقط بخاطر پایه ها غلط است افزود: متأسفیم که امروز بگوییم در فضای علمی خودمان افرادی چون استادیار، دانشیار، یا پروفسور لزوما بخاطر اینکه تولید علم می‌کنند به این القاب نامیده نمی‌شوند بلکه هر چه ذهن آدمها فربه تر و انباشته تر از تئوریها باشد می‌گوییم درجات عالی تری را طی کرده اما چه بسا کسی با درجه پروفسوری یا دانشیاری حتی چند علم یقینی هم نداشته باشد.

استاد دانشگاه گیلان در ادامه‌ تصریح کرد: این همان حرف کاپلستون است که می‌گوید در قرن ۲۰ و ۲۱ دنیای علم و به ویژه در غرب یک دنیای انباشته در واقع «نه علمی» است که دنیای تهی از مطالب قطعی است و اینجا دین از مجرای حوزه قطعا می‌تواند به همچین آشفتگی مبانی و بن مایه های نظری کمک کند.

برخی از وحدت حوزه و دانشگاه می ترسند

وی گفت: کسانی که امروز از وحدت دانشگاه و حوزه می‌ترسند به این خاطر است که نمی‌خواهند اجازه دهند که دین به عنوان یک منبع واقعی نقش خود را در بن بست های علمی که دانشگاه در برخی از حوزه ها با آن مواجه هستند ایفا کند زیرا اساسا از طرفی معاند با دین هستند و از طرفی شکوفایی و بالندگی ایران را نمی‌خواهند.

حجت‌‌الاسلام کریمیان با بیان اینکه امروزه جوانانی که در حوزه های گوناگون علمی می درخشند و نام ایران اسلامی را فراتر از تمام افق ها فرار می‌دهند عمومآ جوان هایی هستند که در قلب اندیشه دینی و با اتکا به آموزه های قرآنی به خودباوری ها و خود تاییدی رسیدند، بیان کرد: این خودباوری و خود تأییدی در واقع از همین متون به آدمها داده‌ شده که توانستند قله ها را فتح کنند‌.

استاد دانشگاه گیلان با اشاره به اینکه شهید فخری زاده هایی داریم که در مباحث علمی به یافته هایی رسیدند که هنوز به خاطر شرایط زمانی و مکانی جرات نداریم از آن‌ها بگوییم افزود: کسانی مثل شهید فخری زاده که در حوزه هایی چون هسته ای به درجاتی رسیدند در پرتوی اعتقادات دینی و نزدیک شدن به آموزه هایی که حوزه ها به قلب ها می‌رسانند رشد کردند.

وی با بیان اینکه قطعا کسانی که وحدت حوزه و دانشگاه را نمی‌خواهند هدف عقب افتادگی نظام، جمهوری اسلامی و شکست را در شعارهای خود دنبال می‌کنند گفت: این ها آدم های خیرخواهی برای ایران و انقلاب اسلامی نیستند.

حجت‌الاسلام کریمیان با اشاره به اینکه امروز در حوزه های بزرگ جهان اسلام مرکز و موسسات فراوانی داریم که درست در همین بن مایه هایی که علوم انسانی و علوم دانشگاهی به آن نیازمندند مطالعات عمیق، فکر و کشف کردند‌ و چیزهایی را که بتواند بن بست ها علمی را از بین ببرند بدست آوردند، بیان کرد: نه تنها این آثار را کشف کردند بلکه آثار مدون، تدوین شده و فاخری را نیز بجا گذاشتند اما متاسفانه در دانشگاه شناخته شده نیست‌.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1678431
ارسال نظر
نظرات