شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:05 منتشر شده در مورخ: 1399/09/29 شناسه خبر: 1678869
گزارش مردمی از یلدای کرونایی؛

دیدار با بزرگترها در شب یلدا، بازی کرجی‌ها با مرگ است/ هزینه دورهمی‌های خانوادگی را به فقرا می‌دهیم

دیدار با بزرگترها در شب یلدا، بازی کرجی‌ها با مرگ است/ هزینه دورهمی‌های خانوادگی را به فقرا می‌دهیم
حضور در جمع بزرگترهای خانواده و برگزاری دورهمی‌ها در شب یلدا ممکن است به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام شود و همیشه این حسرت بزرگ برای ما باقی بماند که چرا به نیت لحظاتی بیشتر بودن با عزیزمان، برای همیشه او را از دست دادیم!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک فصل هزار رنگ پاییز که به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود، کم کم همه خود را برای ورود به زمستان آماده می‌کنند و نخستین شب آن را جشن می‌گیرند.

اولین شب زمستان که از آن به عنوان شب یلدا یا شب چله یاد می‌شود، یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایرانی است که به رسمی شیرین، اقوام و خانواده‌های ایرانی را دور هم جمع می‌کند تا بلندترین شب سال را با شب نشینی در جمع بزرگترها سپری کنند.

شب یلدا فرصت و بهانه‌ای برای با هم بودن است و از همین رو، ایرانی‌ها، یک دقیقه بیشتر بودن این شب را جشن می‌گیرند اما شیوع ویروس کرونا در طی ۱۰ ماه گذشته، جشن شب یلدا را هم مانند بسیاری از آئین‌های ملی و مذهبی متفاوت کرده است!

بر خلاف ماهیت این رسم قدیمی که برای جشن گرفتن لحظاتی بیشتر با هم بودن است، حضور در جمع بزرگترهای خانواده و برگزاری دورهمی‌ها در شب یلدا ممکن است به قیمت از دست دادن عزیزانمان تمام شود و همیشه این حسرت بزرگ برای ما باقی بماند که چرا به نیت لحظاتی بیشتر بودن با عزیزمان، برای همیشه او را از دست دادیم!

یکی از شهروندان البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: شب یلدای امسال باید هر خانواده به تنهایی دور هم باشد زیرا کادر درمان به شدت خسته است و کوچکترین اشتباهی ، همه جامعه را گرفتار می کند.

علی احمدی ادامه داد: همانطور که شاهد بودیم مسافرت های مردم اوج کرونا را رقم زد و همه افراد جامعه را درگیر کرد شب یلدا هم اگر 50 خانواده تنهایی دور هم باشند و فقط 5 خانواده دسته جمعی دور هم جمع شوند همه جامعه باید توان آن 5 خانواده را بدهند.

پدر این خانواده البرزی افزود: من با همسرم مشورت کردم و قرار شد بازی های قدیمی را در شب یلدا احیا کنیم و با دو فرزندم اسم فامیل و دوز بازی کنیم تا هم کنار خانواده باشیم و هم اوقات خوشی را بگذرانیم.

کرونا از هرچیزی به ما نزدیکتر است/ لذت خوشی یک شب را فدای جان عزیزانمان نکنیم

یکی دیگر از شهروندان در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: کرونا از هرچیزی به ما نزدیکتر است لذا امسال شب یلدا دور باشیم تا بتوانیم سال آینده در کنار بزرگترهای خانواده باشیم.

مریم جهانبخش ادامه داد: سالمندان خطر پذیرترین گروه نسبت به کرونا هستند بنابراین اگر این عزیزان را دوست داریم با تماس تلفنی آنها را خوشحال کنیم زیرا با دورهمی جان این عزیزان را به خطر می اندازیم.

وی افزود: من به همسرم پیشنهاد دادم که با هم شام شب یلدا را درست کنیم و شب یلدا بازی پانتومیم کنیم تا در کنار هم خوش باشیم و هم جان عزیزان و شهروندانمان را به خطر نیندازیم.

این شهروند تاکید کرد: تا شکست کرونا چند گام بیشتر نمانده است پس لذت خوشی یک شب را فدای جان عزیزانمان نکنیم و یادمان باشد روزهای سخت می گذرد و بعد از هر سختی ای آسانی است این وعده ای است که خداوند در قرآن به بندگانش داده است.

 

دورهمی شب یلدا بازی با مرگ است/کرونا؛ نشان داده که شدت و اوج آن به رفتار مردم بستگی دارد

یکی دیگر از شهروندن البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: انتشار دهنده ویروس کرونا نباشیم حلقه وصل را با خانه نشینی قطع کنیم.

اصغر دانشی ادامه داد: دورهمی شب یلدا بازی با مرگ است لذا اگر عزیزانمان را دوست داریم با تماس تلفنی و تماس تصویری کنار هم باشیم زیرا آمار کرونا کم شده است و کوچکترین اشتباهی دوباره ما را به اوج کرونا می رساند.

وی افزود: این ویروس نشان داده که شدت و اوج آن به رفتار مردم بستگی دارد و هرچقدر مردم بیشتر رعایت کنند این ویروس شدت سرایتش کند می شود و برعکس دورهمی و رعایت نکردن موارد بهداشتی این ویروس با قدرت چندین برابر سرایت می کند.

این شهروند تاکید کرد: کادر درمان به شدت خسته هستند و مقارن شدن ولادت حضرت زینب و روز پرستار با این شب بی دلیل نیست و این خواست خداوند بوده که مردم حواستون به این قشر زحمتکش باشد زیرا 10 ماه است این عزیزان در خط مقدم هستند و تا در بیمارستان نباشید این عزیزان و سختی کار آنها را درک نمی کنید.

هزینه دورهمی های خانوادگی تان را به فقرا بدهید/کرونا؛ ویروسی خشن، بی رحم و هوشمند است

شهروند البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: شب یلدا امسال متفاوت است اما وقتی به سلامتی خود و عزیزانتان فکر کنید می بینید این دوری را می توانید راحتر درک کنید، این ویروس به شدت بی رحم و هوشمند است یعنی راحت جان می گیرد و جهش پیدا می کند.

زهرا کرملو ادامه داد: وقتی به داشته هایی که خداوند در اختیار ما قرار داده که بزرگترین آن سلامتی است فکر می کنید راحت می توانیم بر مشکلات غلبه کنیم، من خانواده هایی را می شناسم که با دورهمی؛ دو الی سه نفر از اعضای خانواده شان را بر اثر این ویروس خشن از دست داده اند و الان فقط افسوس برایشان باقی مانده است.

وی افزود: بیماران ویروس کرونا، ملاقاتی ندارند، قرنطینه هستند، شدت بیماری پیر و جوان نمی شناسد؛ لذا امسال شب یلدا دور باشیم تا سال آیِنده جشن شب یلدا را با دورهمی و حفظ جان عزیزانمان برگزار کنیم.

این شهروند تاکید کرد: عزیزانی که وسع مالی دارند می توانند هزینه دورهمی های خودشان را به فقرا بدهند تا آن عزیزان نیز خوشحال شوند و ثواب آن نزد خداوند محفوظ است.

کرملو گفت: اگر هر خانواده حواسش به فقیر خانواده خود باشد، ثواب و منیتش کمتر از دورهمی نیست، عزیزانی که ویروس کرونا آنها را بیکار کرده، باید با روحیه انسانی ای که داریم نگذاریم این پدران سرپرست خانواده شرمنده فرزندان و همسرشان شوند.

یلدا تنها یک رسم کهن ایرانی نیست بلکه به ما می‌آموزد که بلندترین شب سال در آغاز سردترین فصل سال هم با گرمای محبت، گرم می‌شود و به صبح می‌رسد، پس باید با پرهیز از دورهمی‌های یلدایی، به آینده روشن پس از کرونا امیدوار باشیم و کمک کنیم تا هر چه زودتر با قطع زنجیره انتقال این بیماری، از دور هم بودن لذت ببریم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1678869
ارسال نظر
نظرات