شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1399/09/29 شناسه خبر: 1678889
عبدالمجید شیخی:

خام فروشی بلای اقتصاد کشور است/ نبود صنایع تبدیلی، چوب حراج بر ذخایر ملی

خام فروشی بلای اقتصاد کشور است/ نبود صنایع تبدیلی، چوب حراج بر ذخایر ملی
کارشناس اقتصادی گفت: مشکل کشاورزی، نبود الگوی کشت در کشور است. وزارت جهاد با ترویج کشاورزی مدرن باید تمامی بهره‌برداران کشاورزی را با ارائه راهکارها و نظارت بر کشت آنها تشویق کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصر همدان؛ ایران از نظر ذخایر معدنی نظیر مس، سرب، روی، نمک، گچ، گوگرد، آهن، اورانیوم، آلومینیوم و سنگ‌های تزئینی در صدر برترین کشورهای جهان قرار دارد. این موضوع بیان کننده پتانسیل کشور ما در مواد معدنی است.

در کنار این ذخایر غنی معدنی، نبود بستر مناسب شبکه حمل‌ونقل، صنایع تبدیلی، و عدم استفاده از صنعت مدرن کشاورزی و گلخانه ای و همچنین عدم استفاده بهینه از اراضی کشاورزی و ملی آتشی به نام اقتصاد ضعیف را در کشور روشن کرده که ثمره آن واردات بی رویه محصولات تبدیل یافته و حتی مواد غذایی برای تامین ذخایر غذایی کشور و مهمتر از همه سهم بیکاری جوانان و هزاران مشکل پس از آن، است.

در این باره گفتگویی با عبدالمجید شیخی، کارشناس اقتصادی و استادیار دانشگاه آزاد تهران داشتیم.

شیخی با بیان اینکه، مشکل اصلی صنعت و اقتصاد در کشور ما یکی نبود صنایع تبدیلی و دیگری مدیریتی است، گفت: مشکل کشاورزی، نبود الگوی کشت در کشور است. وزارتخانه با ترویج کشاورزی مدرن و از طریق ناظران در محل و برقراری ارتباط مستقیم باید تمامی بهره برداران کشاورزی را با ارائه راهکارها و نظارت بر کشت آنها تشویق نماید.

وی گفت: کشاورزان با برنامه ریزی جامع الگوی کشت محصولاتی مناسب با نیاز بهره بری در سال، شرایط جوی و خاک منطقه و همچنین تراکم محصول بر اساس نیاز ذخایر مواد غذایی کشور را کشت نمایند.

عبدالمجید شیخی در ادامه با بیان اهمیت تغییر روش آبیاری از سنتی به صنعتی افزود: روش صرفه جویانه آبیاری نوین با کمک حداکثری دولت، ۱۵ درصد به عهده کشاورز و مابقی هزینه تجهیز به عهده دولت است که دریافت این ۱۵ درصد به درآمد کشاورز از زمین کشاورزی، موکول می‌شود.

وی افزود: ۵ عامل موثر در حوزه بخش کشاورزی به ترتیب تحقیقات، آموزش، اجرا، ترویج و بهره برداری با یکدیگر به صورت زنجیره وار پیگیری شود به طوری که کشاورز بداند باید طبق دستورالعمل های کشاورزی برای سوددهی بیشتر عمل کند.

شیخی گفت: در کشور بیش از چهار و نیم میلیون در حوزه کشاورزی فعال هستند که کشاورزی آنها به صورت سنتی است.

این کارشناس اقتصادی در پایان بیان کرد: تحقیقات در حوزه بخش کشاورزی در کشور به دلایل اقتصادی نهایتا به یک مقاله تبدیل می شود و در طبقه ای از یک کمد در یک مرکز جای می گیرد.

به گزارش عصر همدان، پرداختن به موضوع کشاورزی نمونه ای کوچک از خام فروشی و عدم پیشرفت صنعتی در کشور است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1678889
ارسال نظر
نظرات