شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:14 منتشر شده در مورخ: 1399/09/29 شناسه خبر: 1679027
بازار شب یلدا در کرج؛

تورمِ دستپخت دولت، شیرینی یلدا را به کام مردم کرج تلخ کرد/ پز بازار عالی و جیب البرزی‌ها خالی

تورمِ دستپخت دولت، شیرینی یلدا را به کام مردم کرج تلخ کرد/ پز بازار عالی و جیب البرزی‌ها خالی
این روزها بازار کرج با تورم چندبرابری انتظار مردم را می کشد تا حداقل برای یلداشان کم نگذارند اما گویا یادش رفته که مردم بیش از 7 سال است که شب چله خود را به شیرینی هندوانه ندیده و تنها طعم گس گرانی نصیبشان شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از تیتریک، آخرین پائیز از دولت دوازدهم هم کمتر از یکروز دیگر بار و بندیل سفر بسته و جای خود را به زمستان می دهد اما گویی رنگ زرد سومین فصل سال خیال رفتن ندارد و همچنان بر رخسار مردم خودنمایی می کند.

بلندترین شب سال در راه است و بازار بی رمق و البته با تورم چندبرابری انتظار مردم را می کشد تا حداقل برای یلداشان کم نگذارند اما گویا یادش رفته که مردم بیش از 7 سال است که شب چله خود را به شیرینی هندوانه ندیده و تنها طعم گس گرانی نصیبشان شده است.
 
فرقی ندارد جنوب باشد، شمال یا هر جای دیگری، یلدای امسال نه تنها با دورهمی ها به واسطه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خداحافظی کرده است بلکه به واسطه رشد چند برابری قیمت ها بی رمق شده به گونه ای که مردم آن را در میوه و شب چره ای اندک خلاصه می کنند.
 
با گذری بر بازارهای کرج آنچه به استقبالتان می آید سردی و حال و هوای بی تب و تابی است است که در آستانه شب یلدا وجود دارد، درآمدهای دو میلیون تومانی موجب شده بسیاری از خانواده ها دیگر به فکرآجیل نباشند و آن ها را صرفا مختص از ما بهتران بدانند.
 
 
بسیاری از شهروندان با اجماع نظر به خبرنگار تیتریک می گویند یلدا رسم روزگاران قدیم ماست اما وقتی که قیمت ها 100 الی 200 درصد افزایش پیدا کرده است دیگر باید قید هندوانه، انار و آجیل شب یلدا را بزنیم. راست هم می گویند، از فروشنده که سوال می کنم می گوید قیمت انار به کیلویی 20 هزار تومان، رسیده است.
 
وی ادامه می دهد قیمت هندوانه شرط چاقو هم کیلویی هفت هزار تومان و بدون شرط چاقو کیلویی 5 هزار تومان است، نرخ ها را که می گوید یاد حرف مسئولین افتادم که گفتند اقلام شب یلدا تا دلتان بخواهد در بازار موجود است اما آیا واقعا نمی دانستند که مردم صرفا باید نظاره گر این میوه ها باشند.
 
یا اینکه دلشان را خوش کنند به هندوانه ای که بدون شرط چاقو می خرند و بعد هم سفید از آب دربیاید. از این که بگذریم بر اساس اعلام اتحادیه آجیل و خشکبار، قیمت آجیل شب یلدا هرکیلو ۱۲۰ تا ۱۷۰ هزارتومان است، جالب آنکه تابع مقدار نخودچی و کشمش است، یعنی هر چه مقدار این دو پائین تر؛ قیمت آجیل بالاتر.
 
 
هرکیلو پسته از ۱۶۲ هزار تومان تا ۱۹۲ هزار تومان، مغز پسته ۲۸۰ هزار تومان،  بادام درختی با پوست کاغذی ۱۲۰ هزار تومان، مغز بادام درختی ۱۹۵ هزار تومان،  بادام زمینی غلاف‌دار ۴۱ هزار تومان، مغز بادام زمینی درشت ۵۹ هزار تومان،  فندق با پوست ۱۳۲ هزار تومان.
 
مغز فندق ۲۷۰ هزار تومان،  گردو با پوست کاغذی ۱۱۴ هزار تومان، مغز گردوی سفید ۲۲۳ هزار تومان،  انواع تخمه کدو از ۴۷ هزار تومان تا ۸۸ هزار تومان،  انواع تخمه آفتابگردان از ۳۸ هزار تومان تا ۴۲ هزار تومان،  انواع تخمه جابانی از ۳۴ هزار تومان تا ۴۲ هزار تومان،  نخودچی سفید (گُل) ۳۰ هزار تومان و بادام هندی ۲۷۳ هزار تومان است.
 
25آذر 99 بود که غفور قاسم پور فرماندار کرج درباره وضعیت بازار گفت: خوشبختانه بازار در کرج از آرامش نسبی برخوردار است و مردم اقلام و مایحتاج ضروری خود را بدون واسطه خریداری می‌کنند. دستگاه‌های متولی به‌عنوان ناظران اصلی بر نحوه عرضه کالاهای اساسی در صورت مشاهده هرگونه نوسان در قیمت اقلام مصرفی به جد پیگیری لازم را خواهند داشت.
 
 
رامین ربیعی رئیس صمت البرز هم می گوید؛ تمام تکیه ما به گزارش‌های مردمی از طریق شکایات سامانه ۱۲۴ است، هنگامی‌که گران ‌فروشی، کم‌فروشی و تقلب گزارش می ‌شود، واحد صنفی متخلف توسط بازرسی جریمه می‌شود.
 
اما واقع بینانه باید گفت مردم بیش از 7 سال است که در خریدهایشان اهم و غیر اهم می کنند و خریدهای اساسی را جایگزین مناسبت ها کرده اند، چه برسد به یلدایی که با بی تدبیری های دولت در راس، امروز شیرینی شب چله را به کام  مردم گس کرده است.
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1679027
ارسال نظر
نظرات