شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 15:17 منتشر شده در مورخ: 1399/09/29 شناسه خبر: 1679074
یادداشت؛

کرونا و آشفتگی بازارهای هفتگی

کرونا و آشفتگی بازارهای هفتگی
حدود صد دست‌فروش در قالب‌های سازماندهی‌شده زیر نظر شهرداری در بازارچه هفتگی، جمعه‌بازار شهرستان گالیکش فعالیت می‌کنند که مدتی است به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فعالیت این بازار هفتگی تعطیل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گلستان ما، بازار هفتگی پدیده‌ای پذیرفته شده در تمام شهرهای ایران به حساب می‌آید که در بسیاری از شهرها، راه ساماندهی و نه برخورد و جلوگیری از فعالیت آنها اتخاد شده است.

حدود صد فعال دست فروش در قالب‌های سازماندهی شده زیر نظر شهرداری در بازارچه هفتگی، جمعه‌بازار شهرستان گالیکش فعالیت می‌کنند که مدتی است به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، فعالیت این بازار تعطیل شده است.

با تعطیلی جمعه بازار گالیکش مشکلات عدیده‌ای برای این کسب و کارهای کوچک که تنها راه درآمد و تامین مخارج زندگی‌شان از طریق دست فروشی است، ایجاد شده که اکنون به دلیل این تعطیلی، قادر به تامین مخارج و زندگی روزمره خود نیستند.

مدیریت شهری در راستای ایجاد شهری برای همه و در حمایت از اقشار آسیب پذیر باید برای رفع معضلات اقتصادی و بهداشتی دست فروشان تمهیداتی در نظر بگیرد، شهرداری می‌تواند نقش تسهیل گر را برای این دست فروشان ایفا کند. مانند اینکه: با تهیه لیست اسامی دست فروشان بومی که شهرداری در اختیار دارد با رعایت پروتکلهای بهداشتی و با تعداد محدودی اجازه فعالیت به آنان را بدهد که این امر مستلزم حمایت و هماهنگی بین ارگان های قضایی، انتظامی و بهزیستی است.

دست فروشان، این فعالین کوچک اقتصادی، با تعطیلی جمعه بازار، اکنون جلوی خانواده خود شرمنده هستند و از آنجا که دارای بیمه هم نیستند تا بتوانند از بیمه بیکاری بهره مند شوند، نیاز به حمایت و توجه خاصی به این قشر زحمتکش را می‌طلبد؛ زیرا اگر حمایتی از آنها صورت نگیرد آسیب ها و معضلات اقتصادی و اجتماعی زیادی در انتظار آنها است.

جواد حصارنوی؛ فعال سیاسی و رسانه ای شهرستان گالیکش

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1679074
ارسال نظر
نظرات