شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:16 منتشر شده در مورخ: 1399/10/01 شناسه خبر: 1679770
تصمیمات اشتباه یک دستگاه؛

آوار خسارت پروژه‌های خلق‌الساعه شهرداری کرج بر سر مردم/ از دوربرگردان ۷ میلیارد تومانی و خسارت به آبفا تا خیز برای حذف ۳۶۳ درخت!

آوار خسارت پروژه‌های خلق‌الساعه شهرداری کرج بر سر مردم/ از دوربرگردان ۷ میلیارد تومانی و خسارت به آبفا تا خیز برای حذف ۳۶۳ درخت!
پل شهیدان حیدرخانی، پروژه میدان جمهوری، دریاچه مصنوعی و جمع آوری سطل‌های زباله؛ از جمله اقداماتی است که شهرداری کرج در سال‌های اخیر به واسطه انجام آنها شهر کرج را با چالش مواجه کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، این روزها شهرداری کرج کانون انتقادات بسیاری از فعالان رسانه و کارشناسان شهری شده است، دستگاهی که با اقداماتی نسجیده یا به نوعی معالعه نشده، نه تنها روند اجرای امور را برای خود سخت کرد، بلکه موجی از نارضایتی شهروندان را به دنبال داشته است.

ماجرای اقدامات عجیب و غریب شهرداری کرج به امسال ختم نمی شود، فروردین سال 95 بود که پل7 میلیاردی شهیدان حیدرخانی _دوربرگردان غیرهم‌سطح_ در کرج افتتاح شد اما اعتراضات فراوان ساکنان این منطقه را به همراه داشت، آنها معتقد بودند که نمای پل مغازه های آنها را به تعطیلی کشانده است.

نام شهید را روی پروژه ای که به همه ضرر زده و موجب انتقاد تند اهالی دولت آباد شده بود گذاشتند، همین اتفاق محمد حسن حیدرخانی، پدر دو شهید را دلشکسته کرد تا جایی که در مراجعات متعدد به شورای شهر خواستار تغییر نام پل شد اما جواب وی را ندادند.

 
 
پدر شهیدان حیدرخانی

اتفاق تلخ مذکور از زمان شهردار شدن علی ترکاشوند اغاز شد و تا زمانی که علی اصغر کمالی زاده هم سکان این دستگاه را بر عهده گرفت، ادامه پیدا کرد اما در نهایت پدر شهیدان حیدرخانی هم حسرت به دل به فرزندانش پیوست تا اولین و اخرین نفری نباشد که از پاسخگویی متولیان درباره پروژه های بی در و پیکر ناکام می ماند.

جالب است که در فرایند احداث پل شهید حیدرخانی به دلیل اینکه پل از روی زمین های آبفا عبور کرده است شهرداری موظف شده به دلیل بی ارزش شدن زمین های آبفا چندین برابر قیمت پل را به آبفا غرامت پرداخت کند!

همچنین، احداث دریاچه مصنوعی کرج به عنوان بزرگ ترین دریاچه مصنوعی کشور و باهدف توسعه گردشگری و جذب پتانسیل های اقتصادی برای البرز و مرکز آن در دوره چهارم شورای اسلامی شهر کرج به تصویب رسید. زمان افتتاح این دریاچه را نوروز ۹۶ یعنی پیش از آغاز فعالیت شورای پنجم، اعلام کرده بودند.
 

شهرداری هماهنگی ‌های لازم را با شرکت آب منطقه‌ای انجام داد اما پس از مدتی کارشناسان آب منطقه ‌ای گفتند درصورت وقوع سیل 200 ساله کل دریاچه و فضای اطراف آن از بین می ‌رود، یعنی هیچ چیز در مسیر آن سالم نمی ‌ماند و این دریاچه فقط بخش کوچکی از آن است.

البته شرکت آب منطقه ‌ای هم با احداث دریاچه مصنوعی مخالفتی نکرد، اما با پروژه غیراصولی که موجب تغییر ماهیت رودخانه، تبدیل آن به کانال و کاهش ۱۰ درصدی عرض آن بشود، مخالف بود. این کش و قوس ها ادامه داشت تا اینکه نماینده مردم کرج از این پروژه بازدید کرد.

تعیین تکلیف مناقشه موجود در تعیین دبی ۲۰۰ ساله سیلاب و نیز رفع اختلاف نظر میان دو دستگاه مدیریت شهری و آب منطقه ای در موضوع اصلاح بخشی از کانال ساماندهی رودخانه کرج دو موضوعی بود مهدی عسگری خواستار رفع آن شد تا این پروژه از بلاتکلیفی دربیاید، اگر چه معلوم نیست چه فرجامی دارد.

پروژه دیگری که در ماه های اخیر نقل محافل شد و شهرداری کرج اجرای آن را بر عهده داشت، میدان جمهوری بود. موضوعی که واکنش تند فعالان زیست محیطی را به دنبال داشت. 363 درخت در تیرراس تبر شهرداری قرار گرفتند تا به بهانه کاهش ترافیک دستی به سر و روی شهر بکشند.
 

جنبش دانشجویی هم نسبت به این موضوع اعتراض کرد چرا که میدان جمهوری از سال های گذشته تا کنون محل تجمعات سیاسی مردم کرج بوده است اما با اجرای پروژه مذکور عملا، تجمع مردم در مناسبت های مختلف به حاشیه می رفت.

شورای شهر کرج و نمایندگان ورود کردند و فشار بر شهرداری کرج تا جایی ادامه پیدا کرد که در نهایت موجب تعطیلی یک ماهه پروژه میدان جمهوری کرج شد، البته در این اثنی عموم کارشناسان معتقد بودند این طرح عمرانی مطالعه نشده است.

براساس اعلام علیرضا عباسی نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در کجای دنیا می توان در یک فضای 1200 متری در سطح شهر 3 زیرگذر و روگذر اجرا کرد، پروژه جمهوری در واقع بین زیرگذر میدان سپاه و پل شهیدان روحانی قرار گرفته و بررسی شیب آن نیازمند مطالعات کارشناسی است.

بیش از یک ماه از توقف پروژه گذشت و شهر همچنان منتظر تصمیم شهرداری کرج است فارغ از اینکه هر روزی که از بلاتکلیفی این پروژه می گذرد پیمانکار هزینه برای آن دریافت می کند و شهر خسارت می دهد، موج انتقادات تا جایی پیش رفته است که امام جمعه کرج هم نسبت به این موضوع ورود کرد.
 

آیت الله حسینی همدانی اعلام کرد؛ در سطح استان پروژه‌هائی که قطع درخت و ضرر به محیط زیست دارد بطور کلی باید بازبینی و کارشناسی مجدد شوند و طرح ‌های جایگزین انتخاب شود و شهردار محترم کرج هم قول دادند که برای پروژه هائی مثل میدان جمهوری طرح دیگری انتخاب کنند.

اکبر سلیم نژاد رئیس شورای شهر کرج هم به انتقادات مردم پاسخ داده و گفت: شورای شهر کرج هیچ مصوبه و اعلام نظری در خصوص مشخصات فنی و اجرایی یا مسیر اجرای پروژه جمهوری نداشته و کار تا همین نقطه نیز با مسئولیت و صلاحدید شهردار پیش رفته که امیدواریم سریعاً مسئله فیصله یابد.

حذف سبدهای زباله از درب منازل هم طرحی است که اخیرا شهرداری کرج آن را به اجرا درآورده است تا به جمع آوری زباله های شهر سر و سامان دهد فارغ از اینکه بسیاری از شهروندان نسبت به این موضوع گله مند هستند زیرا از زمانی که سبدهای زباله از کوچه ها برداشته شده است، زباله ها یا رها شده و یا طعمه سگ و گربه می شوند.

حال باید منتظر ماند و دید شهر کرج همچنان متحمل خسارت ناشی از پروژه ها و اقدامات عجولانه شهرداری کرج خواهد شد یا انتقادات فعالان رسانه، امام جمعه کرج و کارشناسان موجب می شود متولیان امر دستی بر سر و روی اوضاع بکشند.
 
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1679770
ارسال نظر
نظرات