شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:58 منتشر شده در مورخ: 1399/10/02 شناسه خبر: 1680165
گزارشی از یک معضل همیشگی؛

استان البرز در حصار آلاینده‌ها؛ رشد ۲.۵ برابری روزهای ناسالم در یک سال!/ وقتی خودروها نفس کلانشهر کرج را به شماره انداختند

استان البرز در حصار آلاینده‌ها؛ رشد ۲.۵ برابری روزهای ناسالم در یک سال!/ وقتی خودروها نفس کلانشهر کرج را به شماره انداختند
باز هم زمستان شد و بجای اینکه آسمان البرز قابی از جلوه‌های زیبای عروس فصل‌ها باشد، با آلودگی هوا همراه است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، باز هم زمستان شد و بجای اینکه آسمان البرز قابی از جلوه‌های زیبای عروس فصل‌ها باشد، با آلودگی هوا همراه است، معضلی که سالهاست گریبان کوچکترین استان کشور را گرفته و دست از سر آن بر نمی‌دارد.

البرزی ها باید چشم امیدشان به بارندگی هایی باشد که آبی بر روی آتش آلایندگی ها خواهد بود، وارونگی دما هم در روزهای کرونایی بار مضاعفی بر مشکلات شده و گروه های حساس نمی تواند قدم بیرون بگذارند، خلاصه هم کووید 19 چالش شده و هم آلودگی هوا.
 
طی روزهای اخیر محیط زیست استان البرز آماری از وضعیت هوای پاک منتشر کرد که قابل تامل است، بر اساس این گزارش از ابتدای امسال تا پایان آذرماه تعداد روزهای ناسالم برای گروه‌ های حساس اعم از کودکان، سالمندان و بیماران قلبی – ریوی به ۳۶ روز رسیده است.
 
در این بازه زمانی، ۳۴ روز هوای پاک، ۱۹۵ روز قابل قبول و ۱۱ روز هم ناسالم برای تمام گروه‌ ها به ثبت رسیده است، این در حالی است که سال گذشته در همین بازه زمانی ۷۹ روز هوای پاک، ۱۸۱ روز قابل قبول، ۱۴ روز ناسالم برای گروه‌ های حساس و دو روز ناسالم برای همه گروه‌ ها ثبت شده بود.
 
به این ترتیب در ۹ ماهه سال ۹۸ مجموعاً ۱۶ روز کیفیت هوا ناسالم بود و در ۹ ماهه سال ۹۹ این رقم به ۴۷ روز رسید و سهم خودروها از آلوده کردن هوا بیش از 70 درصد است، در سال های هم گذشته نیروگاه منتظر قائم کانون بسیاری از آلودگی های هوا بود.
 
اما بر اساس اعلام فردین حکیمی مدیر کل محیط زیست استان البرز، "در حال حاضر مازوت در این نیروگاه مصرف نمی‌شود و شیر مازوت نیروگاه نیز پیشتر به دستور مقام قضایی پلمب شده بود. شرایط و منابع آلاینده هوا نسبت به قبل هیچ تفاوتی نکرده و این روزها با وارونگی دما این وضعیت تشدید شده است.
 
بنابراین مثلا اینکه بگوییم کرونا ترددها را کاهش داده پس آلودگی هم باید کمتر شود چنین چیزی نیست، نظر کارشناسان هواشناسی در خصوص آلودگی هوای البرز به جهت وزش باد هم توجه دارد چون زمانی که جهت باد از جنوب و جنوب شرقی باشد آلایندگی از سمت تهران و قم به سمت البرز حرکت می‌کند و این در تشدید آلودگی هوای البرز تأثیر دارد.
 
طبیعتاً در سراسر استان بنزین یورو۴ توزیع نمی‌شود و توزیع این نوع از بنزین فقط در کرج آن هم نه در کل کرج انجام می ‌شود در نتیجه سهم خودروها یا همان منابع متحرک در آلودگی هوا بیشتر از ۷۰ درصد است که نباید آن را نادیده گرفت.
 
قانون هوای پاک یک نقشه راه در اختیار همه نهادهای دخیل به منظور کاهش آلودگی هوا قرار داده است اما متأسفانه برخی دستگاه ‌ها وظایف خود را به خوبی انجام نمی ‌دهند و در نهایت همه این عوامل دست به دست هم می ‌دهند تا در این فصل از سال با آلودگی هوا مواجه باشیم".
 
حمیدرضا لشگری معاون فنی اداره کل محیط زیست استان البرز به خبرنگار تیتریک می گوید؛ آلاینده اصلی البرز در 6 ماه نخست سال ذرات است که به کانون های ریزگرد باز می گردد زیرا یک کانون ریزگرد درون استانی (اشتهارد و تالاب صالحیه نظراباد) و یک کانون برون استانی داریم که البرز را تهدید می کند.
 
در 6 ماه دوم سال وارونگی دما ناشی از گازها موجبات آلودگی هوای البرز را فراهم می کند، طبق بررسی های انجام شده 64 درصد آلاینده های استان از نوع گازها به منابع متحرک و 36 درصد به منابع ثابت باز می گردد اما این دلیل نمی شود که ما بر اساس درصد بندی مذکور، منبع آلاینده ای را نادیده بگیریم.
 
در راستای کاهش آلودگی هوا صرفا در بخش کمربند سبز شمال شهر کرج و گازسوز کردن سوخت کارخانجات خوب عمل کرده ایم، در چهار سال اخیر بخش عمده ای از صنایع و کارخانه های البرز از مصرف سوخت های سنگین مانند مازوت و گازوئیل به گاز سوق پیدا کرده اند اما در حال حاضر 12 درصددر این بخش گازسوز نشده اند.
 
در زمینه نصب کاتالیست روی تاکسی ها و اتوبوس ها اصلا موفق نبوده ایم، استعلام صنایع هم در دو نوبت انجام می شود و اگر کسی متقاضی ایجاد یک صنعت باشد، محیط زیست روز نخست احداث کارخانه، بر اساس ضوابط محل استقرار آن را تائید می کند و در زمان بهره برداری یکبار دیگر محیط زیست شرایط بهره برداری را بررسی می کند اما فعالیت کارخانه در سال های آینده صرفا بر اساس نظارت محیط زیست صورت می گیرد و با گره های کور همراه است.
 
 
اینکه تا چه زمانی البرز با آلودگی هوا دست و پنجه نرم می کند معلوم نیست اما بدون شک بدیهی ترین راهکارها و همراهی دستگاه های استان، همچنین رعایت قوانین هوای پاک توسط صنایع، کارخانه ها، اتوبوس ها و خودروهای شخصی می تواند ریشه این معضل را از بیخ و بن بکند.


انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1680165
ارسال نظر
نظرات