شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:06 منتشر شده در مورخ: 1399/10/03 شناسه خبر: 1680489
یک کارشناس خانواده مطرح کرد؛

سبک زندگی اسلامی؛ سدی در برابر مشکلات اقتصادی خانواده/ تجمل‌گرایی با الگوهای دینی و سیره معصومین(ع) همخوانی ندارد

سبک زندگی اسلامی؛ سدی در برابر مشکلات اقتصادی خانواده/ تجمل‌گرایی با الگوهای دینی و سیره معصومین(ع) همخوانی ندارد
اعظم میرکاظمی گفت: سبک زندگی غالب در اجتماع جهانی‌شده امروزِ دنیا غربی است و با ابزارهای مختلف ترویج می‌شود، این مدل زندگی سعی در تسخیر فرهنگ‌ها و از میدان بدرکردن رقبای کوچک بومی در مناطق مختلف دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس خانواده در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: سبک زندگی بخشی از فرهنگ اجتماع است که به صورت الگوواره‌ای به رفتارهای آحاد جامعه یا بخش های مختلفی از آنها در عرصه های مختلف زندگی از جمله در عرصه اقتصادی جهت و رنگ و بو می بخشد.

اعظم میرکاظمی ادامه داد: سبک زندگی غالب در اجتماع جهانی شده امروزِ دنیا سبک زندگی غربی است که با ابزارهای مختلف ترویج می شود و سعی در تسخیر فرهنگ ها و از میدان بدرکردن رقبای کوچک بومی در مناطق مختلف دارد.

وی افزود: سبک زندگی به ویژه در عرصه اقتصادی چنانچه به صورت صحیح شکل بگیرد، می تواند به عاملی تقویت کننده تبدیل شود و قدرت مقاومت را دو چندان کند و اگر به صورت ناصحیح در جریان باشد و با تجمل، اسراف، تبذیر و ... همراه باشد، خود به مانعی در مسیر پیشرفت تبدیل می شود و حتی ممکن است موانع دیگر مسیر را تشدید کند.

این کارشناس تصریح کرد: همان طور که سبک زندگی ناصحیح اقتصادی در زمینه مصرف، سرمایه گذاری و پس انداز سبب تشدید آثار تحریم های اقتصادی در گذشته شد و در صورت اصلاح نشدن می تواند آثار بیشتری برجا گذارد.

میرکاظمی گفت: سبک زندگی اقتصادی را شاید بتوان حلقه مفقوده بسیاری از ناهنجاری های رفتاری در حوزه اقتصاد دانست که متاسفانه در کشور ما مغفول مانده است و به ویژه با وجود داعیه تلاش برای شکل دهی به جامعه اسلامی، به همتی مضاعف نیاز دارد، اولین گام برای اصلاح را می توان ارزیابی وضعیت موجود سبک زندگی اقتصادی و مقایسه آن با وضعیت مطلوبی دانست که در الگوهای دینی و سیره معصومین(ع) تجلی یافته است.

وی ادامه داد: سلیقه، سبک زندگی و ترجیحات طبقه بالا به تدریج به معیاری تبدیل شد که همه مصرف کنندگان به دنیال تقلید از آن می شوند؛ بنابراین تقلید، به عنوان جزء اصلی مصرف گرایی مدرن سبب شد مصرف کنندگان عادی همواره به دنبال الگوبرداری از افراد بالاتر از خود باشند؛ فقرا در تلاش برای تقلید از اغنیا و اغنیا به دنیال تقلید از چهره های مشهور باشند.

این مدرس دانشگاه تاکید کرد: در میان عوامل موثر بر رواج مصرف گرایی آنچه نادیده گرفته شود، اثر تبلیغات پرحجم، مستمر و همه جانبه رسانه ها برای تغییر آرام و تدریجی نظام های ارزشی و باورهای فردی  و اجتماعی افراد درباره شیوه های زیستن و مصرف است. نظام عظیم تبلیغات به طور غیر مستقیم انسان های شاد، موفق و خوشبخت را به عنوان مصرف کننده خوب و تمام عیار معرفی می کند.

میرکاظمی افزود: اثر مهمی که تبلیغات با ایجاد احساس نیاز کاذب در کنار ناتوانی اقتصادی در مخاطب خود ایجاد می کند، تشدید و تقویت "احساس" فقر بین افرادی است که واقعا فقیر نیستند، هرچند مصرف گرایی همواره در خود غرب نیز با مخالفت ها و مقاومت هایی رو به رو بوده است.

وی گفت: در مقابل فرهنگ دینی، تولید را در معنای وسیع کلمه، محور پیشرفت مادی و معنوی و استمرار حیات فردی و اجتماعی می داند؛ زیرا بدون کار و تولید، وجود منابع سرشار طبیعی، انواع سرمایه ها، انرژی و ... برای رفع نیاز های متنوع بشری و ایجاد ثروت و رفاه جامعه مفید نخواهد بود. فعالیت اقتصادی مانند روحی است که در این عوامل دمیده می شود و آنها را قابل استفاده و بهره برداری می کند.

این کارشناس ادامه داد: تجربیات جنگ های اقتصادی قرن بیستم نشان می دهد هجوم فکری و فرهنگی با هدف تحت تاثیر قرار دادن سبک زندگی مردم جامعه هدف همواره مد نظر قدرت های بزرگ بوده است و تحقیقات موجود نشان می دهد هر دو طرف برای حفظ فرهنگ و سبک زندگی اقتصادی مردم خود مبتنی بر ارزش های اقتصادی سرمایه داری و سوسیالیستی بسیار کوشیده اند.

میرکاظمی افزود: فرهنگ دینی-اسلامی ما مشحون از ارزش هایی است که می تواند جامعه اسلامی ایران را در زمان حادثه در مقابل هجوم اقتصادی و حتی نظامی بیمه کند.سبک زندگی نبوی و علوی مستخرج از متون دینی  در عرصه های مصرف، کار و تولید، ایثار و از خودگذشتگی، تعاون و همکاری و ... می تواند بر میزان آمادگی و اقتدار داخلی بیفزاید و دشمنان را از نتایج اقدامات مایوس سازد ضمن اینکه در مسیر پیشرفت همه جانبه اجماع نیز نقش آفرین و موثر است.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: سبک زندگی ایرانی اسلامی همان سبک زندگی ای است که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب یکی از 7 محور اصلی برای رسیدن به پیشرفت و تعالی کشور معرفی کردند و بارها در سخنان خود به آن تاکید کردند لذا خانواده های ایرانی باید در این شرایط اقتصادی و تحریم با الگو قرار دان سبک زندگی این مهم را در زندگی خود پیاده کنند تا بتوانند بر مشکلات اقتصادی درون خانواده غلبه کنند و زندگی خوب و شادی داشته باشند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1680489
ارسال نظر
نظرات