شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 20:35 منتشر شده در مورخ: 1399/10/06 شناسه خبر: 1681419
مدیر مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین:

۱۰۰پرونده نازایی طی سال جاری منجر به باروری شد/عدم پوشش ییمه سلامت برای خدمات درمان ناباروری

۱۰۰پرونده نازایی طی سال جاری منجر به باروری شد/عدم پوشش ییمه سلامت برای خدمات درمان ناباروری
زینب مشایخ، مدیر مرکز تله‌مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین گفت: امسال ۴۰۰ پرونده در بحث ناباروری تشکیل شده و علی‌رغم اینکه روند درمان برخی خانواده‌ها آغاز نشده یا در مراحل تکمیلی است اما تاکنون ۱۰۰مورد منجر به باروری شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زینب مشایخ در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، درباره فعالیت مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی اظهار کرد: تمام مراحل درمان دارویی و IUI به صورت کامل در مرکز جهاد دانشگاهی قزوین انجام می‌شود و برای درمان از طریقIVF هم بعد از تشکیل پرونده و ویزیت اولیه، از طریق ارتباط ویدئویی مستقیم و از راه دور تله‌مدیسین با مرکز جهاد دانشگاهی ابن‌سینای تهران روند درمان را پیش می‌بریم.

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین تصریح کرد: انجام آزمایشات و مراحل اولیه درمان از جمله سونوگرافی و تجویز داروهای مورد نیاز در قزوین و تحت نظر پزشک متخصص تهران انجام می‌گیرد؛ سپس با توجه به جواب آزمایشات، نوع درمان توسط پزشک مشخص میشود.

وی اضافه کرد: در نهایت بیمار در زمان معین تنها برای انجام عمل نهایی (IVF، ICSI) به تهران ارجاع می‌شود و سپس پیگیری‌های لازم در واحد قزوین و تحت‌نظر مستقیم پزشک متخصص تهران صورت می‌پذیرد.

مشایخ ابراز کرد: با وجود اینکه در استان مرکز آزمایشگاهی جنین‌شناسی و IVF به صورت فعال وجود ندارد تمام مراحل درمان و سونوگرافی در مرکز جهاد دانشگاهی قزوین انجام می‌شود فقط بیمار تنها یک روز باید برای مرحله آزمایشگاه جنین‌شناسی به آزمایشگاه ان سینای تهران مراجعه کند. 

مدیر مرکز تله مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی با اشاره به هزینه‌های سنگین درمان ناباروری گفت: بیمه‌های تامین اجتماعی و تکمیلی تنها نسخه درمان ناباروری را می‌پذیرند و داروها تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد و مابقی پروسه‌ها تحت تکمیل بیمه قرار نمی‌گیرند.

مرکز جهاد دانشگاهی براساس تعرفه نیمه‌دولتی خدمات ارائه می‌دهد

وی با اشاره به اینکه بیمه سلامت هیچ کدام از خدمات درمان ناباروری را نمی‌پذیرد، ادامه داد: معمولا بیشتر افراد تحت پوشش بیمه برای درمان مراجعه می‌کنند و افرادیکه بیمه نداشته یا تحت پوشش بیمه سلامت قرار دارند همان گروهی هستند که خود را از روند درمان کنار می‌کشند.

مشایخ اضافه کرد: چون هزینه داروها برای این افراد گران تمام می‌شود و ممکن است یک نسخه IVF برای فردی که بیمه ندارد به چهار میلیون و برای کسانی که تحت پوشش بیمه هستند به دو و نیم میلیون برسد

این مقام مسئول با اشاره اینکه هزینه‌های درمان ناباروری متفاوت و بستگی به نوع درمان دارد، اضافه کرد: هزینه‌های درمان ناباروری بین پنج تا 20 میلیون متغیر است که تنها داروها تحت پوشش بیمه قرار دارند؛ لذا  نیاز است تا این خانواده‌ها تحت پوشش بیمه‌ها یا ارگانی قرار گیرند تا به دلیل هزینه از درمان جا نمانند.

مدیر مرکز تله‌مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی اذعان داشت: متاسفانه زوجینی هستند که برای درمان ناباروری مراجعه می‌کنند؛ اما از  آنجا که باید روند IVF را برای درمان طی کنند به دلیل عدم توانایی در  پرداخت هزینه ممکن است انصراف داده یا برای تامین هزینه چند سالی روند درمان خود را به تعویق اندازند  که اکثرا به دلیل افزایش سن، قابلیت باروری را از دست داده و نمی‌توانند صاحب فرزند شوند.

وی بیان کرد: درمان به موقع نازایی علاوه بر مقرون به صرفه بودن برای خانواده‌ها راحت‌تر صورت می‌گیرد و دیگر مجبور نمی‌شوند به سمت روش اهدایی پیش روند.

مشایخ عنوان کرد: مرکز جهاد دانشگاهی یک مرکز نیمه دولتی است که براساس تعرفه نیمه‌دولتی خدمات ارائه می‌دهد و در مقایسه با بخش‌های خصوصی سایر استان‌ها می‌تواند مقرون به صرفه باشد؛ چراکه تفاوت این تعرفه نیمه‌دولتی زمانی که فرد برای IVF و کشیدن تخمک و انتقال مراجعه می‌کند کاملا مشهود است.

تولد 750 نوزاد در مرکز درمان ناباروری جهاد دانشگاهی قزوین

مدیر مرکز تله‌مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی ابراز کرد: دریافت خدمات مرکز تله‌مدیسین جهاد دانشگاهی قزوین علاوه بر تعرفه نیمه‌دولتی در زمان و هزینه رفت و آمد برای هم استانی‌ها مقرون به صرفه خواهد بود؛ همچنین موجب آرامش خانواده‌ها می‌شود.

این مقام مسئول گفت: ما تشکیل پرونده‌هایی را داشتیم که پس از چندین بار مراجعه به تهران و رفت و آمد بسیار، روند درمان را رها کرده و مجدد به مرکز قزوین مراجعه کردند که مشکلشان برطرف شد.

وی با اشاره به نرخ روش‌های درمان ناباروری در مرکز جهاد دانشگاهی قزوین ادامه داد: هزینه درمان ناباروری در روش IVF از مرحله کشیدن تخمک، داروها و انتقال برای هر بیمار  10 میلیون تومان و در روش IUI بین یک میلیون تا یک و نیم میلیون تومان است.

مشایخ افزود: در روش IUI اگر شرایط فرد بیمار نرمال باشد تا شش مرحله اجازه تکرار آن را داریم اما گاهی با یک الی دو مرحله ممکن است شرایط فرد نرمال نباشد؛ لذا لازم است به سمت انجام روش IVF تغییر مسیر دهیم که البته خیلی از افراد با یک تا دو مرحله پاسخ لازم را دریافت می‌کنند.

مدیر مرکز تله‌مدیسین درمان ناباروری جهاد دانشگاهی اذعان داشت: روش ICSI نیز جزو خانوادهIVF بوده که تنها روش‌های آزمایشگاهی آن متفاوت است که در روش ICSI اسپرم به صورت مستقیم به داخل رحم تزریق می‌شود.

این مقام مسئول گفت: مرکز تله‌مدیسین جهاد دانشگاهی قزوین از ابتدای تاسیس تاکنون چهار هزار تشکیل پرونده در حوزه درمان ناباروری داشته که منجر به تولد 750 نوزاد زنده شده است.

وی اظهار کرد: امسال 400 پرونده در بحث ناباروری تشکیل شده که علی‌رغم اینکه روند درمان برخی خانواده‌ها آغاز نشده یا در مراحل تکمیلی هستند تاکنون 100مورد منجر به باروری شده است.

مشایخ در پایان گفت: گاهی که برای جذب کمک به سراغ خیرین می‌رویم در پاسخ می‌گویند که داشتن فرزند به سختی سرطان نیست اما شاید بار روانی بیشتری نسبت به این بیماری داشته باشد؛ چراکه برخورداری از فرزند به دوام و ادامه زندگی کمک می‌کند لذا امیدوارم روزی فرا رسد که این خانواده‌ها برای درمان تحت بیمه‌ها یا ارگانی قرار گیرند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1681419
ارسال نظر
نظرات