شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:45 منتشر شده در مورخ: 1399/10/10 شناسه خبر: 1682812
یک متخصص ویروس‌شناسی پزشکی مطرح کرد؛

اضطرار تجویز و مرگ و میر بالا؛ تنها دلایل تولید فایزر آمریکایی/ تکنولوژی واکسن کرونای ایرانی با سابقه و آزموده است

اضطرار تجویز و مرگ و میر بالا؛ تنها دلایل تولید فایزر آمریکایی/ تکنولوژی واکسن کرونای ایرانی با سابقه و آزموده است
سید حمیدرضا مژگانی گفت: واکسن "فایزر" محصول مشترک آمریکا و آلمان، از تکنولوژی بالایی برخوردار است اما تولیدکنندگان آن هم اذعان دارند که خیلی موارد را درباره این واکسن نمی دانند و تنها اضطرار برای تجویز واکسن و مرگ و میر بالا باعث شده آن را تولید کنند و به جوامع انسانی ارائه دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک متخصص ویروس شناسی پزشکی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار تیتریک، گفت: واکسن هایی که بر پایه DNA یا RNA هستند تا پیش از بیماری کووید 19 در فاز تحقیقاتی بوده اند و با توجه به اینکه متریال ژنتیکی دارند، به واسطه نوع ساخت و مهندسی که در طراحی آنها وجود دارد و نیاز به مهارت های زیادی خواهد داشت، ممکن است در جایگاه خاصی با ژنوم انسان ادغام و منجر شود به اینکه واحدهای ژنتیکی فعالیت بیشتری کسب کرده یا یک ژن را غیر فعال کنند.

سید حمیدرضا مژگانی افزود: تکنولوژی در واکسن RNA به این صورت است که قابلیت ادغام آن با ژنوم میزبان بسیار کم است و واکسن در داخل فضای سلول و نه در داخل هسته به پروتئینی از ویروس ترجه می شود، این پروتئین جزئی از اجزای ویروس است و توسط سیستم دفاعی بدن غریبه شناخته می شود در نتیجه بر ضد آن آنتی بادی ترشح خواهد شد و پاسخ سلولی را تا حدودی فعال می کند.
 
وی اظهار داشت: ما نمی دانیم این واکسن چقدر موثر است و در جمعیت های مختلف چه میزان پاسخ می دهد، اگر کسی بگوید این واکسن کامل و درست است واقعا غلط خواهد بود چرا که نادانسته های زیادی درباره آن وجود دارد، این واکسن جدید بوده و تا کنون در جوامع انسانی، حتی کوچک و نه به وسعت میلیاردها نفر استفاده نشده است.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز تصریح کرد: پیش از این واکسن های ویروسی یا از ذره کامل ویروس و یا جزئی قسمت پروتئینی ویروس بوده اند که فراهم و تجویز شده اند، واکسن های قبلی تا 5 سال و یا بیشتر مورد کارآزمایی بالینی قرار می گرفتند تا گواهی دریافت کنند اما این واکسن بر اساس اضطراری که وجود داشته است خیلی سریع گواهی را کسب کرده است.
 
وی گفت: واکسن مذکور "فایزر" محصول مشترک آمریکا و آلمان است، از تکنولوژی بالایی برخوردار است اما تولیدکنندگان آن هم اذعان دارند که خیلی موارد را درباره این واکسن نمی دانند و اضطرار برای تجویز واکسن و مرگ و میر بالا باعث شده آن را تولید کنند و به جوامع انسانی ارائه دهند.

مژگانی با اشاره به واکسن های چینی یا واکسن ایرانی که روز گذشته رونمایی شد، افزود: واکسن ایرانی کرونا بر اساس تکنولوژی است که جواب خود را قبلا داده و علاوه بر استفاده از ذرات پروتئینی ویروس و آنتی ژن های ویروس، از adjuvant هایی استفاده می شود که پیش از این در واکسن های انسانی وجود داشته است.
 
وی اظهار داشت: در رابطه با واکسن ایرانی هم چیز زیادی نمی دانیم، حتما باید تجویز شود و اضطرار برای واکسن توجیه خوبی است، البته تکنولوژی واکسن ایرانی کرونا قدیمی تر بوده و پاسخ های آن را مشاهده کرده ایم، این تکنولوژی در گذشته در کودکان و میانسالان در قالب واکسن سرخک، اوریون، سرخجه و هاری استفاده شده است.
 
این متخصص ویروس شناسی پزشکی تصریح کرد: واکسن آنفولانزا هم بر پایه RNA و DNA نبوده و از تکنولوژی قدیمی تری برخوردار است، واکسن کرونای جدید چینی ها هم بر اساس تکنولوژی قدیمی است که در جوامع انسانی به صورت روتین از کودک تا مسن در حال استفاده است.
 
مژگانی در خاتمه گفت: واکسن RNA هم که توسط فایزر در حال تولید است در فاز ابتدایی نتایج خوبی را داشته و بالای 90 درصد پاسخ واکسن را دیدند اما ممکن است در برخی جوامع انسانی مشکلات عدیده ای را به وجود آورد، در نتیجه بنده شخصا واکسن هایی را که از تکنولوژی قدیمی تر و آزموده تر استفاده می کنند را بیشتر ترجیح می دهم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1682812
ارسال نظر
نظرات