شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 14:46 منتشر شده در مورخ: 1399/10/10 شناسه خبر: 1682937
در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان مطرح شد؛

پرداخت 254 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان زنجان

پرداخت 254 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان زنجان
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان پرداخت 254 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی در استان زنجان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا; محمدرضا آبی‌پور، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار زنجان امروز در شصتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان زنجان اظهار کرد: یکی از مطالبی که همواره مورد تاکید مدیریت ارشد استان بوده استفاده از تسهیلات کم‌بهره با کارمزد 4 درصد در حوزه اشتغال پایدار روستایی است.

وی با بیان اینکه یکی از بخش‌های این تسهیلات، حوزه آبزی‌پروری است، اظهار داشت: از 254 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار روستایی، 25 میلیارد تومان به شهرستان ایجرود اختصاص یافته که مشاغل آبزی‌پروری نیز یکی از حوزه‌های مورد استفاده این تسهیلات است.

آبی‌پور تصریح کرد: تسهیلاتی که در این بخش به شهرستان ایجرود پرداخت شده 3 برابر نسبت جمعیت آن به جمعیت کل استان است.

فتح‌اله حقیقی استاندار زنجان نیز گفت: تدوین نقشه راه تجارت خارجی بر عهده مدیران اجرایی بود اما اتاق بازرگانی این کار را به صورت کارشناسی و مفید انجام داد تا بر اساس آن حرکت کنیم اما احساس می‌شود که دستگاه‌های مربوطه برای حرکت در مسیر نقشه راه، کمک زیادی به اتاق بازرگانی نمی‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: مدیران دستگاه‌های مربوطه به‌ویژه حوزه اقتصادی استانداری باید همکاری و هماهنگی لازم با اتاق بازرگانی برای حرکت در مسیر نقشه راه تجارت خارجی را داشته باشند تا به نتایج مطلوب و خروجی مناسبی برسد.

حقیقی با بیان اینکه اگر نقشه راه نداشته و نتوانیم آن را به عملیات تبدیل کنیم، موفقیت و نتیجه‌ای حاصل نمی‌شود، افزود: همچنین نقشه راه نشان می‌دهد که کدام یک از مدیران و تا چه اندازه در پیشرفت آن موثر بوده‌اند.

استاندار زنجان با بیان اینکه در صورت هماهنگی بیشتر و بهتر، موفقیت در مسیر نقشه راه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی حتی بیشتر از کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید می‌تواند باشد، گفت: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید دارای 3 شاخص عمده شامل تعداد جلسات و میزان حضور، موثر بودن مصوبات و پیگیری مصوبات است که زنجان، تنها استانی است که در هر 3 شاخص، یکی از رتبه‌های اول تا سوم کشور را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه عدم هماهنگی مدیران با اتاق بازرگانی، نقیصه نقشه راه تجارت خارجی استان است، اظهار داشت: این نقیصه در اتاق اگر حل نشود، مشکلات و موانع مسیر تجارت خارجی نیز حل نمی‌شود.

حقیقی با تاکید بر تعریف شاخص در نقشه راه تجارت خارجی خاطرنشان کرد: اگر شاخص باشد، برنامه‌ریزی‌ها دقیق‌تر شده و عایدی‌های بهتری حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه اتاق بازرگانی و بخش خصوصی ثابت کرده که قدرت زیاد و ذهن خلاقی دارند، گفت: صادرات استان از منفی 87 درصد در فروردین‌ماه به منفی 6 دهم درصد طی هفته‌های اخیر رسیده و سرعت خوبی بوده که نشان از قدرت زیاد اتاق بازرکانی داشته و البته نیازمند هماهنگی‌های بیشتر و عملیاتی‌تر در این زمینه است.

استاندار زنجان با بیان اینکه اگر ورود به موضوعهات عملیاتی باشد، تمام اقدامات شدنی است، افزود: همکاری مردم در محدودیت‌های کرونایی سبب شده تا با احتساب امروز، 2 روز است که هیچ فوتی کرونایی در استان نداشته و بیمار کرونایی بدحال نیز مراجعه نکرده‌اند در حالی که در هفته‌های اخیر، بیماران بدحال پشت سر هم در نوبت بخش آی‌سی‌یو بودند.

حقیقی تصریح کرد: بنابراین اتفاقات خوب علاوه بر کرونا در صنعت و تجارت نیز می‌تواند اتفاق بیفتد اما مستلزم هماهنگی بیشتر و عملیاتی‌تر است و باید زمینه را برای افزایش صادرات فراهم کنیم.

علی یگانه‌فرد، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان نیز در این جلسه با اشاره به نقشه راه تجارت خارجی استان زنجان گفت: دستور کار تمام جلسات در راستای تحقق نقشه راه، تدوین می‌شود تا بتوانیم ظرفیت‌های خالی صنایع را شناسایی کرده و به توسعه صادرات استان کمک کنیم.

وی با بیان اینکه 5 شرکت تولید آرد در استان دارای کارت بازرگانی هستند، اظهار داشت: کارت بازرگانی 2 واحد دارای اعتبار بوده و اعتبار 3 مورد دیگر نیز پیگیری لازم انجام شده تا تمدید شود ضمن اینکه اطلاعات مربوط به فروشندگان گندم و خریداران آرد نیز احصا شده است.

یگانه‌فرد خاطرنشان کرد: دفتر همکاری مشترک بازرگانی زنجان و دوشنبه (پایتخت تاجیکستان) راه‌اندازی شده و این دفتر طی تفاهمنامه در موضوع خاک در اختیار استان زنجان قرار خواهد گرفت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان افزود: راه‌اندازی دفتر مشترک زنجان و عمان در مسقط و راه‌اندازی دفتر همکاری مشترک زنجان و ویتنام در هانوی نیز بخش دیگری از اقدامات بوده که این دفاتر نیز در اختیار واحدهای تولیدی و صنعتی استان زنجان قرار می‌گیرد.

وی گفت: سفارت ازبکستان در ایران نیز جهت دیدار با مسئولان استان زنجان اعلام امادگی کرده و اتاق بازرگانی زنجان به عضویت اتاق‌های بین‌المللی پاکستان درآمده است ضمن اینکه راه‌اندازی دفتر همکاری مشترک زنجان و هند نیز عملیاتی شده تا بتوانیم در راستای توسعه صادرات استان زنجان بهره‌مند شویم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1682937
ارسال نظر
نظرات