شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 15:48 منتشر شده در مورخ: 1399/10/10 شناسه خبر: 1682984
سرپرست اداره کل دامپزشکی استان:

عرضه تخم مرغ فله‌ای در خراسان شمالی متوقف می‌شود/ نامناسب بودن بار میکروبی شیر فله‌ای در مراکز عرضه

عرضه تخم مرغ فله‌ای در خراسان شمالی متوقف می‌شود/ نامناسب بودن بار میکروبی شیر فله‌ای در مراکز عرضه
رضا رحیمی گفت: در استان، از بهمن ماه امسال عرضه تخم مرغ بسته بندی شده در شبکه عرضه، جایگزین عرضه تخم مرغ فله ای خواهد شد و به مرور عرضه تخم مرغ فله ای از شبکه توزیع استان حذف می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر اترک، رضا رحیمی، سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی در نشست خبری با اشاره به دستورالعمل سراسری مبنی بر حذف عرضه تخم مرغ فله ای از شبکه توزیع و مصرف در کشور و جایگزینی عرضه تخم مرغ بسته بندی و شناسه دار اظهار کرد: در استان خراسان شمالی نیز از ابتدای بهمن ماه امسال این دستورالعمل اجرایی خواهد شد.

رحیمی گفت: عرضه تخم مرغ فله ای از شبکه توزیع و مصرف در سطح استان ها به مرور حذف خواهد شد.

وی در ادامه به تشریح معایب مصرف شیر خام فله ای پرداخت و در این باره گفت: بر اساس قانون، فروش شیر خام فله ای در کشور ممنوع و غیر قانونی است و استفاده آن به لحاظ بهداشتی نیز اشتباه است.

وی تصریح کرد: با این وجود، در خراسان شمالی به علت وجود مسئله تداخل صنفی، خواربارفروشی ها به فروش شیر خام فله ای اقدام می کنند.

سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی با تاکید بر این نکته که شیر خام فله ای هیچ برتری بر شیر صنعتی ندارد و شیر خام فله ای فقط چربی بیشتری دارد، افزود: جوشاندن شیر خام موجب از بین رفتن مواد معدنی این محصول می شود.

وی گفت: شیر پاستوریزه و استرلیزه بهترین شیر مصرفی هستند.

وی یادآور شد: این در حالی است که بیماری تب مالت نتیجه مصرف شیر خام فله ای است و در خراسان شمالی سالانه بیش از 100 نفر بر اثر مصرف شیر خام فله ای به این بیماری مبتلا می شوند.

رحیمی همچنین عنوان کرد: علاوه بر اینکه بار میکروبی موجود در شیر خام بالا است، تقلبات در شیر خام شامل افزودن آب و افزودن موادی که جلوی رشد میکروب ها را می گیرد، بیشتر است.

در عین حال، وی اعلام کرد: در خراسان شمالی عرضه شیر خام فله ای در مراکزی انجام می شود که به طور مستمر زیر نظر رصد و پایش های کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان هستند.

وی افزود: در این مراکز شیری که عرضه می شوند مخلوط به افزودن مواد خطرناک نیستند، با این وجود، شیر خام فله ای در این مراکز بار میکروبی مناسبی ندارد.

سرپرست اداره کل دامپزشکی خراسان شمالی به طرح ساماندهی عرضه شیر خام فله ای در استان نیز اشاره کرد و گفت: در این راستا، سازمان صمت استان متعهد شده است که به خواربار فروشی ها اخطار دهد تا فروش این محصول را متوقف کنند.

رحیمی افزود: انجام مرحله اول از صدور اخطارها به خواربار فروشی ها در استان توسط سازمان صمت استان انجام شده است و مراحل دوم و سوم آن نیز اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1682984
ارسال نظر
نظرات