شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:25 منتشر شده در مورخ: 1399/10/13 شناسه خبر: 1683610
عباس زاده مشکینی در گفت‌وگو با دانا:

FATF؛ ابزار کنترل مالی کشورهایی که تحت سلطه غرب نیستند/ این معاهده برخلاف منافع ملی کشور است

FATF؛ ابزار کنترل مالی کشورهایی که تحت سلطه غرب نیستند/ این معاهده برخلاف منافع ملی کشور است
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: FATF مکانیسم تسهیل کننده روابط مالی برای دوستان غربی‌ها و دامی برای ایجاد محدودیت و کنترل مالی برای کشورهایی است که تحت سلطه آن‌ها نیستند.

«محمود عباس‌زاده مشکینی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره اثر FATF بر روابط بانکی کشور گفت: آمریکا و سایر کشورهای غربی بانک‌های جمهوری اسلامی ایران را تا آنجا که امکان‌پذیر بوده و از دستشان برمی‌آمد تحریم کرده‌اند و از هر فرصت دیگری که به دست بیاید برای تحریم مجدد استفاده خواهند کرد.

وی FATF را سازوکاری مبتنی بر استراتژی و هژمونی غرب دانست و ادامه داد: FATF یک مکانیسم مالی است که به مراودات مالی کشورهای غربی کمک می‌کند اما برای کشورهایی که تحت سلطه و هژمونی غرب نیستند مزاحمت ایجاد می‌کند.

عباس‌زاده مشکینی درباره ایجاد شفافیت مالی از طریق FATF گفت: این معاهده برای کشورهای غربی و همسو با آن‌ها شفافیت ایجاد کرده و منفعت دارد اما برای کشورهایی که تحت سلطه آن‌ها نیستند اینگونه نخواهد بود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مکانیسم کارکردی دوگانه دارد افزود: FATF تسهیل کننده روابط مالی برای دوستان غربی‌ها و دامی برای ایجاد محدودیت و کنترل مالی برای کشورهایی است که تحت سلطه آن‌ها نیستند.

وی با بیان اینکه FATF باید به طور دقیق و کارشناسانه مورد بررسی قرار گیرد ادامه داد: پس از بررسی دقیق باید براساس منافع کشور درباره رد یا پذیرش آن تصمیم‌گیری شود. هرچند به نظر من جمهوری اسلامی هرگز کلیات این سازوکار مالی را نخواهد پذیرفت اما درصورت پذیرش، موادی که برخلاف منافع ملی کشور بوده و برای کشور مزاحمت ایجاد کند را نپذیرفته یا بر روی آن اصلاحیه خواهد زد و این حق تمام کشورهاست تا با قسمت‌هایی که خلاف منافع ملی آن‌هاست مخالفت کنند.

عباس‌زاده مشکینی ربط دادن تمام مسائل کشور به FATF را غیرکارشناسی و ناشی از سیاست‌زدگی دانست و اظهار کرد: برخی تمام مسائل کشور را به FATF ربط می دهند، به طوری که در قضیه واکسن کرونا نیز شاهد تلاش آن‎ها برای ربط دادن خرید واکسن به این معاهده بودیم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظر برخی افراد مبنی بر اینکه این معاهده را بپذریم و در صورتی که سودی برایمان نداشت از آن خارج شویم گفت: غربی‌ها هرگز چنین اجازه‌ای به ما نخواهند داد. این معاهده به گونه‌ای تنظیم شده که وارد شدن به آن به خواست ما صورت می‌گیرد اما خروج از آن به دست ما نخواهد بود.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1683610
ارسال نظر
نظرات