شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:43 منتشر شده در مورخ: 1399/10/13 شناسه خبر: 1683637
اخبار داغ روزنامه‌ها؛

دولت بازار خودرو را بهم ریخت/ابلاغ مصوبه‌ای که 28 ماه در کارتابل رئیس جمهور بود

دولت بازار خودرو را بهم ریخت/ابلاغ مصوبه‌ای که 28 ماه در کارتابل رئیس جمهور بود
در حالی که حجت الاسلام روحانی ابلاغیه ای را در روزهای اخیر به تعدادی از نهادهای فرهنگی درخصوص راه اندازی کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ابلاغ کرده که بررسی ها نشان می دهد این پیشنهاد در مهرماه سال 1385 از سوی یکی از مسئولان ارشد حوزه علمیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و در شهریور 1397 در جلسه 811 این شورا، به تصویب رسیده بود اما ابلاغ آن به دستگاه های مربوط، دو سال انجام شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

 

 

کیهان

دولت با این کارنامه اقتصادی ادعای حمایت از محرومان هم دارد؟!

«آقای روحانی در حالی عملکرد دولت خود در حمایت از محرومان را بی‌نظیر توصیف کرده که آمارهای رسمی از تشدید شکاف طبقاتی در این دوره حکایت می‌کند.»

رئیس‌جمهور در جلسه اخیر هیئت دولت گفته بود هیچ دولتی بعد از انقلاب نمی‌تواند ادعا کند مانند دولت یازدهم و دوازدهم حامی اقشار کم‌درآمد جامعه بود.

در واکنش به این اظهارات، روزنامه وطن امروز در گزارشی با عنوان «شوخی می‌کنی؟» نوشت: ادعای روحانی درباره بی‌نظیر بودن عملکرد دولت خود در حمایت از اقشار کم‌درآمد، تناقض فاحشی با آمارهای رسمی دارد. طبق آمارهای مرکز آمار، ضریب جینی به عنوان شاخص سنجش نابرابری اقتصادی کشورها در دولت روحانی بدتر شده است. طبق گزارش مرکز آمار، ضریب جینی (شاخص نابرابری) در سال 92 معادل 36/5 درصد بوده که با روند افزایشی به حدود 40 درصد در سال 98 رسیده است. رشد شاخص جینی نشان‌دهنده تشدید نابرابری اقتصادی در دولت روحانی است. علاوه‌بر شاخص جینی، نسبت درآمد دهک دهم (ثروتمندان) به دهک اول (کم‌درآمدها) در طول دولت روحانی افزایش قابل توجهی داشته است. آمارهای رسمی نشان می‌دهد نسبت درآمد 10 درصد ثروتمند جامعه به درآمد 10 درصد فقیر جامعه از حدود 10/7 برابر در سال 92 به حدود 13/7 برابر در سال 98 رسیده است. در واقع شکاف میان ثروتمندان و محرومان در دولت روحانی به مراتب شدیدتر و نابرابری اقتصادی به شکل قابل توجهی بدتر شده است.

رشد افسارگسیخته هزینه‌ها در طول سال‌های دولت روحانی یکی از مهم‌ترین عواملی بود که باعث سخت شدن معیشت اقشار کم‌درآمد شده است. طبق آمارهای مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه در آذرماه سال جاری به 44/8 درصد رسیده است. نکته عجیب درباره تورم آذرماه، بیشتر بودن تورم ماهانه آذر برای دهک‌های کم‌درآمد نسبت به دهک‌های ثروتمند است. گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد تورم ماهانه برای دهک اول معادل 3/1 درصد و برای دهک دهم معادل 0/2- درصد بوده است. در واقع طی ماه‌های اخیر، رشد هزینه‌ها برای دهک‌های کم‌درآمد بیشتر از دهک‌های ثروتمند بوده است. مدیریت غلط دولت کار را به جایی رسانده که باعث تحمیل تورم بیشتر به اقشار کم‌درآمد و رشد شدید قیمت اقلام اساسی برای آنها شده است. تقریبا هفته‌ای نیست که خبری از رشد شدید قیمت مرغ، تخم‌مرغ، نان، روغن یا سایر کالاهای پرمصرف اقشار کم‌درآمد نباشد. با این حال روحانی باز هم مدعی عملکرد بی‌نظیر دولت خود در حمایت از محرومان و کم‌درآمدهاست. عملکرد نامطلوب دولت روحانی در حمایت از اقشار کم‌درآمد البته منحصر به موضوع تورم نمی‌شود. توقف پروژه عظیم مسکن مهر و انفعال در تامین سرپناه اقشار نیازمند تا سال جاری، یکی از مهم‌ترین نمونه‌های بی‌توجهی دولت به محرومان است. در حالی که دولت قبل در قالب پروژه مسکن مهر بیش از 4 میلیون واحد مسکونی برای اقشار متوسط و کم‌درآمد تامین کرد، دولت روحانی با برخورد سیاسی با این پروژه، علاوه‌بر مانع‌تراشی در تامین مسکن مردم، بازار مسکن را با رکودی عمیق مواجه کرد؛ رکودی که به دیگر بخش‌های اقتصاد هم سرایت کرد.

خاتمی به آرمان‌هایی پشت کرد که سلیمانی برای آنها جان‌فشانی کرد

اسحاق جهانگیری در اظهاراتی تحریف‌آمیز و برای تبرئه سید محمد خاتمی از خیانت‌هایش مدعی شد سردار سلیمانی، خاتمی را دوست داشت و رهبری، خاتمی را روحانی تمیز می‌داند.

جهانگیری در گفت‌وگو با جماران اظهار داشت: این اواخر یک وقت با ایشان خیلی مفصل راجع به اختلافات برخی شخصیت‌ها، به طور خاص در مورد آقای خاتمی صحبت کردم که تا چه زمانی می‌توانیم این وضعیت را ادامه بدهیم و چقدر به مصلحت کشور است؟ آیا واقعاً از ظرفیت بزرگی مثل آقای خاتمی نمی‌توان امروز در راستای انقلاب، کشور و پیشرفت امور، آن هم در شرایطی که ما با فشارهای متعددی روبرو هستیم، استفاده کرد؟!

ایشان خیلی علاقمند بود که کمک کند. من فکر می‌کنم آخرین جلسه‌ای که با ایشان داشتیم و سر این مسائل هم بود، یعنی بر سر حل مسائل سیاسی داخل کشور بود، اول آذر ماه سال گذشته بود. اتفاقاً اولین باری هم بود که در دوره معاون اولی من به دفتر ایشان رفتم. صبح جمعه‌ای بود که به دفتر ایشان رفتیم و یکی دیگر از دوستان و مسئولان بالای امنیتی کشور هم حضور داشت و سه نفری بودیم. در واقع تدبیر سردار این بود که سه نفری صحبت کنیم.

آنجا خیلی بحث کردیم و به جمع‌بندی روشنی رسیدیم و قرار شد که یکسری اقداماتی را من انجام بدهم. اقداماتی که بنا شد من انجام بدهم عمدتاً این بود که با برخی از دوستان باید گفت‌وگو می‌کردم و آنها کارهایی انجام می‌دادند. اقداماتی هم باید دوستان امنیتی انجام می‌دادند و نهایتاً یکسری اقدامات هم سردار سلیمانی باید انجام می‌داد. اقداماتی که ما باید انجام می‌دادیم، انجام شد.

وی می‌افزاید: من راجع به آقای خاتمی یک بار در سال 95 خدمت مقام معظم رهبری مفصل صحبت کردم.

من رفته بودم از طرف جریان اصلاحات صحبت کنم، ویژگی‌هایی از آقای خاتمی گفتم، تعبیر مقام معظم رهبری این بود که: من آقای خاتمی را روحانی تمیزی می‌دانم که نه آلودگی مالی دارد و نه آلودگی اخلاقی. البته انتقاداتی هم داشتند و گفتند ما فکر می‌کردیم که می‌توانیم اینها را حل و فصل کنیم.

فکر می‌کنم دو هفته بعد از آن جلسه بود که تلفنی به سردار سلیمانی که خارج از ایران بود،‌گفتم کارهایی که باید انجام می‌دادم را انجام داده‌ام. ایشان هم گفت خیلی خوب بوده و من هم دارم دنبال می‌کنم؛ برمی‌گردم و حضوری صحبت می‌کنیم که ساز و کار دیگری طراحی کنیم. البته بعد از آن دیگر جلسه‌ای نداشتیم. قبل از سفر آخر تلفن زد و با هم صحبت کردیم و گفت از نظر من همه مسائل تمام شده است؛ اگر برگردیم آخرین جلسه را می‌گذاریم و ان‌شاءالله به سمت یک حل جدی می‌رویم.

جهانگیری همچنین ادعا کرد: وقتی ما با برادر امنیتی گفت‌وگو می‌کردیم و ایشان به ما گفت که شما این کار را کرده‌اید و ما گفتیم که شما این کار را کرده‌اید، حاج‌قاسم گفت اگر بخواهیم راجع به گذشته بحث کنیم هیچ خاصیتی ندارد و ببینیم که آینده چه می‌شود و چه کار باید کرد؟ سردار سلیمانی به اصولی معتقد بود که آن اصول مهم بودند و من هم قبول داشتم. می‌گفت بالاخره ما باید قبول کنیم که در چارچوب نظامی داریم حرکت می‌کنیم که ویژگی‌ها و آرمان‌هایی دارد؛ امام و رهبری آرمان‌هایی برای آن ترسیم کرده‌اند. اگر اصول اصلی نظام را بپذیریم، جایی که دشمن سعی می کند بگوید این افراد یا این جریان از این اصول عبور کرده‌اند، باید برای جامعه آشکار کنیم که چنین اتفاقی نیفتاده است. باید بپذیریم که حرف و موضع رهبر انقلاب در کشور فصل‌الخطاب است.

معاون اول روحانی در ادامه درباره نامه انتقادی سرداران سپاه به خاتمی در سال 78 هم گفته است: من فکر می‌کنم فرماندهان و مجموعه سپاه در دوره آقای خاتمی رابطه خیلی خوبی با دولت داشتند. هیچ وقت در آن دوره رابطه ما مشکلی نداشت. سال 78 سال ویژه‌ای شد. بالاخره اتفاقاتی که افتاد، حرف‌هایی که زده شد و بعد مسائلی که پیش آمد، جایی هم گفته شد که برخی از اعضای دولت و یا بخش‌هایی در داخل دولت راضی بودند به اتفاقاتی که افتاد. باعث شد که یک نامه دلسوزانه و هشداردهنده نسبت به اتفاقاتی که می‌تواند بیفتد به آقای خاتمی داده شد و بعد از آن هم رابطه همچنان صمیمی بود.

درباره ادعاهای جهانگیری چند نکته قابل تأمل است. نخست این که اتفاقات سال 78 و 88، سرفصل‌های مهمی در زمینه بروز خیانت‌های خاتمی است و طبعاً موجب رفتار چهره‌های انقلابی (مانند حاج قاسم) شده است. فرماندهان سپاه در نامه سال 78 که امضای 24 فرمانده دفاع مقدس (از جمله سردار سلیمانی) پای آن بود، خطاب به خاتمی تأکید کرده بودند که کاسه صبرشان به خاطر فتنه‌انگیزی دشمنان و منافقین و کوتاهی دولت در قبال آن لبریز شده و دیگر نمی‌توانند فتنه‌انگیزی را تحمل کنند.

خاتمی اما 10 سال بعد، از سران فتنه بزرگی بود که به نیابت از آمریکا و انگلیس و اسرائیل، کشور را به مدت 8 ماه در ناامنی و آشوب فرو برد. در آن خیانت بزرگ، ابتدا به مردم درباره تقلب دروغ گفته شد و سپس تحریک به آشوب خیابانی شد. کسانی که توسط خاتمی و موسوی و سایر سران فتنه تحریک یا مجال عرض اندام پیدا کرده بودند، حرمت روز قدس را شکستند، شعار مرگ بر اصل ولایت فقیه دادند، روی جمهوری اسلامی خط کشیدند، به تصاویر امام خمینی(ره) جسارت کردند، شعار «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» دادند، در روز قدس به نفع رژیم صهیونیستی شعار دادند و سرانجام، حرمت عاشورای حسینی(ع) را شکستند. خاتمی در تمام این 8 ماه، از سوی خبیث‌ترین دولت‌های جهان حمایت می‌شد. اما در مقابل، سردار سلیمانی قرار داشت که ولایت فقیه و نظام جمهوری اسلامی را خط قرمز خود می‌دانست، برای نابودی اسرائیل و اشغالگری آمریکا پا در میدان مبارزه منطقه‌ای گذاشته بود و سرانجام هم، توسط جنایتکارانی به شهادت رسید که از فتنه‌انگیزی خاتمی و دوستانش حمایت می‌کردند. کاری که سران فتنه مرتکب شدند، بغی و افساد بود. آنها هم به مردم دروغ گفتند و هم مقدمات جنایت در کف خیابان را پدید آوردند؛ هم رای مردم (جمهوریت) را زیر پا گذاشتند و هم، زمینه را برای هتاکی دشمنان دین فراهم کردند. این در حالی بود که خاتمی در پستوها- بعد از آن که آب‌ها از آسیاب افتاد و حربه فتنه‌گران کند شد- اذعان کرد ادعای تقلب در انتخابات دروغ بوده است؛ اما هرگز این حریت و صداقت را نداشت که همین را علنا به مردم بگوید و از آنها به‌خاطر خیانت و جنایت بزرگی که زمینه‌سازش بوده، عذرخواهی کند.

مردم و رهبر انقلاب ماه‌ها به سران فتنه فرصت دادند تا توبه و جبران کنند اما آنها تا جایی که امکان معرکه‌گیری وجود داشت، از خیانت دریغ نکردند. به همین دلیل هم رهبری فرمودند فتنه، خط قرمز نظام است و دست‌اندرکاران آن حداقل کاری که باید بکنند توبه و بیان حقیقت به مردم است.

این نکته را هم باید متذکر شد که تحریف‌های برخی افراطیون مدعی اصلاحات (جریان مدعی حمایت از خاتمی) باعث گستاخ شدن دشمن و ترور سردار سلیمانی شد. سردار سلیمانی، چند ماه پس از آن که آمریکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد، ترور شد اما این افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی بودند که بالغ بر یک دهه سپاه پاسداران به ویژه رویکرد شهید سلیمانی را مورد تحریف و ترور شخصیت قرار داده بودند. شعار نه غزه، نه لبنان که در روز قدس توسط عده‌ای از عناصر ضدانقلاب با تحریک سران فتنه داده شد، خیانت به مکتب امام خمینی(ره) و میراث تاریخی او بود و منافقین جدید نمی‌توانند این خیانت و جنایت بی‌سابقه را مشمول مرور زمان یا تحریف کنند. جماعتی که از پشت به مرام و مکتب شهید سلیمانی شلیک کردند، همان‌هایی بودند که کودتای رنگی مدنظر آمریکا را با هدایت خاتمی و موسوی در سال 88 کلید زدند. باید از آقای جهانگیری پرسید منطق شهید سلیمانی که می‌گفت «ما ملت امام حسینیم»، کجا؟ و حرمت‌شکنی فتنه‌گران وابسته به خاتمی و موسوی کجا که حرمت عاشورای حسینی را شکستند؟!

و بالاخره باید گفت شهید سلیمانی پیروی از ولایت فقیه و دفاع از جمهوری اسلامی را از مهم‌ترین شئون عاقبت به خیری می‌دانست او در وصیت‌نامه خود نوشت «از اصول مراقبت کنید. اصول یعنی ولی فقیه... خامنه‌ای عزیز را عزیز جان خود بدانید. حرمت او را حرمت مقدسات بدانید. جمهوری اسلامی امروز سربلندترین دوره خود را طی می‌کند.» اما سران فتنه که نقش پادویی برای طراحان آمریکایی و صهیونیستی فتنه را داشتند، برای معارضه با اصل نظام و ولایت فقیه به خدمت گرفته شده بودند و آن قدر سرسپرده و فاقد اختیار بودند که جرأت نکردند جنایت بزرگ خود را جبران و توبه و عذرخواهی کنند.

اسرائیل ترسیده، چون با موشک‌ها هدفگذاری شده است

یک تحلیلگر منطقه‌ای تصریح کرد: اسرائیل برخلاف هیاهویی که می‌کند، از موشک‌های مقاومت می‌ترسد و اگر جنگی اتفاق بیفتد، بدا به حال اسرائیل.

عبدالباری عطوان در روزنامه رأی‌الیوم می‌نویسد: صهیونیست‌ها پیش‌بینی کرده‌اند ضربه انتقام‌جویانه به تلافی ترور سپهبد سلیمانی از یمن یا عراق صورت می‌گیرد. اما چرا؟ آیا موشک‌های بالستیک و بالدار حوثی‌ها پس از جده و ینبع در شمال دریای سرخ به ایلات و بئر السبع خواهد رسید؟ چه چیزی بیش از همه ترامپ و نتانیاهو را در یمن نگران می‌کند؟

تهدیدهای آمریکا و اسرائیل علیه ایران و محور وابسته به این کشور هم‌زمان با نزدیک ‌شدن به سالگرد نخست ترور سلیمانی گواه ترس آنها است.

طبق اطلاعات به دست آمده، اسرائیل نگران‌تر است زیرا سرانش می‌دانند هدف هرگونه عملیات انتقام‌جویانه ترور سلیمانی خواهند بود. به همین علت، این روزها در وضعیت آماده‌باش کامل به سر می‌برند. این ترس به‌علت دودستگی‌های داخلی و تظاهرات‌ها برای برکناری نتانیاهو تشدید شده است.

ژنرال هیدای زیلبرمان، سخنگوی ارتش اسرائیل گفت ایران احتمالا به اسرائیل از عراق یا یمن حمله کند. ما اطلاعاتی داریم که ایران در هر دو کشور در حال ساخت پهپاد و موشک‌های هوشمندی است که برد آنها به اسرائیل می‌رسد.

این نخستین بار است که اسرائیلی‌ها آشکارا از هرگونه حمله‌ای از سوی عراق و یمن نگران هستند و نه از جنوب لبنان یا نوار غزه.

جنبش انصارالله تجربه جنگی عالی دارد و تاسیسات آرامکو را در عمق عربستان موشک‌باران کرده است. پهپاد و موشک‌های بالدارش به بقیق، خریص، جده و ینبع اصابت کرده و اکنون قایق‌های تندرویی در اختیار دارد که باب‌المندب، دریای سرخ و دریای عرب را تهدید می‌کند.

صهیونیست‌ها می‌دانند موشک‌های بالستیک و بالدار یمن که به جده و ینبع در شمال دریای سرخ رسیده، می‌تواند به ایلات و بئرسبع برسد و طرفی که موشک قدس 2 و 3 و 4 دارد و پهپاد آمریکایی را بر فراز تنگه هرمز سرنگون می‌کند، می‌تواند جنگنده «B52» را نیز با همان موشک یا موشکی پیشرفته‌تر سرنگون

کند.

آفتاب یزد: بازار خودرو را دولت به هم ریخت

دولت با رونمایی از فرمول جدید قیمت‌گذاری، موجب افزایش قیمت‌ها شد و بازار خودرو را به هم ریخت.

این خبر را روزنامه اصلاح‌طلب آفتاب یزد منتشر کرده و نوشت: اگرچه رئیس‌ شورای رقابت از فرمول جدید قیمت‌گذاری « ۱۸ خودرو» خبر داد اما بیشتر کارشناسان و دست‌اندرکاران بازار خودرو معتقدند این تصمیم باعث نوسان قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت خودرو در بازار شده است.

به هر حال، حالا گویا خودروسازان تا حدودی به خواسته خود نزدیک‌تر شده‌اند. همین چند هفته پیش بود که رضا شیوا رئیس ‌شورای رقابت طی گفت‌وگویی اظهار داشته بود: با انتصاب وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت مسئولیت مسائل حوزه خودرو در این وزارتخانه از سازمان حمایت و کمیته خودرو به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران منتقل شده است.

آفتاب یزد در عین حال از قول یک کارشناس و در توجیه گرانی جدید قیمت خودرو که عذر بدتر از گناه است، نوشت: خودرو مثل هر کالای دیگری در این مدت چندین بار افزایش قیمت داشته است. تورم از مهر ۹۸ تا مهر ۹۹ چیزی حدود ۴۹ درصد رشد داشته است. هزینه‌های زیاد دیگری هم هست. اینها همه هزینه بوده که زیاد شده است. من خودم مخالفم اما وقتی واقعیات را نگاه می‌کنیم می‌بینیم جای افزایش قیمت داشت و اعمال شد.

 

 

 

ایران

شرکت انگلیسی همدستی در ترور سردار سلیمانی را رد کرد

خبر اول اینکه، یک سخنگوی شرکت امنیتی انگلیسی G4S که به فراهم کردن اطلاعات لازم برای نیروهای امریکایی در جهت ترور سردار قاسم سلیمانی متهم شده بود، گفت: در پاسخ به گمانه‌زنی‌های اخیر، G4S می‌خواهد مشخص کند هیچ‌گونه دخالتی در حمله به سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نداشته است.  به‌گزارش ایسنا به نقل از دیلی میل، پیش‌از این در بخش دوم مستند الرحله الاخیره(آخرین سفر) که شبکه ماهواره‌ای العهد عراق آن را پخش کرد، آمده بود که شرکت انگلیسی «جی.فور.اس» متهم به رصد تحرکات سردار سلیمانی و ابومهدی و تسهیل عملیات ترور آنها است و این شرکت معمولاً افراد عراقی را استخدام می‌کند تا برای تحقق اهداف خود آنها را به‌کار گیرند. برخی اطلاعات نشان می‌دهد که فردی تحرکات سردار سلیمانی را به این شرکت داده است و یک فرد عراقی نیز که تا این لحظه شناسایی نشده به این مسأله متهم است.

سردار نقدی: به واکسن خارجی اعتماد ندارم

  خبر دیگر اینکه، سردار نقدی درباره اظهارات اخیر خود در خصوص توصیه به پاسداران در زمینه پرهیز از مصرف واکسن‌های خارجی کرونا با طرح این پرسش که صاحبان شرکت‌های بزرگی که این واکسن‌ها را تولید می‌کنند چه کسانی هستند؟ گفت: امروز همان‌هایی صاحبان شرکت‌های تولید کننده واکسن کرونا هستند که معتقدند جمعیت مردم دنیا زیاد است و باید ۲۰ درصد از جمعیت دنیا کاسته شود؛ این کاهش نیز تنها از طریق افزایش مرگ و میر صورت می‌گیرد. به‌گزارش ایسنا، وی افزود: بر اساس اسنادی که وجود دارد این مؤسسات خود ویروس را دستکاری و آلوده کرده‌اند؛ در این شرایط چگونه می‌توان به آنها اعتماد کرد؟ من اعتماد نمی‌کنم.  همچنین تصاویری از تجمع عده‌ای مقابل وزارت بهداشت در اعتراض به اقدام دولت برای خرید واکسن خارجی کرونا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. روی پلاکارد یکی از معترضین نوشته بود: «نه به واکسن داخلی، نه به واکسن خارجی! ما خودمان واکسن امام‌ کاظم داریم!» عبدالرضا داوری مشاور پیشین محمود احمدی‌نژاد هم گفته که در میان تجمع کنندگان بوده است.

دیدار چمران با قالیباف، دهقان و قاسمی

  دست آخر اینکه، مهدی چمران، نایب رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب با اشاره به تدوین سازوکار انتخاباتی اصولگرایان برای انتخابات 1400 از دیدار خود با برخی نامزدها سخن گفت. به گزارش ایلنا، وی در پاسخ به این سؤال که «گفته می‌شود شما با برخی از کاندیداهای احتمالی انتخابات مانند آقای قالیباف یا آقای دهقان ملاقات و گفت‌وگو داشته‌اید» اظهار داشت: رایزنی به آن معنا که نه . با همه افراد سلام و علیک و احوالپرسی و رفت و آمد داشتیم و داریم، با آقای رستم قاسمی هم داشتیم که شما اشاره نکردید. وی درخصوص دیدار با علی لاریجانی، گفت: بعد از پایان مجلس دهم تاکنون دیداری با لاریجانی نداشته‌ام. چمران درباره احتمال کاندیداتوری‌اش در انتخابات شورای شهر آینده، بیان داشت: خدا می‌داند، خودم علاقه‌ای ندارم و هنوز هیچ فکری نکرده‌ام. من به شخصه دوست دارم افراد دیگری باشند حالا اینکه مردم چه بخواهند این یک بحث دیگری است.

 

 

خراسان

ابلاغ مصوبه ای که 28 ماه در کارتابل رئیس جمهور بود

در حالی که حجت الاسلام روحانی ابلاغیه ای را در روزهای اخیر به تعدادی از نهادهای فرهنگی درخصوص راه اندازی کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ابلاغ کرده که بررسی ها نشان می دهد این پیشنهاد در مهرماه سال 1385 از سوی یکی از مسئولان ارشد حوزه علمیه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال و در شهریور 1397 در جلسه 811 این شورا، به تصویب رسیده بود اما ابلاغ آن به دستگاه های مربوط، دو سال انجام شده است.

تذکر جدی به دولت درباره نحوه واگذاری برخی اموال دولتی

یک نهاد نظارتی در نامه خود به تعدادی از مسئولان نهاد ریاست جمهوری، با اشاره به مصوبه مرداد هیئت وزیران در خصوص واگذاری برخی اراضی دستگاه های دولتی، به مخاطبان متذکر شده به رغم آن که در قوانین مربوط، روش های مختلفی برای واگذاری زمین های دولتی از جمله از طریق مزایده، در نظر گرفته شده لذا این تصمیم که تنها روش واگذاری این زمین ها مبلغ در نظر گرفته شده توسط کارشناس رسمی دادگستری است، از حیث اخلال در این روند قانونی، مورد قبول نبوده و باید اصلاح شود.

 

 

 

آرمان ملی

شهادت یک مرزدار در سراوان

استوار دوم مصطفی دلاور یکی از مرزداران هنگ مرزی سراوان در جنوب شرق سیستان‌وبلوچستان در درگیری با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مرزبانی سیستان و بلوچستان، استوار دوم مصطفی دلاور مرزبان هنگ مرزی سراوان پنجشنبه بر اثر درگیری با اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

قانون‌ انتخابات 1400 تغییر می‌کند؟

محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها گفت: می‌خواهیم طرح اصلاح قانون انتخابات به انتخابات 1400 برسد. دوتابعیتی‌ها نمی‌توانند کاندیدا شوند چراکه سوگند دروغ به قانون اساسی دو کشور خورده‌اند و این نقض قانون است. تنها امید ما این است که افراد شایسته، لایق و کارآمد که بتوانند این جایگاه و سمت را پاسداری کنند، ریاست‌جمهوری را به دست بگیرد و در ادامه راه از قداست این جایگاه نکاهند.

به واکسن‌های خارجی اعتماد ندارم

سردار نقدی درباره اظهارات اخیر خود درخصوص توصیه به پاسداران در زمینه پرهیز از مصرف واکسن‌های خارجی کرونا اظهار کرد: امروز همان‌هایی صاحبان شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا هستند که معتقدند جمعیت مردم دنیا زیاد است و باید 20 درصد از جمعیت دنیا کاسته شود؛ این کاهش نیز تنها از طریق افزایش مرگ‌ومیر صورت می‌گیرد. براساس اسنادی که وجود دارد این موسسات خود ویروس را دستکاری و آلوده کرده‌اند؛ در شرایط چگونه می‌توان به آنها اعتماد کرد؟ من اعتماد نمی‌کنم.

ترامپ به دامادش انگ زد

دونالد ترامپ در جریان یک نشست در اوت 2020 در دفتر کار کاخ سفید درباره پاندمی کرونا بر سر جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشدش که طرفدار زدن ماسک بود، فریاد زد و گفت: تو من را کشتی! همه‌اش این است! ما همه این موارد لعنتی را داشته‌ایم. می‌خواهم کاری را که مکزیک انجام داد، انجام دهم. آنها تا زمانی‌که شما به اتاق اورژانس نرسید و حال‌تان بهم نخورد، از شما آزمایش نمی‌گیرند.

اقدام خیرخواهانه ستاره NBA

ستاره تیم بسکتبال بروکلین در اقدامی خیرخواهانه شهریه 9 دانشجو را پرداخت کرد. کایری اروینگ، ستاره تیم بسکتبال بروکلین نتز که پیش از این هم اقدامات خیرخواهانه را در رابطه با کرونا انجام داده بود، در اقدامی جدید شهریه 9 دانشجو در دانشگاه لینکلن پنسیلوانیا را پرداخت کرد. اروینگ در این رابطه گفت: من از همه شما رهبران جوان سپاسگزارم. نمی‌خواهم در جایی که هستم بنشینم و خودم را در آغوش بگیرم بدون اینکه بدانم از کجا آمده‌ام.

هشدار به عاملان ترور حاج قاسم

فرمانده نیروی قدس سپاه در مراسم نخستین سالگرد شهادت حاج قاسم با بیان اینکه مسیر مقاومت و نیروی قدس تغییری نمی‌کند، گفت: آنهایی که این جنایت را کردند بدانند کاری کردند که سرتاسر عالم و هرکجا مردی پیدا شود آمادگی دارند آنهایی که این کار را کردند به سزای عملشان برسانند. شما با این جنایتی که کردید کاری دیگر درست کردید برای همه آزادگان جهان و مطمئن باشید حتی از درون خانه شما ممکن است کسانی پیدا شوند که پاسخ این جنایت را بدهند.

بازداشت واردکننده بزرگ نهاده‌های دامی

در ادامه برخورد با اخلالگران بازار نهاده‌های استان مازندران و کشور، مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت تولید خوراک دام و طیور شمال کشور به اتهام اخلال در بازار نهاده‌ها و اقدامات مجرمانه دیگر توسط اطلاعات سپاه مازندران دستگیر شد. هفته گذشته با ورود اطلاعات سپاه مازندران و با پیگیری‌های به‌عمل‌آمده ردپای یکی دیگر از شرکت‌های واردکننده در این فساد آشکار شد و با مسجل شدن نقش گسترده این شرکت در افزایش قیمت نهاده‌های طیور، بالاخره این واردکننده بزرگ نهاده‌های دامی توسط سازمان اطلاعات سپاه مازندران دستگیر شد.

چرا مردم را شرمنده خانواده می‌کنید؟

علیرضا زاکانی نماینده قم در مجلس گفت: وقتی مسئولان بودجه 98 را بستند با 167هزار میلیارد تومان کسری بودجه مجبور شدند مجوز برای اوراق بگیرند و از شبکه بانک مرکزی یا از صندوق ذخیره پول بردارند و مردم را گرفتارتر کنند. اینها حتی در سال 99 متنبه نشدند و کسری را به 273هزار میلیارد تومان تبدیل کردند؛ بودجه امسال نیز 350هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد. چرا مردم را شرمنده خانواده می‌کنید؟ اعلام می‌کنید 2میلیون و 300هزار بشکه نفت می‌خواهیم بفروشیم، مگر توان تولید و فروش را داریم؟

ضرب و شتم 2 جنگلبان در گیلان

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تالش گیلان گفت: جنگلبانان در پی گشت و بازدید در مناطق جنگلی جوکندان تالش، پنج قاچاقچی چوب‌آلات جنگلی را در حین حمل غیرمجاز چوب با اسب و قاطر مشاهده کرده و برحسب وظیفه قانونی، چوب‌آلات و چهارپایان را توقیف کرده بودند. آرش شادپور افزود: در حین انتقال کشفیات به مقر جنگلبانی جوکندان، قاچاقچیان با چند تن از همدستان خود، راه را بر جنگلبانان بسته و آنها را به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار داده و از محل متواری شده‌اند.

در دنیا فقط دو دوست داریم!

علی مطهری گفت: «آیا اینکه ما در دنیا فقط دو دوست به نام سوریه و ونزوئلا داریم و دو نیمه دوست هم به نام روسیه و چین داریم، کافی است؟ و اینکه روابط ما با اکثر کشورهای اسلامی خوب نیست، آیا امر مطلوبی است؟» مطهری در ادامه به تحریم‌ها و خسارت‌های هنگفتی اشاره کرد که مردم ایران بابت گروگانگیری، تسخیر سفارت عربستان و حمله به سفارتخانه بریتانیا پرداخت کرده‌اند و افزود: «بسیاری از این رنج‌های غیرضروری و ناشی از عملکرد غلط ما در گذشته و حال بوده است.»

حکم موسوی و کروبی اعدام است

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در برنامه «بدون توقف» در پاسخ به این سوال که «چرا حصر صورت گرفت» گفت: مسئله حصر یک ارفاق و یک لطف بزرگی بوده که نظام به سران فتنه کرده و نظام صرفا از این جهت که می‌خواست به دلیل سوابقی که داشتند به آنها لطفی بکند آنها را در حصر نگه داشت و اگر غیر از این بود جرم آنها جرم بسیار بزرگ و فساد فی الارض بود. جرم آنها براساس اسناد موجود وطن‌فروشی و حمله به جمهوریت نظام است و خون تمام کسانی که در شورش‌ها ریخت بر گردن آنهاست و حکم اصلی‌شان اعدام است.

بازداشت تهدیدکننده به قتل

فرمانده انتظامی شهرستان بروجن از شناسایی و دستگیری فردی که در فضای مجازی یکی از شهروندان را به قتل تهدید کرده بود خبر داد. مسلم احمدی گفت: در پی شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه فرد ناشناسی با ایجاد یک اکانت جعلی ضمن ایجاد مزاحمت در یکی از شبکه‌های اجتماعی، او را تهدید به قتل کرده ‌است، موضوع در دستورکار کارشناسان دایره مبارزه با جرائم سایبری پلیس فتای شهرستان بروجن قرار گرفت. فرمانده انتظامی شهرستان بروجن ادامه داد: پس از انجام تحقیقات تخصصی پلیس، یک متهم در ارتباط با این پرونده شناسایی و دستگیر شد. وی خاطرنشان کرد: متهم هنگامی که با مستندات پلیس روبه‌رو شد به بزه انتسابی اعتراف و انگیزه خود را انتقام‌جویی عنوان کرد.

 

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1683637
ارسال نظر
نظرات