شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 15:11 منتشر شده در مورخ: 1399/10/14 شناسه خبر: 1694277
نویسنده و فیلمنامه‌نویس:

شهید سلیمانی خود را به‌عنوان یک ژنرال و فرمانده کلاسیک وقف نظام و ولایت کرد

شهید سلیمانی خود را به‌عنوان یک ژنرال و فرمانده کلاسیک وقف نظام و ولایت کرد
حمیدرضا سبحانی نژاد گفت: نکته دیگر بحث ولایت‌مداری سردار است که خود را به عنوان یک ژنرال و فرمانده کلاسیک وقف نظام و ولایت می‌کند و منش سرباز بودن و ولایی بودن را به نحو احسن انجام می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمیدرضا سبحانی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ‌وهنر صبح قزوین، با بیان اینکه سردار سلیمانی در وهله اول به عنوان چهره ملی است که همه آحاد مردم نسبت به ایشان ارادت دارند، اظهار کرد: در فرهنگ دنیا اسطوره‌ها و قهرمانانی را داریم اما در فرهنگ اسلامی ما به واژه اسوه می‌رسیم یعنی حتی پیامبر(ص) را به عنوان اسوه می‌شناسیم.

وی افزود: طبق فرهنگ شیعی و آنچه که در ناخودآگاه اجتماعی ما نسب به فرهنگ عاشورایی وجود دارد، درواقع اعجازی که شهادت سردار سلیمانی دارد این است که به آنچه که درباره قیام امام حسین(ع) شنیده‌ بودیم، عینیت بخشید.

این هنرمند اذعان کرد: در نحوه شهادت سردار سلیمانی که پیکرش پاره پاره شد، گویا تاریخ عاشورا تکرار می‌شود و نوزادی فرهنگی اتفاق می‌افتد. از منظر شجاعت، شهید سلیمانی فرمانده متفاوتی بوده که در بطن میدان حضور داشته و نمی‌ترسیده است که این ویژگی موجب ماندگاری و شناخت شخصیت او توسط جهانیان شده است و سرمایه ملی و جهانی ما ایرانیان شده چراکه ویژگی شجاعتش انکارناپذیر و یک واقعیت است.

سردار منش سرباز بودن و ولایی بودن را به نحو احسن انجام می‌دهد

نویسنده قزوینی ادامه داد: نکته دیگری که باعث ماندگاری شهید سلیمانی شده است، ویژگی اخلاص و فروتنی اوست که جهان شمولی دارد به طوری که بسیاری از حسن اخلاقش پس از شهادتش آشکار می‌شود؛ سردار سلیمانی هیچ وقت دنبال این نبود که کارهایش رسانه‌ای شود و مقابل دوربین قرار گیرد.

وی با اشاره به ویژگی آزادگی سردار سلیمانی عنوان کرد: آنچه که به عنوان حق طلبی و حق جویی در دین اسلام داریم در زندگی شهید سلیمانی در سطح جهانی اتفاق افتاده است؛ نکته دیگر بحث ولایت‌مداری سردار است که خود را به عنوان یک ژنرال و فرمانده کلاسیک وقف نظام و ولایت می‌کند و منش سرباز بودن و ولایی بودن را به نحو احسن انجام می‌دهد.

این نویسنده اذعان کرد: سردار سلیمانی هیچ وقت از جایگاهی که دارد برای مقاصد شخصی و سیاسی استفاده نکرد و کاملا در راستای اهداف نظام گام برداشت، دیدگاه‌های سردار به عنوان یک تئوریسن نظامی در سطح جهان تجزیه و تحلیل می‌شود و چه بسا که در سال‌های آینده تدریس شود چراکه دیدگاه او در زمینه نظامی کاملا علمی و منطقی است. سردار سلیمانی را می‌توانیم به عنوان یک ژنرال کاملا تعریف شده در مقایسه با بسیاری از ژنرال‌های جهان قرار دهیم.

وی در ادامه بیان کرد: تصوری که از سردار سلیمانی در ذهن مردم ایران حتی کسانی که در خارج زندگی می‌کنند وجود دارد، بسیار رفیع است لذا باید مراقب باشیم به واسطه نهاد یا سازمان فرهنگی که داریم، صرفا در جهت نشان دادن کارهای خودمان، چهره سردار را به صورت کلیشه‌ای و بدون بیان دیدگاه‌های او و بدون هنرمندی به نمایش نگذاریم، چراکه این یک نوع آسیب و خطر است که تصور کلیشه‌ای از سردار در ذهن جوانان و نسل آینده شکل گیرد.

از عکس سردار سلیمانی نباید استفاده سیاسی شود

این هنرمند با بیان اینکه از عکس سردار سلیمانی نباید استفاده سیاسی شود، افزود: سردار سلیمانی از سمبل‌هایی است که هویت ایرانی، اسلامی و شیعی ما در او تعریف می‌شود که همه مردم ایران حول آن می‌توانند جمع شوند؛ یکی از دسیسه‌هایی که اکنون رخ می‌دهد بحث اختلاف افکنی بین شیعیان یا جداکردن شیعه از شیعه ایرانی است که اگر به شخصیت و فعالیت‌های سردار به درستی پرداخته شود نیز می‌تواند به خنثی کردن این توطئه کمک کند.

وی تصریح کرد: جهان شمولی ندای امام راحل و انقلاب اسلامی را سردار سلیمانی به عینه نشان داد و نکته قابل توجه دیگر بحث میراث داری به جای میراث خواری فرزندان سردار به ویژه دختر اوست که علاوه‌ بر تسلط بر علم روز و مسائل منطقه و جهان، زینب‌وار و بدون هیچ ادعایی در صحنه حاضر می‌شود.

سبحانی نژاد درباره انگیزه استکبار برای ترور شخصیت‌های ایران یادآور شد: ایران پیروزی‌های زیادی طی چند سال اخیر در منطقه کسب کرده است، یعنی علی رغم تمام امکاناتی که عربستان، امریکا و کشورهای دیگر درمنطقه داشتند اما پیروزی‌ها و نفوذ معنوی و فکری ایران برای آن‌ها آزاردهنده بود به طوری که درصدد هستند تا این هیمنه را بشکنند، از این رو وقتی سردار فخری‌زاده را در خود تهران ترور می‌کنند، می‌خواهند القا کنند که ایران دیگر اقتدار گذشته را ندارد.

این فیلمنامه نویس اذعان کرد: ترور شهید سلیمانی یک تصمیم نابخردانه‌ای از یک رئیس جمهور بود که چه بسا برخی کشورهای منطقه با تطمیع مالی از این ترور پشتیبانی کردند، در حالی که شهادت سردار سلیمانی یک نقطه اتکایی برای مردم ایران شد اما ترور شهید فخری‌زاده مقداری خطرناک‌تر به نظر می‌رسد و باید زنگ خطری باشد که قطعا کسانی در داخل به دشمن گرا دادند.

نباید از چهره شخصیت‌ها استفاده ابزاری کرد

وی اضافه کرد: ممکن است این گرا پشت تریبون‌ها به صورت ناخودآگاه اتفاق افتاده باشد یا ممکن است کسانی به صورت ارگانیک جاسوسی ‌کنند که جزو نفوذی‌های نظام سلطه در داخل کشور باشند، چراکه این نوع ترور کاملا پیچیده است که بدون داشتن نفوذی در داخل سیستم‌های امنیتی امکان‌پذیر نیست.

این نویسنده عنوان کرد: آنچه که وجود دارد این است که برخورد جامعه و برخورد سیستم‌های فرهنگی و امنیتی ما باید به گونه‌ای باشد که این اتحاد، صلابت و مظلومیت شهدا حفظ شود؛ در فرهنگ شیعه، شهید یعنی گواهی دادن که خون شهید سلیمانی و شهید فخری‌زاده درواقع گواه برحقی حرکت ما است چون مانند یک نور مرز بین حق و باطل را روشن می‌کند.

وی بیان کرد: اما از بعد استراتژیک ترور شهید فخری‌زاده یک ترور پیچیده، هدفمند و متاسفانه نوعی نهیب به سیستم‌های امنیتی جامعه ما می‌تواند باشد چراکه ترور شهید سلیمانی و شهید فخری‌زاده از نظر هدف یکی است اما از نظر فرایند کاملا متفاوت است.

این فیلم‌نامه نویس تصریح کرد: در حوزه رسانه و هنر باید به صورت ریشه‌ای به کار شهدا پرداخته شود؛ نباید استفاده ابزاری از شخصیت‌ها و شهدا اتفاق بی‌افتد چراکه باعث تضعیف نظام و حکومت می‌شود؛ باید یادمان باشد که از هویت شهید سلیمانی استفاده سیاسی نکنیم.

ذلت در این دوره در بی‌قانونی، ویژه‌خواری، اختلاس و رشوه‌خواری است

وی افزود: یکی از شاخص‌های قابل توجه در شهید سلیمانی وجه صلابت در عین مظلومیت است، مانند امیرالمومنین که مظلومانه زندگی کرد اما باصلابت پای اهداف و آرمانش ایستاد و در نهایت مظلومانه شهید شد که این ویژگی ‌را در سایر شخصیت‌های انقلاب همچون امام راحل و شهدای دفاع مقدس و اکنون هم در مقام معظم رهبری می‌بینیم.

این هنرمند ادامه داد: باید صلابت، شجاعت، اخلاص و مظلومیت شخصیت‌ها به ویژه سردار سلیمانی در کارهای رسانه‌ای و محصولات فرهنگی دیده شود؛ متاسفانه تاکنون بیشتر از شهدا و خانواده شهدا برای مقاصد خود میراث خواری کردیم که هدر دادن سرمایه است.

وی تاکید کرد: اکنون سیدالاسراء حجت الاسلام ابوترابی هم یک اسوه در استان قزوین است که غبار مسائل سیاسی و اجتماعی روی این شخصیت بزرگ را گرفته است، لذا باید در عرصه فرهنگ و رسانه مراقب عملکرد خود باشیم؛ طبیعتا میراث‌داری کردن در راه شهدا هزینه‌ها و سختی‌های خود را دارد و در مقابل میراث‌خواری کار بسیار راحتی است که در جهت منافع خود از شهدا سوء استفاده کنیم که اگر اینگونه باشد در حق خون شهدا جفا کرده‌ایم.

این نویسنده ابراز کرد: مردم دنبال خوراک رسانه‌ای هستند که باید راه درست را به آن‌ها نشان دهیم و فعالان رسانه‌ای هستند که باید از این راه پاسداری کنند؛ به طور مثال درباره صحنه عاشورا هم اکنون بیشتر از مردم اشک می‌گیرند در حالی که نمی‌گویند اگر امام حسین(ع) در این دوره بود در مقابل ویژه‌خواری‌ها، اختلاس‌ها و رشوه‌ها می‌ایستاد.

سبحانی نژاد در پایان گفت: این ترجمان عاشورا در جامعه امروز است که ذلت در این دوره در بی‌قانونی، ویژه‌خواری، اختلاس و رشوه‌خواری است که امام حسین(ع) نسبت به آن هیهات من الذلت می‌گوید.
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1694277
ارسال نظر
نظرات