شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 20:48 منتشر شده در مورخ: 1399/10/15 شناسه خبر: 1694762
واکاوی علل آلودگی هوای اهواز:

سیاسی کاری، حق نفس کشیدن را از خوزستانی ها گرفته است

سیاسی کاری، حق نفس کشیدن را از خوزستانی ها گرفته است
با وجود درج نام اهواز در زمره آلوده ترین شهرهای جهان، همچنان عزمی جدی برای حل معضلات زیست محیطی دیده نمی شود؛ تا جایی که هنوز کارگروه اضطرار آلودگی هوا پس از افزایش آلاینده ها در روزهای گذشته جلسه ای تشکیل نداده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، افزایش آلودگی هوا در نیمه دوم سال تقریبا به سنتی هر ساله تبدیل شده با آنکه مسئولان از طرح‌های جدید برای مهار گردوغبار در خوزستان پرده‌برداری کرده اند اما آلایندگی صنایع، مردم خوزستان را بیچاره کرده است.

برخورداری از هوای پاک، یکی از اصلی‌ترین حقوق و از نیازهای ابتدایی زندگی انسان‌هاست. حقی که این روزها توسط برخی مسئولین نادیده گرفته می‌شود. و این امر باعث شده تعداد زیادی از هموطنانمان خصوصا خوزستانیها به‌علت آلودگی هوا راهی مراکز درمانی شوند و عده‌ای هم جانشان را از دست بدهند.

آلودگی هوا به‌دلیل خطراتی که برای بهداشت و سلامتی مردم و محیط‌ زیست دارد، به نوعی نقض حقوق شهروندی تلقی می‌شود.

قانون اساسی، منشور حقوق شهروندی و قانون هوای پاک به این حق اشاره شده است. اگر چه حدود 14نهاد و سازمان در موضوع آلودگی هوا مسئولیت دارند با این حال مسئولیت نهایی این مسئله با توجه به اصول 22، 50، 113و 121 قانون اساسی به رئیس‌جمهور داده شده و رئیس‌جمهور باید در این زمینه در مقابل مردم و مجلس پاسخگو باشد.

براساس آخرین اطلاعات مرکز کنترل و پایش محیط زیست امروز  کیفیت هوای شش شهر خوزستان برای سومین روزدر شرایط ناسالم اعلام شده است.

این مرکز در استان امروز شاخص ذرات "دو و نیم میکرون" در آسمان شادگان را ۱۵۲ AQI گزارش کرده که نشان دهنده ناسالم بودن کیفیت هوا برای تمام گروه‌های سنی است.

همچنین شاخص ذرات کمتر از "دو و نیم میکرون" در هوای ماهشهر به ۱۴۲ AQI، اهواز ۱۴۱، آبادان ۱۲۶، مسجدسلیمان ۱۲۱ و در شوشتر به ۱۰۲ AQI رسیده که نشان دهنده ناسالم بودن کیفیت هوا برای گروه‌های حساس است.

در این شرایط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از شهروندان ساکن شهر‌های صنعتی استان تقاضا کرده است در صورت نداشتن کار ضروری از منزل خارج نشوند.

و مدیر کل هواشناسی خوزستان نیز پیرامون آخرین وضعیت جوی استان اظهار داشته است که تا اواسط هفته جاری غبار صبحگاهی و افزایش آلایندگی پدیده غالب در شهرهای صنعتی و پرجمعیت استان خواهد بود.

با این حال کارگروه اضطرار آلودگی هوای خوزستان تاکنون در خصوص افزایش آلودگی هوا هیچگونه هشداری صادر نکرده و جلسه‌ای نیز تشکیل نداده است.

بر اساس آیین‌نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۳) قانون هوای پاک که در سال ۹۷ به تصویب رسید، کارگروه استانی هماهنگی شرایط اضطرار آلودگی هوا در مواقع (شرایط) اضطرار آلودگی هوا، یعنی مواقعی که استمرار پایداری جوی (بر اساس اعلام سازمان هواشناسی کشور) یا افزایش میزان غلظت آلاینده‌ها (بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست) در کوتاه‌مدت، سلامت انسان و محیط‌زیست را دچار مخاطره جدی کند، تشکیل می‌شود.

به اعتقاد کارشناسان حقوقی، دولت‌ها و نهادهای مختلف در انجام وظایف قانونی خود در حفاظت از جان شهروندان و فراهم کردن شرایط مطلوب زیست‌محیطی (از جمله حق داشتن هوای پاک) در طول سال‌ها و حتی دهه‌های گذشته کم‌کاری کرده‌اند. بسیاری از مصوبات مربوط به اقدامات لازم برای کاهش آلودگی هوا در عمل به اجرا نرسیده، فراموش شده یا بین نهادها و دستگاه‌ها بلاتکلیف رها شده است. مسئله‌ای که در سال‌های اخیر به قیمت بازی با جان مردم تمام‌شده است.

صبح امروز معاون مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: علاوه بر نیروگاه شهید رجایی اتوبان در نیروگاه رامین اهواز نیز مازوت مصرف می‌شود.

گل بود به سبزه نیز آراسته شد خروج مواد سمی و آلاینده فلرهای نفتی کم بود، سوخت مازوت که ماده ای سرطان زا بوده نیز اضافه شده است.

وضعیت نامطلوب امروز خوزستان نتیجه سوءمدیریت افرادی است که به وظایف خود عمل نکرده‌اند و تاکنون نیز اراده‌ای برای این مطالبه ‌وجود نداشته است.

همچنین چندسالی است اهواز، مرکز خوزستان در زمره آلوده‌ترین شهرهای جهان قرار گرفته است اما بعد از هر آلودگی با سکوت سنگین مسئولین مواجه می شویم که حتی حاضر نیستند پیامی جهت آلام درد مردم بدهند.

جدال مردم خوزستان با مشکل ریز گردها و آلودگی هوا همچنان ادامه دارد که متاسفانه برغم وعده های داده شده اقدام موثری در جهت بر طرف کردن آلودگی صنایع مشاهده نمی شود. بهتر است مسئولین مربوطه بجای سیاسی کاری و وعده های کذایی به فکر مردم استان باشند.
 
استانی که دین خود را به اسلام ادا کرده است چرا باید درگیر بازی های سیاسی برخی مسئولین شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1694762
ارسال نظر
نظرات