شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:01 منتشر شده در مورخ: 1399/10/16 شناسه خبر: 1694813
مرندی در گفت‌وگو با دانا:

توان نظامی ایران در منطقه بالاتر از آمریکا است/ نقش مشاور امنیت ملی بایدن در تاسیس داعش

توان نظامی ایران در منطقه بالاتر از آمریکا است/ نقش مشاور امنیت ملی بایدن در تاسیس داعش
کارشناس مسائل آمریکا تحرکات اخیر ایالات متحده در منطقه را تبلیغاتی دانست و افزود: قدرت آتش ایران در منطقه بالاتر از آمریکا است و اعزام چند هواپیما و کشتی تغییری ایجاد نمی‌کند.

«سید محمد مرندی»، کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌گو با خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ درباره تحرکات اخیر ایالات متحده آمریکا در منطقه خاورمیانه گفت: این تحرکات مهم نیستند زیرا قدرت آتش ایران در منطقه بالاتر از آمریکاست و اعزام چند هواپیما و کشتی تغییری ایجاد نمی‌کند.

وی درباره توان انجام عملیات نظامی در منطقه از سوی آمریکا گفت: آمریکا بیشتر نیروهای خود را در مقابل چین و روسیه قرار داده است و نمی‌تواند این نیروها را به منطقه سرازیر کند. از طرف دیگر به دلیل بحران اقتصادی ایالات متحده، هزینه تحرک و عملیات جدی برای ایالات متحده مقرون به صرفه نیست.

مرندی این اقدامات را تبلیغاتی دانسته و ادامه داد: توازن قدرت در منطقه به نفع ایالات متحده نیست و اگر درگیری اتفاق بیفتد تمام تأسیسات کشورهایی که آمریکا در آنجا حضور دارد مانند امارات و عربستان در کنار خلیج فارس  منهدم می‌شوند.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه آسیب‌پذیری آمریکا و متحدانش بسیار بالاست و هرچند درگیری غیرممکن نیست تصریح کرد: البته  بسیار بعید به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها بخواهند تنش نظامی ایجاد کنند.

وی با اشاره به ماه‌های پایانی دولت «دونالد ترامپ» و روی کار آمدن «جو بایدن» گفت: تفاوت بسیار زیادی میان ترامپ و بایدن وجود ندارد زیرا دانشمندان هسته‌ای ما در زمان «باراک اوباما» و معاونت بایدن ترور شدند، ایده فشار حداکثری متعلق به دولت اوباما بوده است و همچنین تیم اوباما و بایدن جنگ سوریه را به راه انداختند.

مرندی درباره نقش تیم بایدن در جنگ سوریه گفت: اخیرا مطلع شدیم شخصی که قرار است مشاور امنیت ملی بایدن شود در اوایل سال 2012 به «هیلاری کلینتون» ایمیل زده بود و از همراهی القاعده با آمریکا در سوریه خبر داده بود و همانگونه که مطلع هستید داعش از القاعده منشعب شده است.

این کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به تلاش‌های اسرائیل برای تحریک ترامپ جهت اقدام نظامی علیه ایران در ماه‌های پایانی دولت خود اظهار کرد: با وجود اینکه تفاوتی میان ترامپ و بایدن در سیاست‌های کلی وجود ندارد اما از آنجا که ترامپ شخصی غیرقابل پیش‌بینی است و به دلیل ادعای تقلب در انتخابات آمریکا و دعواهای داخل آمریکا امکان اقدامات نظامی از سوی آمریکا وجود دارد.

وی با بیان اینکه هرچند اسرائیل حاضر به قربانی کردن آمریکا برای منافع خود است و اقدام نظامی از سوی ایالات متحده آمریکا غیرممکن نیست تاکید کرد: این مسئله البته از نظر منطقی بسیار بعید به نظر می‌رسد زیرا توازن آتش در حال حاضر به نفع ایران است و اگر آمریکا بخواهد توازن آتش را به طور جدی تغییر دهد باید صدها هزار نیرو، ده‌ها کشتی سنگین و صدها هواپیما را به منطقه سرازیر کند اما این مسئله باتوجه به صف‌آرایی نیروهای آمریکایی در برابر روسیه و چین و همچنین بحران اقتصادی برای آمریکا مقدور نیست.

مرندی با اشاره به ادعای دولت یازدهم و دوازدهم مبنی بر دور کردن سایه جنگ از ایران توسط دولت گفت: برداشتن سایه جنگ کار دولت نیست بلکه کل نظام جمهوری اسلامی با قدرت نظامی، غیرنظامی و نفوذ در منطقه همواره مانع حمله به ایران شده است.

این کارشناس مسائل آمریکا درباره استفاده کاخ سفید از تهدید نظامی برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره در ماه‌های پایانی دولت دوازدهم گفت: این موضوع به دولت خاصی ارتباط ندارد و از آنجا که ایران برای اجرای برجام تعهد داده است اگر آمریکا به برجام بازگشته و تمام تعهدات خود را اجرا کند، هر دولتی که در کشور بر سر کار باشد چه موافق و چه مخالف برجام با آن موافقت می‌کند.

وی ادامه داد: اگر آمریکا همانند گذشته و در دولت‌های ترامپ و اوباما به برجام پایبند نباشد، ایران به گذشته و زمانی که اوباما به بخشی از برجام عمل کرده و ما تمام تعهدات خود را اجرا کرده بودیم، بازنخواهد گشت.

مرندی با بیان اینکه توازن قدرت در منطقه تغییر کرده است، افزود: در حال حاضر با وجود مشکلات فراوان، قدرت جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته است و مشکلات آمریکا و هم‌پیمانانش در منطقه افزایش یافته و به همین دلیل است که ایالات متحده به ایران حمله نمی‌کند.

این کارشناس مسائل آمریکا در پایان گفت: با وجود قدرتمندی کشور ما، توپ در زمین آمریکایی‌هاست و ما بر اساس عملکرد آن‌ها در اجرای برجام و پایبندی یا عدم پایبندی آن‌ها عمل خواهیم کرد.

 

انتهای پیام/ک

 

 

https://www.dana.ir/1694813
ارسال نظر
نظرات