شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1399/10/17 شناسه خبر: 1695387
در گفتگو با کارشناس مسائل حوزه عفاف و حجاب مطرح شد:

موضوع حجاب ۸۰ درصد به کار فرهنگی نیاز دارد/ زنان ایرانی همواره پوشش عفیفانه داشتند

موضوع حجاب ۸۰ درصد به کار فرهنگی نیاز دارد/ زنان ایرانی همواره پوشش عفیفانه داشتند
نعیمه اسلاملو کارشناس مسائل حوزه عفاف و حجاب با بیان اینکه تعداد زنان نخبه، ورزشکار و استاد دانشگاه در کشور ما با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست گفت: ابتدا بایستی با فرهنگ سازی و تقویت باورهای مردم، کارکردهای حجاب برای آنها و جامعه را تبیین کرد و سپس به امور بازدارنده و اعمال قوانین در این رابطه پرداخت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛نعیمه اسلاملو، نویسنده و کارشناس مسائل حوزه عفاف و حجاب در گفتگو با خبرنگار 8دی، با بیان اینکه مقدمات کشف حجاب از دوران قاجار شروع شد، اظهار کرد: ناصرالدین شاه که فرد بی هویتی بود و به سفرهای مختلفی می‌رفت پس از مشاهده سبک زندگی غربی و نوع لباس پوشیدن زنان در کشورهای اروپایی، برای ورود فرهنگ بی‌حجابی به ایران زمینه سازی کرد.

پروژه استعمار برای اسلام زدایی در ایران

کارشناس مسائل حوزه عفاف و حجاب با بیان اینکه رضا شاه پس از روی کارآمدن خود مقدمات کشف حجاب را با کمک منورالفکرهای آن دوران پایه‌ریزی کرد افزود: دو احتمال در رابطه با اقدام رضاشاه وجود دارد؛ اول اینکه او فرد بی سواد و کم فهمی بود که لخت شدن را علت پیشرفت می‌دانست و البته این احتمال بسیار پایین است و یا اینکه وظیفه داشت با کمک استعمار، پروژه اسلام زدایی را در ایران پیاده کند.

وی با تاکید بر اینکه حجاب زن بارزترین پرچم دین است، خاطرنشان کرد: علما در ۲۱ تیر ۱۳۱۴، در اعتراض به سیاست‌های تغییر لباس و کشف حجاب رضا شاه در مسجد گوهرشاد تحصن کردند اما رضاشاه درهای مسجد را قفل کرد و همه آنها را به گلوله بست لذا نهضت خونین گوهرشاد، مظلوم‌ترین نهضت تاریخ در دفاع از حجاب است زیرا افراد کشته شدهرا در گورهای دسته جمعی و در حالی که بسیاری از آنها زنده بودند دفن کردند.

مدیر مؤسسه فرهنگی خیبر با بیان اینکه وقتی رضاشاه دید نمی‌تواند فرهنگ لباس پوشیدن مردم را تغییر دهد تصمیم گرفت این کار را از خانواده خود آغاز کند بیان کرد: او در مراسم فارغ التحصیلی که در دانشگاه برگزار شده بود به همراه همسر و دخترانش که بی حجاب بودند شرکت کرد اما روایت‌ها حاکی از آن است که زنان حاضر در آن مراسم به خاطر بی‌حجابی خود گریه می‌کردند.

ایران در زمان پهلوی جزء فاسدترین کشورها بود

اسلاملو اظهار داشت: تا اواخر دوران پهلوی پیشرفت علمی کشور ما در برابر دنیا بسیار کم بود اما به جای آن در عرصه هرزگی کار به جایی رسید که در دوره پهلوی دوم، در تعداد کاباره ها و فیلم فارسی جزو کشورهای پیشرفته محسوب می‌شدیم.

تکریم زن در ایران باستان بیشتر از سایر نقاط جهان بود

وی با اشاره به اینکه حجاب یک تعریف درون دینی دارد و پوشش زنان در ایران قبل از اسلام حتی سخت تر از پس از اسلام بوده است گفت: بسیاری از تاریخ نگاران معتقدند که شروع حجاب از تمدن ایران بوده و این بدین معنی است که تکریم زن در ایران بیشتر از سایر نقاط بوده و پس از اسلام تغییر خاصی در پوشش ما ایجاد نشده است.

زنان ایرانی همواره پوشش عفیفانه داشتند

کارشناس حوزه عفاف و حجاب با بیان اینکه زنان ایرانی همواره پوشش عفیفانه داشتند و هر چه سطح اجتماعی و فرهنگی آنها بیشتر بود، از پوشش مناسبتری نیز برخوردار بودند تصریح کرد: زنان روستایی مانند کشاورزان شاید چادر نداشتند اما پوشش آنها عفیفانه بود و طوری لباس می‌پوشیدند که برجستگی‌های بدن آنها نمایان نباشد.

مسئول موسسه فرهنگی خیبر با اشاره به نقش روشنفکرانی مانند تقی‌زاده در کشف حجاب عنوان کرد: این افراد معتقد بودند برای پیشرفت کردن باید ظاهر و باطن ما فرنگی شود و این افراد در پیشرفت پروژه کشف حجاب در ایران نقش مؤثری داشتند اما کشف حجاب از دوران صفویه شروع شد چون در آن دوران نقاشی‌هایی از زنان وجود داشت که پوشش خوبی نداشتند.

اسلاملو با بیان اینکه هنرمندان و منورالفکران در حوزه علوم انسانی طوری تربیت شده بودند که می‌گفتند باید برای پیشرفت، ظاهر و حجاب خود را تغییر دهیم اظهار داشت: البته همه این طور نبودند و کسانی نیز بودند که با این پروژه همراهی نکردند اما اکثر موافقان کشف حجاب در ایران تحت حمایت دربار و استعمار بودند.

نابودی اسلام از طریق تخریب حجاب زنان میسر می‌شود

وی با اشاره به اینکه دشمنان ما دریافته بودند برای نابودی اسلام باید روی حجاب زنان کار شود خاطرنشان کرد: امروزه نیز کارشناسان شبکه‌های معاند معتقدند که برای نابودی جمهوری اسلامی باید به دو اصل ولایت فقیه و حجاب حمله کرد.

کم کاری حوزه و روحانیت درباره حجاب

اسلاملو با انتقاد از کوتاهی حوزه و روحانیت درباره مسئله عفاف و حجاب افزود: در مقابل کسانی که در فضای مجازی با بیسوادی درباره حجاب حرف می‌زنند، کارشناسان حوزه بسیار کم کاری کرده‌اند؛ فلسفه تشکیل حوزه و روحانیت، دفاع از دین و حجاب است.

بی‌تفاوتی به برهنگی ریشه عشق به اهل بیت(ع) را می‌خشکاند

وی با تاکید بر اینکه هیچ کدام از مسئولین حوزه عفاف و حجاب حق ندارند بگویند این موضوع به ما ربطی ندارد بیان کرد: علاوه بر مسئولین تمام مردم متدین نیز باید نسبت به برهنگی واکنش نشان دهند زیرا بی‌تفاوتی ریشه عشق به اهل بیت (ع) را می‌خشکاند.

فرهنگ سازی مهم‌ترین اصل در تقویت باورهای مردم است

این کارشناس مسائل حوزه عفاف و حجاب معتقد است که ابتدا بایستی با فرهنگ سازی و تقویت باورهای مردم کارکردهای حجاب برای آنها و جامعه را تبیین کرد و سپس به امور بازدارنده و اعمال قوانین در این رابطه پرداخت.

اسلاملو ادامه داد: کسانی که می‌گویند وجود پلیس امنیت اخلاقی مضر است از جامعه شناسی دنیا بی‌خبر هستند زیرا اگر تنها به فرهنگ سازی در جامعه اتکا کنیم و از قوانین غافل شویم نمی‌توانیم هیچ ارزش اخلاقی را در جامعه احیا و ترویج کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اعمال قوانین برای باحجاب کردن مردم با قوانین کشف حجاب رضاشاه فرقی دارد یا خیر، بیان کرد: اقدام رضاشاه مبنای دینی، عقلی و قانونی نداشت اما شیوه جمهوری اسلامی مبنای دینی، شرعی و حتی عقلی دارد و علاوه بر این، خشونتی که رضاشاه به کار برد در کشور ما در رابطه با حجاب دیده نمی‌شود.

مسئول مؤسسه فرهنگی خیبر دستاوردهای حجاب در دوران انقلاب اسلامی را برشمرد و تاکید کرد: زنان پس از انقلاب اسلامی به درجات اجتماعی و علمی بالایی رسیدند و تعداد زنان نخبه، ورزشکار و استاد دانشگاه در کشور ما با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست.

موضوع حجاب ۸۰ درصد به کار فرهنگی نیاز دارد

وی با تاکید بر اینکه برای موضوع حجاب باید ۸۰ درصد کار فرهنگی کنیم و سپس به اعمال قوانین روی آوریم تصریح کرد: اصل بر کار فرهنگی است و وقتی از مردم پرسیده می‌شود آیا حجاب یک ارزش اخلاقی و دینی است یا خیر؟! اکثریت آنها می‌گویند بله! اما معتقدند که باید برای برخورد با بی حجابی کار فرهنگی کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1695387
ارسال نظر
نظرات