شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 13:10 منتشر شده در مورخ: 1399/10/18 شناسه خبر: 1695714
فوق تخصص پیوند قرنیه، لیزیک و آب مروارید:

عمل پیوند قرنیه برای نخستین بار در بجنورد انجام شد

عمل پیوند قرنیه برای نخستین بار در بجنورد انجام شد
امیرحسین وجدانی با بیان اینکه اولین عمل پیوند قرنیه امروز در بجنورد انجام شد،گفت: هم اکنون از کشورهایی همچون عراق، کویت، بحرین و عمان باتوجه به کیفیت و سابقه پیوند قرنیه ای که فوق تخصصان ایران دارند، درخواست این عمل می تواند یکی از تاثیرگذارترین راه های حفظ توریست سلامت کشور محسوب شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امیرحسین وجدانی، فوق تخصص پیوند قرنیه، لیزیک و آب مروارید در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با پیوند قرنیه ای که امروز برای نخستین بار در خراسان شمالی انجام می شود، اظهار داشت: این عمل پیوند، پیش از ظهر امروز برروی بیماری 22 ساله در مرکز جراحی حضرت جوادالائمه (ع) خراسان شمالی که کدورت قرنیه پیدا کرده است، انجام شد.

وی با اشاره به اینکه قرنیه تنها بافتی از بدن است که هیچ رگی ندارد، ادامه داد: به همین دلیل پیوند قرنیه در سراسر دنیا خیلی زیاد انجام می شود، زیرا پذیرش آن از انسان به انسان نیاز به چک گروه خونی ندارد و احتمال پذیرشش در مقایسه با سایر بافت های بدن همچون مغز و استخوان یا کبد، بیشتر است.

وجدانی افزود: بانک چشم ایران سال ها قبل در تهران افتتاح شده است و از بین اعضای بدن فردی که اهدا عضو دارد، قرنیه معمولا برداشته می شود.

فوق تخصص قرنیه با اشاره به اینکه بیماری های ژنتیکی و هنجاری های خانوادگی، آبله، تبخال، قوز قرنیه در سنین نوجوانی و جوانی، سوختگی های شیمیایی و فیزیکی، حتی گاها عمل های جراحی منجر به ایجاد عواملی می شود که قرنیه آسیب ببیند، گفت: همچنین در صورتی که در عمل آب مروارید فرد ماهر نباشد، قرنیه آسیب خواهد دید، بنابراین علت درگیری فرد بسته به عوامل در هر سنی می تواند اثرگذار باشد.

وجدانی خاطرنشان کرد: در پیوند قرنیه اگر پیگیری ها از سمت بیمار به خوبی انجام شود، درصد موفقیت بسیار بالایی دارد، باتوجه به اینکه تعدادی بخیه دارد و بافت از بدن شخص دیگری است، در مراحل اولیه ممکن است واکنش ها و التهاباتی نشان داده شود که اگر بلافاصله با پزشک در میان گذاشته شود راحت می توان مشکل را مرتفع کرد.

وی با بیان اینکه عمل پیوند قرنیه سابقه طولانی مدتی در دنیا دارد، گفت: در استان خراسان بزرگ در مشهد و بیرجند پیوند قرنیه انجام می شود.

وجدانی سابقه اولین پیوند قرنیه کشور را مربوط به حدود 50 سال پیش خواند و افزود: اکنون از کشورهایی همچون عراق، کویت، بحرین و عمان باتوجه به کیفیت و سابقه پیوند قرنیه ای که فوق تخصصان ایران دارند و در واقع یکی از تاثیرگذارترین از راه هایی حفظ توریست سلامت کشور محسوب می شود.

وجدانی گفت: چندین سال است که برای ویزیت بیماران استان خراسان شمالی رفت و آمد دارم و شاهد این بودم که مردم به دلیل نبود شرایط لازم برای انجام عمل باید مسافت زیادی را تا مشهد طی می کردند، این پیشنهاد داده شد که باتوجه به تجهیزاتی که در این مرکز جراحی مستقر شده و از به روز ترین های کشور است، امکان انجام پیوند در استان خراسان شمالی محقق شود که با پیگیر یهای انجام شده امروز نخستین عمل انجام خواهد شد.

وجدانی گفت: مردم استان خراسان شمالی با اطمینان خاطر در این مرکز روند درمانشان را دنبال کنند، زیرا تجهیزات این مرکز در مقایسه با بسیاری از مراکز معروف کشور به روز تر است.

انتهای پیام/ رحمانی

 

 

https://www.dana.ir/1695714
ارسال نظر
نظرات