شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:21 منتشر شده در مورخ: 1399/10/18 شناسه خبر: 1695725
امام جمعه سردرود ؛

آیت الله مصباح با ایستادگی مقابل التهابات، زمینه انحراف در مبانی انقلاب را بست

آیت الله مصباح با ایستادگی مقابل التهابات، زمینه انحراف در مبانی انقلاب را بست
امام جمعه سردرود اگفت: علامه مصباح یزدی با طرح مبانی اصیل حاکمیت اسلامی و تبیین صحیح و درست آن زمینه انحراف اندیشه‌ای مبانی انقلاب اسلامی را برای دیگران بست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریزبیدار، حجت الاسلام جلیل جلیلی در مورد ویژگی های مرحوم آیت الله مصباح یزدی اظهار داشت: شخصیت‌هایی مانند آیت الله مصباح یزدی در هر قرنی شاید به تعداد انگشتان دست نباشد، در سوابق علمی و فرهنگی او باید گفت که انقلاب اسلامی مدیون تفکرات و اندیشه‌های علامه مصباح بوده و بمانند شهید مطهری و شهید بهشتی زیربناهای تئوریک  انقلاب اسلامی را برگرفته از آموزه‌های وحیانی به خوبی پایه ریزی کرد.

فیلسوفی که سرباز حریم ولایت بود

وی افزود: مرحوم مصباح یزدی در مقابل جریانات انحرافی که چه بسا در تمامی انقلاب ها بعد از سپری شدن دوره التهاب انقلاب شروع می شود،  ایستادگی کرده و به خوبی با طرح مبانی اصیل حاکمیت اسلامی و تبیین صحیح و درست آن زمینه انحراف اندیشه‌ای مبانی انقلاب اسلامی را برای دیگران بست.

امام جمعه سردرود گفت: به منظور شناخت مقام والای علمی آیت الله مصباح ضرورتا باید نوشته های او را در موضوعات مختلف عقیدتی، تفسیری، انسان شناسی، اخلاق و به خصوص فلسفه که تخصص ویژه ایشان بود، مرور کرد. آن مرحوم دین فلسفی را به خوبی تبیین کرده و فتح البابی در خصوص فلسفه مضاف برای آیندگان ایجاد کرده بود.

وی، سرباز حریم ولایت بودن را از ویژگی های بارز آیت الله مصباح یزدی در بعد نظری دانسته و بیان داشت: با توجه به اینکه مدل انقلاب اسلامی و تئوری ولایت فقیه بعد از دوران حضرات معصومین علیهم السلام تجربه دوران اول را پشت سر می گذاشت، نیازمند افرادی بود که با شناخت عمیق و دقیق از مبانی بتواند در مقابل  هجمه ها  و شبهات رایج در دهه های اول انقلاب از این تئوری دفاع جانانه بکند. علامه مصباح یزدی از مدافعان اصلی این نظریه به شمار می‌آید. از نظر او، ولایت فقیه تنها شکل ممکن حکومت اسلامی محسوب می‌شود و حکومت اسلامی فقیه از همه اختیارات معصوم برخوردار است.

حجت الاسلام جلیلی افزود: او حاکمیت و مشروعیت ولی‌فقیه را از سوی خداوند و امام زمان(عج) و ولی‌فقیه را منصوب از ناحیه آنها می‌دانست و بر آن بود که مردم و مجلس خبرگان تنها وظیفه کشف و شناسایی ولی‌فقیه را برعهده دارند؛ البته اصل تأسیس حکومت اسلامی و ولایت فقیه منوط به تمایل و پذیرش مردم است و فقیه در اصل تشکیل حکومت اسلامی حق ندارد به اجبار و زور متوسل شود. 

وی گفت: آیت الله مصباح یزدی معتقد بود که زمامدار صالح باید ذهن مردم را نسبت به آنچه از اسلام نمی‌دانند هوشیار کرده و به آن‌ها آموزش دهد؛ البته در هر زمانی نیز نیاز‌های مردم مختلف است؛ در هر صورت باید بدانیم که مخالفت با ولی امر مسلمین به نوعی شرک است.

علامه ای شاگرد پرور برای مجامع علمی انقلاب

این مدرس حوزه و دانشگاه افزود: علامه مصباح در رابطه با حوزه تراز انقلاب نیز  با برشماری ارکان مهمی که حوزه را در تراز انقلاب اسلامی نگاه می‌دارد، معتقد به سه رکن بود که عبارتند از؛ شناخت صحیح نسبت به اسلام است، چه موضوعاتی را باید دانست و هم اینکه چطور باید آن‌ها را فرا گرفت.

حجت الاسلام جلیلی جایگزین پروری را یکی از ویژگی های شاخص آیت الله مصباح عنوان کرده و گفت: او با تاسیس موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی رحمت الله علیه نظریه پردازهای قوی را در حوزه علوم انسانی تربیت کرده که امروزه در مجامع دانشگاهی همه آنها جزو استوانه های علمی شناخته می شوند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1695725
ارسال نظر
نظرات