شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 10:58 منتشر شده در مورخ: 1399/10/20 شناسه خبر: 1696156
نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:

قدمت 100 ساله ایران در تولید واکسن‌ها/ واکسن ایرانی کرونا قطعاً اثرگذار و سالم‌تر است

قدمت 100 ساله ایران در تولید واکسن‌ها/ واکسن ایرانی کرونا قطعاً اثرگذار و سالم‌تر است
سید محمد پاکمهر گفت: نگاه کمیسیون بهداشت و درمان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است و از قبل نیز نگاه و دیدگاه کمیسیون در حمایت از واکسن داخلی بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید محمد پاکمهر، نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در گفتگو با خبرنگار عصراترک در رابطه با بیانات مقام معظم رهبری و ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور اظهار داشت: باتوجه به اینکه بیماری کرونا درمان قطعی ندارد، با گذشت یک سال از اپیدمی و شیوع این ویروس هیچ مرکز علمی و پزشکی نتوانسته است داروی انتخابی برای درمان این بیماری ارائه دهد.

وی با اشاره به اینکه تا به کنون در حوزه درمان، امکان شکست کرونا فراهم نشده، ادامه داد: بنابراین باید رویکرد بهداشت محور، رعایت پروتکل های بهداشتی، محدودیت های کرونایی مقطعی باشد و به عنوان راه حل سوم این موضوع در نظر گرفته شود که جامعه در مقابل این ویروس با استفاده از واکسن مصون شوند.

پاکمهر گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی و محدودیت های شدید مقطعی است و نمی توان تمام طول سال این روال ادامه پیدا کند، قطعا برای طولانی مدت نمی تواند پاسخگو باشد.

نائب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس یکی از راه های مهم در بحث بیماری کرونا را تولید واکسن خواند و گفت: رویکرد باید تامین واکسن برای مردم باشد که می تواند تولید داخل کشور و یا وارداتی باشد.

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه کمیسیون بهداشت و درمان در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری است، گفت: فرمایشات رهبری فصل الخطاب است و 100 درصد پیرو این فرمایشات هستیم و از قبل نیز نگاه و دیدگاه کمیسیون در حمایت از واکسن داخلی بوده است.

وی با اشاره به اینکه موافق واردات واکسن از خارج کشور به ویژه واکسن فایزر که تولید کشور آمریکا و آلمان است، نیستیم گفت: باتوجه به اینکه این کشورها محدودیت های شدید و تحریم هایی دارویی را برای کشور ایران ایجاد کردند و هیچ رحمی به بیماران نداشتند، اما اکنون در مورد واکسن رویکرد مثبتی نشان دهند، در حالی که شرایط بیماری در کشور خودشان قابل قبول نیست، ایهام ایجاد می شود.

پاکمهر فرمایشات رهبری را منطبق بر واقعیاتی دانست که همچون چراغی در تاریکی برای تمام محافل علمی می درخشد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر هفت شرکت با چهار پلت فرم در حال تولید واکسن هستند که دو شرکت به مرحله تست فاز انسانی رسیده اند و مرحله انسانی در حال انجام است که تاکنون موفق بوده اند.

نماینده مردم پنج شهرستان خراسان شمالی یادآور شد: رویکرد کشور و کمیسیون بهداشت و درمان بر این است که واکسن حتما در داخل کشور تولید شود، زیرا در آینده بیماری ها و عوامل بیماری زا مشابه بیماری کوید 19  با ایجاد بیماری های جدید ممکن است ایجاد شود.

 

قدمت 100 ساله ایران در تولید واکسن ها

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه پایه تولید واکسن در داخل کشور وجود دارد، گفت: ایران با قدمت بیش از یکصد سال در گروه کشورهای پیش قدم و جلودار در تولید واکسن بوده است.

پاکمهر با اشاره به اینکه باید رویکرد تولید واکسن داخلی وجود داشته باشد، افزود: مشابه بیماری کرونا در گذشته همچون سارس تجربه شده و ممکن است در آینده اتفاق بیفتد.

وی اضافه کرد: در رابطه با مباحث تولید واکسن با دشمنی هایی که آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران دارد، اینکه کشور بتواند مسیر خودکفایی، استقلال و قطع وابستگی ها را ایجاد کند، یک دستاورد بزرگی است.

پاکمهر یادآور شد: کشور ایران به لحاظ جایگاه علمی در مقایسه با کشورهای دیگر عقب نیست و امکانات و تجهیزات مورد نیاز، باید تقویت شود تا به تولید واکسن داخلی برسد.

 

واکسن تولید داخل قطعا اثرگذار و سالم تر خواهد بود

نائب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: واکسن داخلی باتوجه به اینکه روی مردم کشور تست می شود، قطعا اثرگذار و سالم تر خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه واکسن دو ویژگی باید داشته باشد، گفت: در شرایط فعلی سالم بودن واکسن یک شرط است و اینکه مردم به این واکسن اطمینان داشته باشند و بدانند تمام سیر مراحل در کجا تولید شده و هیچ گونه مخاطرات بیولوژیک نداشته باشد.

پاکمهر بیان داشت: وقتی واکسن در ایران روی افراد متعدد تست شود، مردم با اطمینان بیشتری برای تزریق خواهند رفت.

وی میزان اثرگذاری واکسن را ویژگی دوم خواند و گفت: بعد از تزریق واکسن باید دیده شود که بدن ایمن می شود و امکان بازگشت مجدد بیماری وجود دارد یا نه.

نائیب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس افزود:  واکسن های ساخت داخل نسبت به تولید سایر کشورها می تواند موثرتر باشد.

پاکمهر در انتها با اشاره به اینکه نگاه بر تولید واکسن داخلی است، خاطرنشان کرد: بینش قوی و عمیق مقام معظم رهبری در مورد واکسن آمریکایی، آلمانی و انگلیسی با توجه به سابقه ای که نسبت به فرآورده های خونی از کشور فرانسه وجود دارد، بهترین چراغ راهنما برای مجامع علمی و پزشکی است که 100 درصد و بدون ایهام و شک آن را پیگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1696156
ارسال نظر
نظرات