شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 13:43 منتشر شده در مورخ: 1399/10/20 شناسه خبر: 1696249
رئیس انجمن ویروس‌شناسی کشور:

واکسن‌های موجود در جهان به دلیل اضطرار تزریق می‌شوند/ تامین زیرساخت‌های لازم، واکسن داخلی را سریعتر به نتیجه می‌رساند

واکسن‌های موجود در جهان به دلیل اضطرار تزریق می‌شوند/ تامین زیرساخت‌های لازم، واکسن داخلی را سریعتر به نتیجه می‌رساند
علیجان تبرایی گفت: واکسن هایی که در جهان تولید شده به دلیل شرایط موجود و اضطرار در حال تزریق شدن است و ممکن است در استفاده از این واکسن ها عوارضی حتی بعد از یکسال هم مشاهده شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، علیجان تبرایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری گلستان ما، درباره تولید واکسن ایرانی کرونا، اظهار کرد: تولید واکسن ایرانی در حال طی کردن مراحل آزمایشی است که هنوز کامل نشده و مراحل بالینی آن در حال انجام است.

وی یادآور شد: حداقل 6 ماه آینده می توانیم با قطعیت بگوییم که واکسن های ایرانی قابلیت خوبی دارند و در اصل 10 سال طول می کشد تا از عملکرد مطلوب و 100 درصدی واکسن مطمئن شد.

رئیس انجمن ویرورس شناسی کشور با بیان اینکه واکسن یکی از راه های موثر کنترل بیماری ها است، تصریح کرد: همه تلاش های ما باید برای تولید واکسن مناسب و ایمن در کشور باشد.

وی  اضافه کرد: از جهت علمی قطعا تا زمانی که واکسن های ما به آن مرحله 100 درصد نرسیده باید از کشورهای مطمئن واکسن تهیه کرد.

تبرایی با بیان اینکه واکسن هایی که در جهان تولید شده به دلیل شرایط موجود و اضطرار در حال تزریق شدن است، متذکر شد: ممکن است در استفاده از این واکسن ها عوارضی هم حتی بعد از یکسال  مشاهده شود و حتی ممکن است بعد از چند سال بگویند که به درد نمی خورد و قابل استفاده نیست، همانطور که چند داروی استفاده شده از سوی بهداشت جهانی تایید نشد و از روند درمان خارج شده است.

عضو شورای مشورتی مدیریت بیماری کرونا بیان کرد: روند ساخت واکسن داخلی خوب است و باید زیرساخت های لازم تامین شود تا بتوانیم سریعتر به نتیجه برسیم و حتی نیاز است تکنولوژی های دیگر در کشور خودمان راه اندازی کنیم که نیازمند حمایت بیشتر هستیم.

تبرایی در پایان خاطرنشان کرد: قطعا تا واکسن های خودمان تولید شود باید واکسن های که از جهت علمی و چه از جهت امنیتی مناسب باشد استفاده کرد؛ البته تزریق واکسن نیز برای افراد اجباری نیست.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1696249
ارسال نظر
نظرات