شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 16:15 منتشر شده در مورخ: 1399/10/20 شناسه خبر: 1696321
استاد علوم سیاسی:

ایجاد شکاف عمیق بین احزاب داخلی آمریکا/ هرج و مرج در کنگره آمریکا ابرقدرتی این کشور را زیر سؤال برد

ایجاد شکاف عمیق بین احزاب داخلی آمریکا/ هرج و مرج در کنگره آمریکا ابرقدرتی این کشور را زیر سؤال برد
مجید روحی استاد علوم سیاسی با اشاره به شکاف عمیق بین احزاب داخلی آمریکا گفت: جریانات کنگره در واقع ابرقدرتی این کشور را زیر سؤال برده و آمریکا دیگر به عنوان کعبه آمال در جهان مطرح نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید روحی در گفتگو با خبرنگار ۸دی، با بیان اینکه اتفاقات اخیر کنگره آمریکا نشان دهنده آن است فروپاشی نظامی که خود را مهد لیبرال دموکراسی می‌داند نزدیک است اظهار کرد: البته این فروپایشی به معنای تغییر آنی نظام مستقر در آمریکا نیست بلکه اعتبار این کشور از منظر ادعاهایی از قبیل مدافع حقوق بشر بودن، تخریب شده است.

کارشناس علوم سیاسی با تاکید بر اینکه دموکراسی به عنوان پایه استراتژی کلان آمریکا، اعتبار خود را از دست داده است گفت: نظام دو قطبی که پس از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا شدت گرفت و طرفداری گروه‌های تندرو از وی، شکافی ایجاد کرد که علاوه بر جنبه‌های اقتصادی، از لحاظ سیاسی این کشور را بیشتر از عوامل دیگر تحت تاثیر قرار داده است.

وی با اشاره به اینکه پس از جنگ جهانی دوم، هرگز شکافی تا این سطح بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکا مشاهده نشده است تصریح کرد: این شکاف در انتخابات اخیر آمریکا به اوج خود رسید و ترامپ نیز به آن بیشتر دامن زد.

این استاد دانشگاه با اشاره به نظریات مطرح شده درباره نزدیک بودن افول آمریکا و شروع دوران پساآمریکا خاطرنشان کرد: قدرت نرم ابزار اصلی قدرت آمریکا است و جریانات کنگره در واقع قدرت مردم آمریکا و ابرقدرتی این کشور را زیر سوال برده است.

روحی ادامه داد: هرج و مرج در کنگره آمریکا تمامی ادعاهای سردمداران این کشور مبنی بر مفید بودن سیستم لیبرال دموکراسی در تمام دنیا را زیر سوال برد و علاوه بر این، قدرت رهبری آمریکا در کشورهای مختلف از بین رفته است.

کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه اگر اتفاق مشابه کنگره آمریکا در کشورهای مخالف این کشور رخ می‌داد با واکنش گسترده رسانه‌ها همراه می‌شد گفت: رسانه‌ها، شبکه‌های ماهواره‌ای و فضای مجازی ابزار سیاست خارجی آمریکا هستند و مطابق با منافع این کشور فعالیت می‌کنند لذا در اتفاقات اخیر، از پوشش اعتراضات مردم در کنگره امتناع ورزیدند.

روحی با اشاره به اینکه اگر مباحث مربوط به کنگره آمریکا در شورای امنیت مطرح می‌شد توسط کشورهای موافق سیاست‌های آمریکا مانند انگلیس وتو می‌شود افزود: سازمان‌های حقوق بشری در خدمت منافع آمریکا هستند و به جریانات اعتراضی که خلاف منافع آمریکا باشد، واکنش نشان نمی‌دهند.

پایه‌های دموکراسی در آمریکا سست شده است

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در حال حاضر پایه‌های دموکراسی در آمریکا سست شده است خاطرنشان کرد: نظام آمریکا دو قطبی شده و حقوق اقلیت‌ها در آن نادیده گرفته می‌شود و افزایش نرخ بیکاری و بحران‌های داخلی وضعیت ناپایداری را در این کشور به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه بایدن و تیم همفکر او “بین‌الملل گرایان” هستند افزود: این تفکر خواهان دخالت در کشورهای دیگر است و معتقدند آمریکا برای رهبری نظام‌های بین‌الملل نیازمند مداخله در امور سایر کشورها است و بایدن ادامه دهنده سیاست‌های دولت اوباما خواهد بود.

روحی با اشاره به اینکه پس از روی کار آمدن بایدن، شکاف‌های داخلی در آمریکا به قوت خود باقی خواهد ماند اظهار کرد: نخبگان آمریکایی دیگر تمایلی به حضور ترامپ در قدرت نداشتند لذا به سراغ بایدن رفتند اما سیاست‌های گذشته آمریکا به قوت خود باقی می‌ماند.

وی با اشاره به اینکه وجهه بین‌المللی آمریکا و کعبه آمال بودن آن برای مردم دنیا نابود شده است بیان کرد: پس از آغاز به کار بایدن، فضای دوقطبی و اختلافات درون گروهی در آمریکا کماکان ادامه می‌یابد اما این که بگوییم این نزاع‌ها به جنگ داخلی منجر می‌شود، بعید به نظر می‌رسد اما اثرات مخرب آن در جامعه آمریکا پابرجاست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1696321
ارسال نظر
نظرات