شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 09:00 منتشر شده در مورخ: 1399/10/21 شناسه خبر: 1696440
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز:

مردم ما نباید سوژه آزمایشگاهی کشورهای دیگر شوند

مردم ما نباید سوژه آزمایشگاهی کشورهای دیگر شوند
بهمن ترابی پور گفت: باید برای مرم شفاف سازی کرد تا تحت تاثیر موج های رسانه ای قرار نگیرند زیرا مردم ما نباید سوژه آزمایشگاهی واکسن هایی باشند که هنوز فاز انسانی را به موفقیت به پایان نرسانده و بسیاری از دریافت کنندگان را به کام مرگ کشانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ دکتر بهمن ترابی پور عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در گفتگوی تفصیلی با خبرنگار رهیاب، در خصوص تاثیر گذاری واکسن های خارجی تا به امروز، اظهار داشت: شرکت فایزر یکی از شرکت‌های تجاری بزرگ در دنیا است؛ بزرگترین شرکت دارویی آمریکا که هدف اصلی آن به یقین اقتصادی است و نگاهی به سلامت جوامع ندارد و می‌خواهد در این قضیه یک معامله را انجام دهد و محصول خود را به فروش برساند.

جریمه 2 هزار میلیاردی شرکت فایزر برای دروغگویی 
 
وی افزود: در سال 2005 دولت فدرال آمریکا، شرکت فایزر را به دلیل گمراه کردن مردم از طریق بزرگنمایی در تبلیغات محصولاتش غیرمجاز اعلام کرد و تولیدات این شرکت از بازار جمع اوری شد.
 
ترابی پور گفت: یکی دیگر از اتهام های وارده به فایزر این بود که با پرداخت رشوه به شرکت های بیمه بزرگ، حمایت آن ها از کاربرد غیرمجازبرخی داروها را کسب کرده بود سپس فایزر مجبورشد تعهدنامه ای را برای اینکه بازرسان فدرال نظارت بیشتری بر داروهای تولیدی این شرکت اعمال کنند، امضا نماید،بنابراین این شرکت سابقه خوبی در بحث قضایی محصولات ندارد.
 
دلالان اقتصادی پشت پرده خرید واکسن فایزر
 
این استاد دانشگاه عنوان کرد: پروپاگاندای رسانه ای با آگاهی بر اثرگذاری بالای فضای مجازی معمولاً حقایق علمی را به گونه دیگری در این فضا منتشر می کنند تا به اهداف تجاری خود دست پیدا کند که البته همیشه پشت پرده این جریانات متاسفانه مدیریت سیاست مداران و دلالان اقتصادی است.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز در ادامه با بیان اینکه طبق مطالعات اخیر که سازمان غذا و داروی آمریکا انجام داده، اثر شوک آنافیلاکسی از تزریق واکسن فایزر 10 برابر  بیشتر از واکسن آنفولانزا است، افزود: آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک مهلک است که می‌تواند باعث شوک، افت ناگهانی فشار خون و مشکل تنفسی شود که آمار و گزارش درستی نیز در این رابطه ارائه نداده اند همچنین مسائل بالینی و اثرات جانبی واکسن فایزر برای افراد در سنین مختلف و با بیمارهای زمینه ای و در معرض خطر هنوز اثبات نشده است.
 
وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از نکاتی که باید به آن توجه داشت قیمت بالای هر دوز این واکسن  و شرایط ویژه نگهداری آن در دمای منفی 70 درجه سانتی گراد است که زیرساخت این موضوع در کشور ما وجود ندارد.
 
تحریم ها مانعی برای نجات مردم از چنگال کرونا

ترابی پور ادامه داد: از سوی دیگر 67درصد کشورهای کم درآمد در دنیا با میزان دوزی که خریداری می کنند فقط می توانند 10 درصد جمعییت شان را در سال 2021 واکسینه کنند علتش هم این است که کشورهای اروپایی 3 تا 5 برابر واکسن را پیش خرید کردند، این اقدام اروپاییان با کاهش در آمد ارزی و تحریم بانکی مانعی شدند برای کشورهایی چون ایران تا نتوانند واکسن را تهیه کنند و این مسئله نشان دهنده دشمنی غرب با ایران است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز اضافه کرد: باید توجه داشت که سالهاست امریکا کشور ما را از از مواد اولیه تولید مسکن و آنتی بیوتیک ها و داروی حیاتی بیماری های خاص مثل سرطان علی الخصوص در سال های اخیر تحریم کرده و مقصر اصلی نابه هنجاری ها و مشکلات در حوزه سلامتی بیماران و راهبردهای وزارت بهداشت ما در بخش سلامت بوده است،حال این سوال پیش می آید چه اتفاقی افتاده که عده ای امروز درکشور به دنبال خرید واکسن فایزر هستند در حالیکه هیچ واکسن آنتی کووید 19فاز مطالعات انسانی را به اتمام نرسانده است.

خرید واکسن فایزر یک خیانت جهانی است

وی عنوان کرد: واکسن فایزر فقط 15 روز قبل از واکسن ایرانی وارد فاز اولیه مطالعاتی انسانی آن هم با تعداد اندک شده است و فاصله ای با مطالعات واکسن ایرانی بر داوطلبین ندارد لذا تمام شواهدعینی نشان می دهد که هدف اصلی فایزر رویکرد اقتصادی و تجاری است اما نکته مهمتر این است که کسانی می خواهند این نمونه را پایلوت و درسطح جهان آزمایش کنندتا پس ازآن که اثرات جانبی را نشان داد بتوانند فرآیندهای تکمیلی دارو را ادامه دهند، این اقدام یک خیانت جهانی است و کشور ها باید هشیار باشند.

عضو شورای مرکزی بسیج جامعه پزشکی خوزستان ادامه با اشاره به تاکیدات روز گذشته رهبرانقلاب درباره ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور، افزود: رهبر انقلاب قطعاً با عمق و اشراف کامل تری از مسائل روز مطلع هستند و گزارشات بسیار دقیقی به ایشان می رسند، بنابراین ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و انگلیسی یقیناً براساس گزارش های متخصصین امر صورت گرفته است.
 
هنوز واردات خون های آلوده از فرانسه یادمان نرفته
 
ترابی خاطرنشان کرد: این بیانات رهبر انقلاب در راستای بدعهدی ها و تحریم های این دو کشور حتی در زمینه واردات دارو برای بیماران خاص صورت پذیرفته و نباید از کشوری که اینگونه ما را تحریم کرده و به بیماران ما هم رحم نکرده، انتظار دلسوزی داشته باشیم. هنوز موضوع واردات خون های آلوده از فرانسه یادمان نرفته که موجب ابتلای بیماران هموفیلی ما به ویروس ایدز شد.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به سخنان رهبر انقلاب درباره واکسن داخلی گفت: دانشمندان ما تنها 15 روز پس از تزریق اولین دوز از واکسن فایزر، واکسن ایرانی را وارد فاز انسانی کردند و تاکنون این تولید موفقیت آمیز بوده است که باید موضوع حمایت از واکسن ایرانی توسط رسانه ها، مسئولان، متخصصان و خواص، در جامعه فرهنگسازی شود.
 
واقعیت ها را به مردم بگویید
 
وی افزود: رهبرانقلاب به درستی به بحران تلفات کرونا در آمریکا اشاره داشتند و اگر آنها از واکسن شان مطمئن هستند، جلوی مرگ و میر روزانه بیش از 4 هزار نفر در کشورشان را می گرفتند.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد: باید این واقعیت ها را به مردم گفت تا تحت تاثیر موج های رسانه ای قرار نگیرند زیرا مردم ما نباید سوژه آزمایشگاهی واکسن هایی باشند که هنوز فاز انسانی را به موفقیت به پایان نرسانده تا اثرگذاری آنها ثابت شود و اکنون بسیاری از دریافت کنندگان را نیز به کام مرگ کشانده است.
 
ترابی پور در پایان گفت: رهبر انقلاب با واردات واکسن به طور کلی مخالفت نکرده و فقط سه کشور را که سابقه خوبی در این زمینه ندارند را مثال زدند، بنابراین مسئولان ما باید با دقت و پرهیز از جو رسانه ای، واکسن مطمئن را از کشورهای دیگر جهان خریداری و وارد کنند.
 
انتهای خبر/
 
https://www.dana.ir/1696440
ارسال نظر
نظرات