شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:13 منتشر شده در مورخ: 1399/10/21 شناسه خبر: 1696593
یک استاد دانشگاه مطرح کرد؛

فرهنگ دینی-اسلامی؛ مصونیتی مقابل هجمه اقتصادی و نظامی خارجی

فرهنگ دینی-اسلامی؛ مصونیتی مقابل هجمه اقتصادی و نظامی خارجی
زهرا سادات موسوی گفت: فرهنگ دینی-اسلامی ما مشحون از ارزش هایی است که می تواند جامعه اسلامی ایران را در زمان حادثه در مقابل هجوم اقتصادی و حتی نظامی خارجی بیمه کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  استاد دانشگاه البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: سبک زندگی بخشی از فرهنگ اجتماع است که به صورت الگوواره ای به رفتارهای آحاد جامعه یا بخش های مختلفی از آنها در عرصه های مختلف زندگی از جمله در عرصه اقتصادی جهت می دهد و رنگ و بو می بخشد.

زهرا سادات موسوی ادامه داد: سبک زندگی غالب در اجتماع جهانی‌شده امروز دنیا سبک زندگی غربی است که با ابزارهای مختلف ترویج می شود و سعی در تسخیر فرهنگ ها و از میدان بدر کردن رقبای کوچک بومی در مناطق مختلف دارد.

وی افزود: سبک زندگی به ویژه در عرصه اقتصادی چنانچه به صورت صحیح شکل گیرد، می تواند به عاملی تقویت کننده تبدیل شود و قدرت مقاومت را دو چندان کند و اگر به صورت ناصحیح در جریان باشد و با تجمل، اسراف، تبذیر، اتراف و ...همراه باشد، خود به مانعی در مسیر پیشرفت تبدیل می شود و حتی ممکن است موانع دیگر مسیر را تشدید کند؛ همان طور که سبک زندگی ناصحیح اقتصادی در زمینه مصرف، سرمایه گذاری و پس انداز سبب تشدید آثار تحریم های اقتصادی در گذشته شد و در صورت اصلاح نشدن می تواند آثار بیشتری بر جا گذارد.

این کارشناس تصریح کرد: اثبات نقش و اهمیت مفهوم سبک زندگی اقتصادی بر برنامه ها و سیاست گذاری های اقتصادی کشورها سبب شده است نهادهای سیاست گذار و متولی اقتصاد و فرهنگ در جوامع پیشرفته پیگیر نظام کارآمدی در زمینه ترویج سبک زندگی مد نظر خود به ویژه در عرصه اقتصاد باشند.

موسوی گفت: بررسی اجمالی برنامه هایی که برای شکل دهی و ترویج الگوهای غربی در سبک زندگی اقتصادی دنبال می شود نشان می دهد که هدف از این برنامه ها، شکل گیری الگوهایی در رفتارهای آحاد جامعه است که موید سبک زندگی مطلوب و مد نظر نظام اقتصادی لیبرال سرمایه داری باشد.

وی افزود: سبک زندگی اقتصادی را شاید بتوان حلقه مفقوده بسیاری از ناهنجاری های رفتاری در حوزه اقتصاد دانست که متاسفانه در کشور ما مغفول مانده است و به ویژه با وجود داعیه تلاش برای شکل دهی به جامعه الگوی اسلامی، به همتی مضاعف نیاز دارد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: اولین گام برای اصلاح را می توان ارزیابی وضعیت موجود سبک زندگی اقتصادی و مقایسه آن با وضعیت مطلوبی دانست که در الگوهای دینی و سیره معصومین (ع) تجلی یافته است.موسوی گفت: تجربیات جنگ های اقتصادی قرن بیستم نشان می دهد هجوم فکری و فرهنگی با هدف تحت تاثیر قرار دادن سبک زندگی مردم جامعه هدف همواره مد نظر قدرت های بزرگ بوده است و تحقیقات موجود نشان می دهد هر دو طرف برای حفظ فرهنگ و سبک زندگی اقتصادی مردم خود مبتنی بر ارزش های اقتصادی سرمایه داری و سوسیالیستی بسیار کوشیده اند.

وی افزود: فرهنگ دینی-اسلامی ما مشحون از ارزش هایی است که می تواند جامعه اسلامی ایران را در زمان حادثه در مقابل هجوم اقتصادی و حتی نظامی خارجی بیمه کند.

این کارشناس در خاتمه خاطر نشان کرد: سبک زندگی نبوی و علوی مستخرج از متون دینی در عرصه های مصرف، کار و تولید، ایثار و از خودگذشتگی، تعاون و همکاری و ... می تواند بر میزان آمادگی و اقتدار داخلی بیفزاید و دشمنان را از نتایج اقدامات مأیوس سازد ضمن اینکه در مسیر پیشرفت همه جانبه اجتماع نیز نقش آفرین و موثر باشد.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1696593
ارسال نظر
نظرات