شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:13 منتشر شده در مورخ: 1399/10/21 شناسه خبر: 1696665
دردهای یک منطقه حاشیه‌نشین؛

بی‌مهری به 14 هزار شهروند مسکن مهر ماهدشت کرج 9 ساله شد/ کمپ ماده 16، سگ‌های ولگرد، حلقه دره و نخاله ساختمانی؛ 4کابوس مردم

بی‌مهری به 14 هزار شهروند مسکن مهر ماهدشت کرج 9 ساله شد/ کمپ ماده 16، سگ‌های ولگرد، حلقه دره و نخاله ساختمانی؛ 4کابوس مردم
کمبود فضاهای آموزشی، درمانگاه و مراکز بهداشتی و مجموعه‌‌های فرهنگی و ورزشی تنها بخشی از کمبودهایی است که ساکنان مسکن مهر ماهدشت با آن مواجه هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، «برخی طرح‌ها همانند مسکن مهر ماهدشت بدون زیرساخت مناسب و پیوست های لازم ایجاد شده، از این رو جمعیتی بیش از 14 هزار نفر در ان منطقه ساکن شدند که با مشکلاتی همچون بوی نامطبوع زباله مواجه هستند». این انتقادی بود که روز شنبه 20 دی ماه استاندار البرز در حاشیه جلسات کارگروه زیربنایی و کمیسیون ماده 5 استان به آن اشاره کرد.

سال هاست منطقه ماهدشت کرج با مشکلات دست و پنجه نرم میکند و امروز کار به جایی کشیده است که حتی عزیزالله شهبازی نماینده دولت هم از وضعیت به وجود آمده در این منطقه گلایه دارد، چندی پیش نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی هم به عدم برآورد دقیق از نیازهای استان اشاره کرد.
 
مهدی عسگری مسکن مهر ماهدشت را مصداق این عدم برآورد نیازها دانست و معتقد بود که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان البرز باید پیش از این برآوردهای دقیقی از نیازهای استان انجام می‌داد که این امر انجام نشده است، باید تخصیص ها متناسب با تراکم جمعیتی و سرانه باشد.
 
کمپ ماده 16 که با توجه به نزدیکی آن به منطقه مسکونی سبب تشدید آسیب‌های اجتماعی می‌ شود از موارد اعتراضی مردم ماهدشت است که نیاز است تا در اصلاح این موارد به یک سرانجامی برسیم.
 
 
فردین حکیمی مدیر کل محیط زیست البرز هم می گوید؛ بوی بدی که به دلیلی نزدیکی مرکز حلقه دره به شهرک‌ های مسکونی و فرودگاه پیام اسشمام می‌شود هنوز حل نشده و نمی ‌توانیم آن را انکار کنیم. وقتی در حلقه دره دفن حداکثری زباله و بازیافت حداقلی داریم، طبیعی است که وضعیت منجر به تولید حجم بیشتر شیرابه و در نتیجه انتشار بوی نامطبوع در محیط پیرامونی شود.
 
البته یکی از مشکلات مهم درمرکز دفن زباله حلقه دره  نغییرات پی در پی پست ‌های مدیریتی در این مجموعه است، یک مدیرجدید در این مجموعه طرح، برنامه و پروژه ارائه می ‌دهد و دیگر مدیر با آمدنش پیشرفت فیزیکی در امورات این مرکز ایجاد می‌کند. وقتی مدیر دیگری روی کار می‌آید که تمامی اقدامات انجام شده در گذشته را نفی می‌کند و متاسفانه این موضوعات آفت جان  در حوزه پسماند کرج شده است.
 
البته علیرضا عباسی دیگر نماینده مردم کرج در مجلس هم از جانمایی غلط کمپ ماده ۱۶ همجوار شهرک پیام انتقاد کرده و می گوید؛ نمایندگان استان با جانمایی کمپ ماده ۱۶ ترک اعتیاد در نزدیکی مسکن مهر ماهدشت کاملا مخالف هستند و متاسفانه همه معضلات و ناهنجاری‌های استان در ماهدشت تجمیع شده است.
 
 
حتی احساس نارضایتی برای مردم ماهدشت و شهرک پیام هم مناسب نیست و معلوم نبوده جانمایی بر چه اساسی انجام شده است. بهترین کار این است که با توجه به مخالفت همگانی با این طرح‌، فعلاً تا جانمایی درست دستگاه‌های متولی باید صبر کنند. ما مطالبه کردیم پای مطالبه‌ به هم می‌ایستیم.
 
مهدی عسگری هم معتقد است که بخشی از مشکلات ماهدشت توسط خدمات مدیریت شهری با جمع آوری نخاله و ساخت و ساز معابر ارائه شده است و دیگر مشکلات ساکنین از جمله احداث کلانتری، سرانه های آموزشی و فضای سبز نیازمند حمایت استانی است.
 
نزدیکی و همجواری کمپ ماده 16 هم با مجتمع مسکن مهر و بافت مسکونی این منطقه، منجربه تشدید آسیب های اجتماعی خواهد شد لذا نیازمند تأمل در پیشرفت احداث این کمپ است.
 
البته تیرماه سال جاری سفره درد دل شهردار ماهدشت با خبرنگاران باز شد و اینگونه مشکلات این منطقه را بیان کرد؛ در پروژه مسکن مهر ماهدشت حدود ۱۱ هزار واحد ساخته شده که پیمانکاران نسبت به انتقال نخاله‌ های ساختمانی بی توجه بوده‌اند و حالا باعث شده در گوشه و کنار این شهرک شاهد کوه‌های نخاله ساختمانی باشیم.
 
کمبود فضاهای آموزشی،  درمانگاه و مراکز بهداشتی و مجموعه‌های فرهنگی و ورزشی تنها بخشی از کمبودهایی است که ساکنان مسکن مهر ماهدشت با آن مواجه هستند. تجمع نخاله‌ها باعث می‌شود با کوچکترین باد گرد و خاک به راه بیفتد و این امر باعث نارضایتی ساکنان شده است.
 
 
نباید فراموش کنیم این مجموعه حدود ۱۵ هزار نفر جمعیت دارد و اگر به طور میانگین هر کدام از آنها روزی ۷۰۰ گرم زباله تولید کنند، حجم زیادی زباله تولید می شود که باید توسط شهرداری جابه جا شود. برخی تصور می کنند بعد از ساخته شدن این واحدها و تحویل آن به مردم دیگر وظیفه شهرداری است که صفر تا صد کمبودهای این شهرک را حل کند در حالی که این تصور نادرست است.
 
درست است که شهرداری باید پیگیر ایجاد مراکز مختلف رفاهی و خدماتی در شهر باشد ولی متولی ساخت بیمارستان، مدرسه، مجموعه ورزشی و ... دستگاه‌های دیگر هستند. اگر هر دستگاهی به وظیفه خود برای ارائه خدمات مطلوب به مردم عمل کند مشکل ساکنان مسکن مهر ماهدشت به مرور حل می‌شود.
 
و اما مسکن مهر ماهدشت با گذشت بیش از 9 سال از زمان ساخت و سکونت در آن هنوز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند. البته استاندار البرز 4 دی ماه در بازدیدی از اینکه منطقه اعلام کرده بود که فرماندار کرج در یک فرصت 10 روزه برای احصا مشکلات و موانع مسکن مهر ماهدشت اقدام کند تا برای اختصاص اعتبارات لازم جهت ارتقا زیرساخت ‌ها، تصمیم گیری شود.
 
ختم کلام...
 
حال باید دید مسکن مهر ماهدشت رنگ خوشی ها و خدمات شهری را به چشم خواهد دید یا همچنان بعد از گذشت 9 سال از بی توجهی مسئولین به این منطقه رنج می برد.
 
 
 
 


انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1696665
ارسال نظر
نظرات