شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 22:51 منتشر شده در مورخ: 1399/10/21 شناسه خبر: 1696842
عراقچی خطاب به دیپلمات کره:

از سیاسی کردن موضوع توقیف نفتکش و تبلیغات بی حاصل بپرهیزید

از سیاسی کردن موضوع توقیف نفتکش و تبلیغات بی حاصل بپرهیزید
معاون وزیر خارجه ایران در دیدار قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی مسدود ماندن منابع ارزی ایران در کره را ناشی از فقدان اراده سیاسی دولت سئول خواند و به وی توصیه کرد که از سیاسی کردن موضوع توقیف نفتکش و تبلیغات بی حاصل بپرهیزند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «چوی جونگ کان» قائم مقام وزارت امور خارجه کره جنوبی که در راس هیأتی از مقامات سیاسی و مالی آن کشور به تهران سفر کرده  است،  بعدازظهر امروز (۲۱ دی ۱۳۹۹) با «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

 
در این دیدار مقام کره ای تاکید کرد که سفر وی به تهران نشان دهنده اهمیتی است که آن کشور برای توسعه مناسبات با ایران قائل است.
 
وی عنوان کرد: کره جنوبی درصدد است که در سال جدید میلادی با حل مشکلات در روابط دو کشور، اعتماد را به روابط بازگرداند.
 
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به مسدود شدن منابع مالی ایران در کره اظهار داشت: حدود دو سال و نیم است که بانکهای کره ای به طور غیر قانونی منابع ارزی ایران را به دلیل آنچه ترس از تحریمهای آمریکا ذکر می شود، مسدود  کرده اند. این اقدام که تنها تسلیم شدن در برابر باج خواهی آمریکا است قابل قبول نمی باشد و طبعا توسعه روابط نیز تنها زمانی معنا دار خواهد بود که این مشکل حل شود. 
 
عراقچی با اشاره به ناموفق ماندن مذاکرات مختلفی که در این مدت با مقامات کره ای به ویژه توسط بانک مرکزی کشورمان صورت گرفته است، گفت از نظر ما مسدود ماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از آن که به‌ دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا باشد ناشی از فقدان اراده سیاسی نزد دولت کره جنوبی است.
 
وی از قائم مقام وزارت امور خارجه آن کشور خواستار اهتمام جدی سئول  برای یافتن سازوکار لازم برای حل این موضوع،  به عنوان اولویت اول در روابط دو کشور شد.
 
مقام کره ای تاکید کرد که فراهم آوردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود در کره از جمله اولویتهای دولت آن کشور نیز است و سئول مصمم است که این موضوع را تا حل نهایی پیگیری کند.
 
عراقچی در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر خارجه کره مبنی بر کمک به حل موضوع توقیف نفتکش کره ای خاطر نشان کرد که توقیف این کشتی در خلیج فارس و آبهای ایران صرفا اقدامی بر پایه ملاحظات فنی و به دلیل آلودگی زیست محیطی بوده و رسیدگی به موضوع از سوی مقامات قوه قضائیه آغاز شده است.
 
عراقچی به طرف کره ای توصیه کرد از سیاسی کردن موضوع و تبلیغات بی حاصل خودداری کرده و اجازه دهد روال قانونی رسیدگی در دادگاه مربوطه در آرامش طی شود.
 
معاون وزیر خارجه ایران هفته گذشته نیز به شبکه تلویزیونی ان.اچ.کی ژاپن توقیف نفتکش کره جنوبی را مربوط به وجوه مسدود شده ایران در این کشور ندانست و‌ گفت کره حق نگهداری اموال ایران را ندارد.
 
به گزارش فارس، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ۱۵ دی ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران از سفر این دیپلمات کره ای به منظور گفت و گو درباره دارایی مسدود شده ایران در سئول خبر داد. بعد از آن نیروی دریایی سپاه نیز اعلام کرد که یک نفتکش متعلق به کره در خلیج فارس توقیف شده است.
 
سخنگوی وزارت امور خارجه عصر  دوشنبه نیز در مورد خبر توقیف کشتی کره ای گفت که بر اساس اخبار اولیه دریافتی از مقامات محلی، موضوع کاملا فنی است و کشتی به دلیل آلوده کردن دریا و با حکم قضایی، برای رسیدگی به تخلف به ساحل هدایت شده است.جمهوری اسلامی ایران هم مانند سایر کشورها نسبت به تخلفات مشابه و به ویژه آلوده کردن محیط زیست دریایی حساسیت دارد، لذا در چارچوب قوانین با آن برخورد می‌کند. 
 
 گفتنی است، در حالی که رسانه های کره سفر این دیپلمات کره را به موضوع نفتکش مرتبط کردند ولی خطیب زاده چندین بار در اظهاراتی اعلام کرد که این سفر مربوط به این نفتکش نیست و از قبل تنظیم شده است.
 
عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی نیز امروز در اظهاراتی عنوان کرد که ۷ میلیارد دلار پول ایران در کره جنوبی بلوکه شده است. هیأت کره‎ای وارد تهران شده و فردا با آن‌ها ملاقات خواهم کرد.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1696842
ارسال نظر
نظرات