شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 12:44 منتشر شده در مورخ: 1399/10/22 شناسه خبر: 1696945
ناگفته‌هایی از وصیت شهدا نسبت به فخرالذاکرین؛

سنگ تمام مداح دل‌ها برای سردار دل‌ها

سنگ تمام مداح دل‌ها برای سردار دل‌ها
تعداد قابل توجهی از شهدای تبریز در وصیت خود نوشته بودند که حاج فیروز در مجلس آنها نوحه سرایی کند؛ این نشان می‌داد که افرادی مثل حاج فیروز باعث تربیت چنین جوانانی شده اند و تا قیام قیامت هم خواهند بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریزبیدار، حاج فیروز زیرک کار مشهور به فخر الذاکرین از پیرغلامان دلسوخته اباعبدالله الحسین(ع) است که سالیان سال نوای سوزناک او بر دلها جلا می داد.

این مادح تبریزی اهل بیت(ع) سال های پایانی عمر خود را با سکوت معنی دار و ظاهری به سر کرد اما حضور او همواره در مجالس عزاداری، زینت محفل می شد.

بعد از گذشت چند ماه از درگذشت این شخصیت کم نظیر، بر آن شدیم تا در گفتگو با حسین، فرزند او به زوایای ناگفته ای از زندگی فخرالذاکرین بپردازیم.

مصلحت های سکوت ۸ ساله

حسین زیرک کار رمز و راز عدم مداحی پدر در سال های آخر عمر را چنین بیان می کند: حکمت و مصلحت خداوند بر سکوت در عرصه مداحی و خلوت فخرالذاکرین استاد حاج فیروز زیرک کار از سال ۹۱ تا زمان رحلت آن بزرگمرد رقم خورد اما در همین مدت حضور او در هر هیاتی، خیل کثیری از عاشقان اهل بیت(ع) را از شهرستان ها و استان های همجوار به محفل با شور و شعور او می کشاند.

وی از عشق و ارادت فخر الذاکرین به سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی سخن به میان آورده و می گوید: این ارادت باعث شد تا در اولین هفته شهادت جان گداز سردار دل ها با در خواست موکد فخرالذاکرین از سردار خرّم فرمانده سر افراز سپاه عاشورا دعوت به عمل آمد و آن بزرگوار با یک سخنرانی حماسی و روشنگرانه، مجلس را به وجد آورد. در همان مجلس به یاد ماندنی، این مداح مخلص امام حسین(ع) شال سیاه خود را به سردار عزیز هدیه دادند.

فرزند فخرالذاکرین به پیشقدم شدن پدر برای برپایی مراسم چهلم شهید سلیمانی اشاره کرده و می گوید: در این مراسم از برادر عزیز غلامرضا باغبان، همرزم آن سردار عزیز در جبهه مقاومت  دعوت شد که با سخنرانی تحلیلی ایشان از اوضاع سوریه و وضعیت داعش بهره ها برده شد که بانی آن حاج فیروز بود.

زیرک کار ادامه می دهد: این اقدامات سودمند با اراده خدای منان و الطاف و کرامات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و با حمایت های فخرالذاکرین به وقوع پیوست. باید سعی شود در هر شرایطی هیئت «قرآنی -ولایی» داشته باشیم؛ تا چه قبول افتد و چه در نظر آید.

مداح دلها

وی می گوید: بعد از برگزاری این مجالس، یکی از دوستان، حاج فیروز را با عنوان «مداح دل ها» یاد کرد. حقیقتا اگر حاج فیروزها مداحی نمی کردند و علم اسلام را برافراشته نگه نداشته و اسلام را به جوانان معرفی نمی کردند، شهدا هم تربیت نمی شدند. نفس های پاک حاج فیروز و تاثیرگذاری ایشان بر جوانان، بسیار شنیدنی است؛ تعداد قابل توجهی از شهدای تبریز در وصیت خود نوشته بود که حاج فیروز در مجلس او نوحه سرایی کند. این نشان از این است که افرادی مثل حاج فیروز باعث تربیت چنین جوانانی شده اند و تا قیام قیامت هم خواهند بود.

گوهری که هر قرن یکبار می آید / اهل بیت بیلسینه صاحاب دوردولار

زیرک کار می افزاید: یکی از علما می‌گفت «از این گوهرها در هر قرن فقط یک بار می آید.» بیشتر افراد از مداحی حاج فیروز می‌گوید اما زندگی شخصی ایشان از نکات بسیار مهمی حائز توجه است؛ تقوای ایشان و دوری از انواع صفات رذیله مثال زدنی است. شناخت ایشان از خداوند نیز از طریق اهل بیت(ع) و عنایات آن ها و تقوایشان بود. روابط ایشان با خانواده و ادعیه خوانی و قرآن و نماز شب و عبادات ایشان بوی اهل بیت(ع) می‌داد. تک تک لحظات زندگی ایشان با خدا و یاد او بود. زندگی ایشان سرمشق است. مطلب دیگر اینکه ما تبریزی ها می‌گوییم «اهل بیت بیلسینه صاحاب دوردولار» ایشان تحت کنترل خود اهل بیت بودند و ما به عینه این موضوع را دیدیم.

شگفت زدگی عراقی ها از سوز حاج فیروز

وی به ابراز علاقه خاص شیعیان عراق به حاج فروز نیز گفته و می افزاید: زمانی که مداحی ها فخرالذاکرین از شبکه های عراقی پخش شده بود، افرادی از نقاط مختل زنگ زده و گفته بودند حاج فیروز یک مداح معمولی نیست بلکه او یک عاشق است.

وی، ولایتداری حاج فیروز را از صفات بارز او دانسته و بیان می کند: در طول زندگی به هیچ حاشیه ای ورود پیدا نکرده و ولایتدار و تابع دستورات ولایت بود. در طول مدت عمر با برکت خود، ایشان به هیچ ارگانی وابسته نبودند و خود با کار سخت و تلاش زندگی خانواده را اداره می‌کرد.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1696945
ارسال نظر
نظرات