شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 13:36 منتشر شده در مورخ: 1399/10/23 شناسه خبر: 1697378
وقتی بازار لوازم آرایشی هم درگیر کرونا می شود

نصف شدن استفاده از لوازم آرایشی از زمان شیوع ویروس کرونا

نصف شدن استفاده از لوازم آرایشی از زمان شیوع ویروس کرونا
با شیوع ویروس کرونا هراس از خرید لوازمی که ممکن است آلوده به ویروس باشند دامان بازار لوازم آرایشی را گرفته و گردش این بازار را تا 60 درصد کاهش داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، با گذشت یک سال از زمان درگیری جهان به ویروس کرونا تاثیر این مسئله بر موضوعات جانبی بیشتر و بیشتر مشخص می شود. یکی از این مسائل استفاده بانوان از لوازم آرایشی است که این روزها جای خود را به زدن ماسک برای تامین امنیت سلامت داده است. آمار ها نشان می دهد بعد از شیوع ویروس کرونا استفاده از لوازم آرایشی کم تر از نصف شده است و فروش این محصولات در فروشگاه ها تا 60 درصد کاهش پیدا کرده.

متخصصان زیبایی با ابراز خوش حالی ازاین موضوع، بر سلامت بیشتر پوست بدون استفاده از مواد شیمیایی زیبایی تاکید می کنند. وجود فلزات سنگین در اکثر لوازم آرایشی موجود همچنین عدم توجه لازم در خرید انواع مرغوب و استاندارد این محصولات باعث  ورود مواد مضر شیمیایی به داخل بدن، ریزش مو و بیماری‌های پوستی به بدن می شود.

علاوه بر لزوم استفاده از ماسک که باعث پایین آمدن مصرف اقلام آرایشی شده است نگرانی قشر مصرف کننده ی این محصولات از ابتلا به بیماری کرونا از طریق لوازم آرایشی از عمده ترین دلایل پایین آمدن مصرف این محصولات است.

آقای فروشنده این روز ها از کسب و کار چه خبر؟

عصر همدان در مصاحبه با یکی از فروشندگان لوازم آرایشی از وضعیت این بازار سراغ گرفته است. این فروشنده با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار لوازم آرایش با زمان قبل از شیوع همه گیری قابل مقایسه نیست گفت: فعالیت های ما بیشتر به فروش محصولات بهداشتی محدود شده است تامحصولات آرایشی البته در این زمینه هم لوازم مورد استفاده برای چشم که ماسک مزاحمتی برای آن ایجاد نمی کند بیشتر به فروش می رود.

وی با بیان اینکه این شغل جزء مشاغل غیر ضروری به شمار می آید ادامه داد: تعطیلات زیادی که در این مدت داشتیم عامل مهمی در پایین آمدن آمار فروش لوازم آرایشی است.

این فروشنده ی لوازم آرایشی و بهداشتی گفت: بانوان به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی کمتر از منزل خارج می شوند و از خرید لوازم آرایشی امتناع می کنند چون از انتقال بیماری از این طریق واهمه دارند.

اما واقعیت در خصوص انتقال بیماری از طریق لوازم آرایشی چیست؟

براساس گزارش انجمن IKWعلاوه بر احتمال آلودگی افراد از طریق انتقال قطرات مایعات بدن فرد ناقل به بدن فرد سالم، امکان ابتلا از طریق لمس اجسام آلوده هم وجود دارد. اما با توجه به ناپایداری بیشتر ویروس‌ها در شرایط محیطی، احتمال این شکل از ابتلا بسیار محدود بوده و تا مدت زمان محدودی پس از آلوده شدن اجسام امکان‌پذیر است.

گرچه با وجود محدود بودن این احتمال باز هم لزوم رعایت اصول اولیه بهداشتی در زمان استفاده ازهر وسیله ای واضح است. هیچ پژوهش جامعی درباره طول عمر ویروس روی لوازم آرایشی انجام نشده است.

با این‌همه با توجه به نتایج پژوهشی که در آوریل سال 2020در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشرشد، ویروس می‌تواند تا 72ساعت روی سطوح پلاستیکی زنده بماند. یعنی اگر هر وسیله ی پلاستیکی اعم از لوازم آرایشی توسط فرد آلوده به ویروس کرونا لمس شود در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی تا سه روز می تواند عامل بالقوه ی انتقال بیماری به افراد مختلف باشد.

با این‌همه احتمال آلودگی ترکیبات لوازم آرایشی به انواع میکروب‌ها به‌دلیل داشتن مواد شیمیایی نگهدارنده برای افزایش طول عمر، پایین‌تر از احتمال آلودگی بسته‌بندی آنهاست. به این ترتیب لوازم آرایشی موجود در مراکز خرید می تواند یکی از آلوده‌ترین وسایلی باشند که به‌صورت روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ادامه دانستن چند توصیه بهداشتی می تواند به امنیت و سلامت بانوان کمک کند: در حد امکان لوازم آرایشی و بهداشتی مورد نیاز را به صورت آنلاین یا از فروشگاههای معتبر (دارای پروانه ساخت و یا برچسب اصالت )خریداری کنید بعد از خرید مواد آرایشی  و بهداشتی حتما بسته بندی ‏را ضدعفونی و نایلون خرید محصول رادور بیندازید.

از تسترهای لوازم آرایشی فروشگاه ها استفاده ننمایید. تا حد امکان از رفتن به آرایشگاه ها، استفاده از وسایل عمومی آرایشی، کاشت ناخن، مژه و...در طول همه گیری کرونا اجتناب کنید و به هیچ عنوان لواازم آرایشی را به صورت مشترک استفاده ننمایید.

به گزارش عصر همدان همه گیری کرونا هم مسئله ای است که جهان باید از آن عبور کند و رعایت نکات بهداشتی که شاید گاهی دلخواه هم نباشد تنها راه به طی کردن این مرحله با سلامت خود و اطرافیان است.

انتهای پیام /

https://www.dana.ir/1697378
ارسال نظر
نظرات