شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 17:48 منتشر شده در مورخ: 1399/10/23 شناسه خبر: 1697493
معاون صنایع‌د‌ستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی خبر داد

صدور بیش از 426 مجوز صنایع‌دستی در استان مرکزی

صدور بیش از 426 مجوز صنایع‌دستی در استان مرکزی
معاون صنایع‌د‌ستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی بابیان اینکه حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی در سال 99 در اولویت قرار دارد، گفت: بیش از 426 مجوز صنایع‌دستی از ابتدای سال جاری، صادر شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ قاسم کاظمی معاون صنایع‌د‌ستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ از صدور بیش از 426 مجوز صنایع‌دستی در استان مرکزی خبر داد و گفت: از این تعداد،366 پروانه تولید انفرادی است، که برای متقاضیانی که دارای تخصص، تجربه و آشنایی به فرآیند تولید و توانایی ساخت محصول دریکی از رشته‌های صنایع‌دستی بوده‌اند، صادرشده است.

وی ادامه داد: 2 مجوز پروانه تولید کارگاهی نیز از ابتدای سال جاری صادرشده که باعث ایجاد اشتغال برای 8 نفر در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی شده است.

کاظمی گفت: از ابتدای سال جاری بالغ‌بر 55 فقره کارت شناسایی نیز توسط اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی برای صنعتگران صادرشده است که متقاضیان پس از گذراندن دوره‌های آموزشی و کسب مهارت‌های اولیه تحت نظر این اداره کل و قبولی در آزمون‌های کتبی و عملی موفق به دریافت این مجوزها می‌شوند.

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری  صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به خسارات واردشده به صنعتگران به دنبال شیوع ویروس کرونا، یادآور شد: با توجه به نام‌گذاری سال جاری با عنوان سال جهش تولید توسط مقام معظم رهبری و تأکید استاندار بر حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی، بیش از  300 میلیون ریال به هنرمندان صنایع‌دستی خسارت دیده از کرونا کمک بلاعوض اهدا شد.

97 طرح مشاغل خانگی موفق به دریافت تسهیلات مشاغل خانگی

وی اظهار کرد: از ابتدای سال جاری،  97 طرح مشاغل خانگی با تأیید کارگروه اشتغال استان موفق به دریافت تسهیلات مشاغل خانگی به مبلغ 8 میلیارد و 33 میلیون ریال از بانک‌های عامل شده‌اند.

کاظمی به فعالیت‌های مثبت در بخش توسعه و ترویج صنایع‌دستی استان اشاره کرد و اظهار داشت: آموزش بیش از 338  نفر در حوزه صنایع‌دستی، (در رشته‌های منبت چوب، معرق چوب، گلیم بافی، تراش سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، سراجی سنتی، حصیربافی، قلاب بافی و رودوزی‌های سنتی)،  ایجاد 9 کارگاه صنایع‌دستی در خانه قنبری شهرستان اراک، تجهیز 2 کارگاه‌ صنایع‌دستی در شهرستان اراک و ساوه در رشته چلنگری، تکمیل یک پرونده درجه هنری، باززنده سازی رشته چلنگری در شهرستان اراک، بهره‌مندی 61 نفر از هنرمندان صنایع‌دستی از بیمه روستاییان و عشایر و ...از اقدامات دیگر این معاونت در نه ماهه اول سال جاری بوده است.

راه‌اندازی 2 بازارچه دائمی صنایع‌دستی

معاون صنایع‌دستی استان مرکزی با اشاره به ساخت و راه‌اندازی 2 بازارچه دائمی صنایع‌دستی از ابتدای سال جاری گفت: با راه‌اندازی این دو بازارچه دائمی تمامی شهرستانهای استان دارای بازارچه دائمی صنایع‌دستی خواهند شد که با افتتاح این بازارچه‌ها تعداد بازارچه های استان به 11 مورد خواهد رسید.

راه یابی 12 اثر صنایع‌دستی استان به مسابقه ملی "طراحی و ساخت رشته‌های  منسوخ‌شده"

وی همچنین از انتخاب و راه یابی 12 اثر صنایع‌دستی استان به مسابقه ملی "طراحی و ساخت رشته‌های  منسوخ‌شده" خبر داد و افزود: 17  نفر از هنرمندان صنایع دستی استان مرکزی در نمایشگاه ملی مجازی شرکت نمودند.

کاظمی با اشاره به اینکه صادرات صنایع دستی از استان مرکزی به صورت چمدانی انجام می‌شود، افزود: در سال جاری تاکنون میزان صادرات صنایع دستی در استان مرکزی بالغ بر 12 هزار  دلار بوده است که اقلام صادر شده شامل مینای فلز، گیوه، احجام چوبی(پیکرتراشی)، قلم زنی(فلزکاری)، سفال و آثار چوبی است که به حدود ۸ کشور دنیا صادر شده است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1697493
ارسال نظر
نظرات